תפילה יותר מזמינה

עפר דרורי בתוך: מקור ראשון, 29 ביוני 2018 30.06.2018 21:57
תפילה יותר מזמינה


(300) אין ספק שהתפילה היום צריכה להיות הרבה יותר משמעותית לא רק לציבור המגלגל אותה על לשונו שלוש פעמים ביום ובמרבית המקרים לא חושב על משמעות הטקסט אלא גם לציבור גדול אף יותר שהיה בשמחה מתקרב לתפילה בין ברצון ובין בעיתוי שהוא נדרש לכך אם הייתה הרבה יותר מזמינה הן בטקסטים שלה, הן באורכם והן בשפה שלהם.תפילה יותר מזמינה


תפילה יותר מזמינה


ראשית יישר כוח למדור שמאפשר ונותן במה לדילמות העכשוויות של מגזר שלם שלא נוהג בדרך כלל לערער על קביעות העבר.

הרב אייזנר מעלה סוגיה אמיתית שכל אדם דתי (כמעט) נתקל בה במהלך חייו הבוגרים ונדמה שלי שהצעירים של היום רואים את הבעיה הרבה לפני שהוריהם שמים לב אליה.

אכן בתפילה יש טקסטים רבים שקשה לחיות אתם בשלום כאשר קוראים אותם בעיון ולא כמצוות אנשים מלומדה. הדוגמא "שלא עשני אישה" היא רק אחת מהן. אני מזדהה עם מרבית דבריו אף שהפתרון בעיני של "תפילה על התפילה" דחוק לא רק כי אינו מתמודד עם הבעיה עצמה אלא אף מגביר ומעצים בעיה ישנה והיא אורך התפילה.

יש רבים שמתקשים להתחבר לתפילה בגלל אורכה. אדם דתי מודרני אמור לשאול את עצמו כבר עשרות בשנים לשם מה נועדה חזרת הש"ץ כאשר באופן מוחלט כלל המתפללים יודעי קרוא וכתוב. מדוע עליהם לשמוע את כל הטקסט פעם נוספת? ובעניין ההבנה של הטקסט של התפילה וההתחברות אליו אני רוצה לציין בעיה ישנה והיא שפת הקדיש שכידוע נאמרת בחלקה בארמית. מרבית הציבור אינו מתחבר למילים שאינן שגורות על פיו והקושי המרכזי הוא שכאשר ציבור שאינו דתי נאלץ להגיד את הקדיש בין אם זה ביום השנה של ההורים ואם חלילה זה בהלוויה צבאית ששם האב אומר קדיש על בנו ברמקול מול ציבור רחב והמילים משובשות ברמה כזו שכל משמעותן הולכת לאיבוד. בעניין הקדיש אני רוצה לציין שפניתי כמה פעמים לרבנים הצבאיים הראשיים גם לנוכחי, לא שמעתי כל התנגדות לעשות שימוש בנוסח העברי והברור אבל מהרב קרים שמעתי רצון שהשינוי יעשה ע"י הרבנות הראשית.

אין ספק שהתפילה היום צריכה להיות הרבה יותר משמעותית לא רק לציבור המגלגל אותה על לשונו שלוש פעמים ביום ובמרבית המקרים לא חושב על משמעות הטקסט אלא גם לציבור גדול אף יותר שהיה בשמחה מתקרב לתפילה בין ברצון ובין בעיתוי שהוא נדרש לכך אם הייתה הרבה יותר מזמינה הן בטקסטים שלה, הן באורכם והן בשפה שלהם.
הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה