עיטור הגבורה הצהוב

עפר דרורי בתוך: הארץ 30 בנובמבר 2019 01.12.2019 16:58
סמל עיטור הגבורה

סמל עיטור הגבורה


בתגובה על "זוכה פרס ישראל לעיצוב, דן ריזינגר, מת בגיל 85", מאת נעמה ריבה ("הארץ", 26.11)בשנת 1970 התקבל חוק העיטורים של צה"ל. לאחר כניסת החוק לתוקף עלה הצורך, לפי סעיף 9, לעצב את העיטורים עצמם. שר הביטחון משה דיין מינה את האלוף אפרים בן ארצי (מיל') ליו"ר הוועדה לבחירת עיצוב האות. הוועדה כללה אנשי צבא ואזרחים ופירסמה תחרות לעיצוב העיטורים.

הוגשו 194 הצעות ואף לא אחת מהן התקבלה. לנוכח מצב זה פנתה הוועדה מיוזמתה לשישה אמנים בבקשה שיגישו את הצעותיהם. בסיום החליטה הוועדה פה אחד לקבל את הצעותיו של דן ריזינגר, שכן לכל עיטור נמסרה הצעה נפרדת. ההצעות אושרו בישיבת ממשלה בינואר 1973 וחולקו לראשונה באפריל 1973, במסגרת ועדת ההמרה שקבעה מי מהצל"שים שהוענקו לפני קיום החוק יומרו לעיטורים ולאיזו רמה.

ריזינגר בחר בצבע הצהוב כרקע לעיטור משום שבגיל שמונה, בהיותו ביוגוסלביה, נאלץ לשאת טלאי צהוב על דש בגדו. בראיון שנתן לאחר שנים אמר בהתייחסו לצבע הצהוב ולשילובו בעיצוב: "כדי שהגבורה של עכשיו תהפוך את כל הצהוב בהיסטוריה היהודית לגבורה, תהיה כאילו רפלקטור, זרקור שיאיר אותם באור אחר".

לעיטור העוז, שגם אותו עיצב, היה רקע אדום ולעיטור המופת רקע כחול. לדבריו, עיטור הגבורה, עם מגן הדוד והרקע הצהוב כאמור, הוא סמל יהודי, ועיטור העוז, שנושא דמיון למנורה, הוא סמל של מדינת ישראל. רקעו הכחול של עיטור המופת סימל את צבע הלאום. נדמה לי שהדימוי המסמל ביותר את החיבור שבין הטלאי הצהוב, שנאלצו יהודים לשאת על בגדם בזמן השואה, לבין עיטור הגבורה, בא לידי ביטוי בצילום שצולם באושוויץ בתחילת שנות האלפיים, שתיעד ביקור משלחת של צה"ל במחנה, ונראה בו בעל עיטור הגבורה פנחס נוי, כשהוא לבוש מדים, ועל חזהו העיטור, ורקעו צהוב.

מקור הכתבההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה