טקס חנוכת "מבוא מידב" ע"ש עמנואל מידב, שבט משואות ירושלים

עפר דרורי 17.10.2010 02:13
עמנואל מידב

עמנואל מידב


טקס חנוכת "מבוא מידב" ע"ש עמנואל מידב מייסד שבט משואות (השייך לצופים הדתיים בירושלים) שנפל בקרבות הגבורה בעיר העתיקה בירושלים בשנת תש"ח. הטקס התקיים במבוא המוביל למבנה שבט משואות של היום בתאריך 2 בספטמבר 2010 ובמעמד ראש העיר ירושלים ברקת ובוגרי השבט. התודה והברכה לכל העושים במלאכה ובראשם ראש השבט אשי רובין אשר טרח שנים מספר עד שהצליח במשימה שנטל על עצמו והיא הנצחת מקים שבט משואות בדרך ראויה.מתוך אתר יזכור
עם פרוץ מלחמת-העצמאות לאחר החלטת עצרת האו"ם ב29.11.1947- על חלוקת הארץ לשתי מדינות והטלת המצור על העיר העתיקה, התנדב עמנואל לצאת כמורה ומדריך אל העיר העתיקה והשפיע על כמה מחבריו לעשות כמוהו. בעיר העתיקה אירגן בית-מלאכה קטן לחפצי-אמנות, מקצוע שהיה חביב עליו מנעוריו. הוא השתתף באופן פעיל בהגנת העיר העתיקה ואירגן את חניכיו הצעירים ואימנם לפעולות-הגנה. ב3.3.1948-, בהיוודע לו על אסון שקרה במשפחתו בחיפה, קיבל לראשונה רשות לצאת את העיר העתיקה, אך כשכבר היה בשיירה היוצאת ראה לפתע כי הבריטים אסרו את מפקד העיר העתיקה והוא החליט לחזור. להוריו כתב: "אבא, אמא יקרים, סלחו לי על הברירה היחידה שהיתה לי ועל ההחלטה להישאר בעיר העתיקה. בלילה בכיתי וחרקתי שן. עבר עלי ליל בלהות כי לא ידעתי משהו מכם. כשאצא, אחר לא יבוא במקומי, ואין לי שום רשות מוסרית לעזוב".
עם החמרת המצב בעיר העתיקה היה לאחד מעמודי-התווך של הגנתה העקשנית, התנגד בכוח לחיפושי נשק-מגן על-ידי הבריטים והצליח באומץ-לבו להעלימו מעיניהם. הוא נפצע קשה בשעת הנחת מוקשים בשטח שנפרץ על-ידי הערבים ומת ביום י' באייר תש"ח, 19.5.1948 בעיר העתיקה בירושלים. לאחר שנפל הועלה לדרגת סגן.


 צילומים טלי חייט


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה