הפינה של שאול נגר

אָדָם דָּרוּשׁ לוֹ יַעַד

אָדָם שֶׁאֵין לוֹ יַעַד הֲרֵיהוּ כִּכְלִי רֵיק, חַיָּיו עוֹבְרִים בְּרִיק, סוֹפוֹ לְהִתְפָּרֵק.

שְׂמֹאל וְיָמִין

שאול נגר 22.07.2021
שְׂמֹאל וְיָמִין

היתרון שבשילוב


נְמוֹגוּת

שאול נגר 13.07.2021
נְמוֹגוּת

איך נכתב שיר? יש שיר שמקורו בשרעפי יום או לילה, באירוע שמצית את הדמיון או בחוויה שמותירה חותם ובעוד סיבות רבות. השיר "מתבשל" במוח ומחפש דרך לפרוץ. לעתים הוא נשלף במהרה, נכתב בהנף אחד, ולעתים הוא מבקש לצאת ועדיין אינו בשל דיו, ובעליו חש שע...

שַׁחַר שֶׁל יוֹם חָדָשׁ

בספר קוהלת נכתב: מַה-שֶּׁהָיָה הוּא שֶׁיִּהְיֶה, וּמַה שֶּׁנַּעֲשָׂה הוּא שֶׁיֵּעָשֶׂה, וְאֵין כָּל-חָדָשׁ תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ. ועם זאת, בחיי כול פרט יש לפעמים חדש, אך בחיי כלל העולם אין כלל חדשות, למעט אולי התפתחות הטכנולוגיה.


בֵּין שְׁמוֹנִים לְתִשְׁעִים

"המגירה" במחשב צברה שורות שונות, חלקן קלילות וחלקן "רציניות" שיבוא יומן. בינתיים, כדי שלא יעלו בראשכם מחשבות לא לעניין, מצורף משהו לעיונכם, על רקע סרטון שרץ במרשתת של שיר בשם "בין שבעים לשמונים".

כילד...

אִבַּדְנוּ כָּל אֲשֶׁר יָקָר הָיָה וְלֹא יָשׁוּב עוֹד לְעוֹלָם. (מתוך השיר הידוע "הצבעונים")


גַּן אַלְחַרִיזִי* בְּאֶמְצַע הָעִיר

ב"עוונותיי" אני מטייל מדי פעם בגן משחקים יחד עם נכד הזקונים שלי, שעוד לא יושב ורק ממלמל ואוהב לצפות בטבע. מסתבר שיש ביכולתו להעניק לסבא המקשיש "זמן איכות"...

עוֹלָם שֶׁל נִגּוּדִים

רְאֵה – נָתַתִּי לְפָנֶיךָ הַיּוֹם אֶת הַחַיִּים וְאֶת הַטּוֹב, וְאֶת הַמָּוֶת וְאֶת הָרָע. (דברים ל ט"ו) מַצְבֵּר שֶׁאֵין בּוֹ זֶרֶם בֵּין הַקֹּטֶב הַחִיּוּבִי וְהַקֹּטֶב הַשְּׁלִילִי – הוּא מַצְבֵּר מֵת. (ש"נ)


יוֹשֵׁב וְחוֹשֵׁב

שאול נגר 15.04.2021
יוֹשֵׁב וְחוֹשֵׁב

כשהיינו צעירים נהגנו לשיר "היי הג'יפ'" וכיום שומעים יותר "אוי, הגב..."

זִכָּרוֹן

שאול נגר 15.04.2021
זִכָּרוֹן

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל


הצילום: פסל הנשיקה של אוגוסט רודן

הָאַהֲבָה לִטְוָח אָרֹךְ מוּצָר נָדִיר לְאֵין עָרֹךְ, כְּעֵץ אַלּוֹן עַל צֵלָע הַר טָעוּן שִׁמּוּר וְלֹא נִמְהָר.

ציור: שאול נגר

ציפורית היא כינוי שלי לציפור קטנה. כמו כל יצור קטן בעולמנו היא מכמירת לב ואנו תולים בה תקוות למה שטרם הגענו אליו. חג שמח,


מֵעֵבֶר לָאֹפֶק

שאול נגר 14.03.2021
מֵעֵבֶר לָאֹפֶק

יש דברים שאיננו רואים כי הם מעבר לאופק, אך הם מתרחשים ויפציעו לעינינו, במוקדם או במאוחר. לקראת הקמתה של מדינת ישראל ומאז הקמתה התחוללו כמה תהליכים ואירועים שהם בגדר 'מי היה מאמין'. גם לנוכח קשיי ההווה, הנני מאמין ש"מתבשלים" דברים טובים.

הֵנֵץ הָאָבִיב

שאול נגר 06.03.2021
הֵנֵץ הָאָבִיב

האביב המתקרב מסמל יציאה למרחב מהחורף המכנס אותנו בבתים. השנה סבלנו גם מן הסגרים שהוסיפו סגירות חברתית. כולנו מקווים לאביב אישי וחברתי.


עוֹטֵי הַמַּסֵּכוֹת

שאול נגר 27.02.2021
איור: שאול נגר

פורים שמח, חַג פּוּרִים,‏ חַג פּוּרִים,‏ חַג גָּדוֹל הוּא לַיְּהוּדִים! כך כתב בשעתו לוין קיפניס. בהיותנו דרדקים למדנו שיר זה וחבשנו מסכות לפורים. לפני כשנה למדנו והתחלנו לחבוש מסכות נגד קורונה, ומסתבר שיש גם זן שלישי של מסכות, ב...

אָדָם הוּא פְּקַעַת זִכְרוֹנוֹת

אָדָם הוּא פְּקַעַת זִכְרוֹנוֹת שְׁזוּרִים בַּמּוֹחַ בָּאֻנּוֹת, הֵם נִצְבָּרִים כָּל הָעוֹנוֹת כְּמַאֲרָג שֶׁל פִּתְרוֹנוֹת.


הַחֶלֶד בִּצְבָעִים

שאול נגר 14.02.2021
הַחֶלֶד בִּצְבָעִים

טְרִיקוֹלוֹר בְּצָרְפַת – כָּחֹל, לָבָן, אָדֹם, "כָּחֹל וְלָבָן זֶה הַצֶּבַע שֶׁלִּי, כָּחֹל וְלָבָן צִבְעֵי אַדְמָתִי2."

בְּחִירוֹת לַכְּנֶסֶת ה־24

עֶשְׂרִים וְאַחַת, עֶשְׂרִים וּשְׁתַּיִם, עֶשְׂרִים וְשָׁלוֹשׁ, אַרְבַּע, חָמֵשׁ וָשֵׁשׁ... (מתוך שיר עממי)


חֹרֶף, סֶגֶר, מְהוּמָה

תּוֹהֶה אָדָם מִמְּקוֹם רִבְצוֹ כֵּיצַד נִשְׁמֶטֶת לוֹ אַרְצוֹ, כֵּיצַד מַהֵר אָפַס מִרְצוֹ וְאֵין מַנְהִיג מוֹצָא לִמְצֹא.

הַשְּׁקֵדִיָּה

שאול נגר 25.01.2021
הַשְּׁקֵדִיָּה

שִׁירִים יָפִים לַשְּׁקֵדִיָּה, בְּלֵב רַבִּים – אַגָּדִיָּה, בַּמַּטָּעִים שׁוּרוֹת שׁוּרוֹת וּפֹארוֹתֶיהָ עֲטוּרוֹת.1 | 2 | 3 | 4 | הבא »