בלאגן באגף משאבי אנוש

עפר דרורי 07.01.2008 15:30

לפני כשבוע וחצי התייצבו כמה מאות תלמידי ישיבות הנמצאים בתוכנית "ההסדר" בבקו"ם לצורך ביצוע גיבוש לחטיבת הצנחנים * לא עבר שבוע מביצוע הגיבוש ובת קול הודיע לבתי התלמידים כי כבני ישיבות הסדר הם אינם זכאים במחזור הגיוס הנוכחי להצטרף לחטיבת הצנחנים ! * יופסק הבלאגן באמ"ש ולאלתר.סיפור קצר ממקור ראשון.
לפני כשבוע וחצי התייצבו כמה מאות תלמידי ישיבות הנמצאים בתוכנית "ההסדר" בבקו"ם לצורך ביצוע גיבוש לחטיבת הצנחנים. כאשר הגיעו האנשים למחנה הבקו"ם יצאה בת קול והודיע כי עליהם להביא אישור רפואי נכון למועד הגיבוש, דבר שכמובן לא נאמר לאיש מהתלמידים. התחילו מאות טלפונים להורים ודרכם לרופאי המשפחה הזמינים כדי שיואילו וישלחו אישור רפואי בפקס על בריאותו התקינה של המיועד לגיבוש. התהליך עצמו ארך כמה שעות כאשר חלק מן התלמידים לא הצליחו לאתר את רופא המשפחה ולהשיג את האישור. המאושרים, ביצעו את הגיבוש ויצאו בתחושה טובה כי על אף הבירוקרטיה הצה"לית עמדו במשימה.
 
לא עבר שבוע ובת קול הודיע לבתי התלמידים כי כבני ישיבות הסדר הם אינם זכאים במחזור הגיוס הנוכחי להצטרף לחטיבת הצנחנים !
 
ואני שואל, מדוע מחלקת בני הישיבות באגף משאבי אנוש לא טרחה מלכתחילה ליידע את הנערים כי עליהם להביא אישור רפואי ומדוע לאחר שטרחו בעניין וגם ביצוע את הגיבוש נזכר הצבא כי בעצם הם אינם מיועדים לשרת בחטיבת הצנחנים ?
 
את דעתי לעצם השרות של בני הישיבות במסגרת "ההסדר" כבר הבעתי פעמים רבות ורק אציין שאני נגד מסלול שרות זה בהיותו מקוצר ותורם פחות משנה וחצי בשרות הצבא לעומת תרומה של שלוש שנים של כל חייל אחר, אבל בלי קשר לעניין זה אני כמו שאר אזרחי המדינה מצפה לסדר בצבא ולהפסקת "הברדק" במיוחד באגף משאבי אנוש ששכח שהוא מטפל באנשים או בשמו הישן בכוח אדם.
 
ביום שישי ה- 13.1.08 פורסמה כתבה בעיתון הארץ,
מן הכתבה (שציטוטה בהמשך) עולה כי מניעת הגיוס לצנחנים לחיילי ההסדר נועדה "לשכנע" את תלמידי ההסדר לעשות שרות מלא של שלוש שנים. יש הגיון בהחלטה, אין הגיון בדרך שבה תורגמה למעשה כפי שתארתי למעלה בתאריך 7.1.08.
 
להלן ציטוט הכתבה:
 
באווירת פריצות מאת יאיר שלג
 
ההחלטה שחיילי ישיבות ההסדר לא יוכלו להתגייס למסלולים היוקרתיים, אלא אם ישרתו שירות מלא, מעוררת כעס רב בציונות הדתית. איך תסתדרו בלעדינו? הם מתריסים.
 
אלעזר שטרן פתח באחרונה חזית חדשה-ישנה עם כור מחצבתו בציונות הדתית. הרב דוד סתיו, אחד מראשי ישיבת ההסדר בפתח תקוה ודובר איגוד ישיבות ההסדר, אומר כי האלוף שטרן, ראש אגף משאבי אנוש בצה"ל (השם העדכני של אגף כוח אדם), הוציא הוראה שהחל במארס הקרוב לא יוכלו חיילי ישיבות ההסדר לשרת בצנחנים ובגולני, אלא אם כן מרגע גיוסם לצה"ל ישתייכו ליחידות משולבות עם כלל החיילים בחטיבה. כיום רוב חיילי ההסדר עוברים את הטירונות במחלקות נפרדות, ורק בסוף הכשרת היסוד הם מצטרפים לשאר החיילים.
ההוראה היא המשך המלחמה של שטרן נגד מסלול ההסדר. שטרן, אחד הקצינים הדתיים הראשונים שהגיעו לדרגת אלוף, לא הסתיר בעבר את דעתו שעל חיילי ההסדר לשרת שירות מלא של שלוש שנים (במקום 16 חודשים בלבד). הוא גם מתנגד לכך שישרתו ביחידות נפרדות.
כשנכנס לתפקיד ראש אגף משאבי אנוש, לפני כארבע שנים, כל חיילי ההסדר גויסו לטירונות במחלקות נפרדות. שטרן לחץ, וכיום החיילים בארבע מ-11 מחלקות הסדר קרביות משרתים כבר מהרגע הראשון לאחר הגיוס בשילוב מלא עם היחידות שאליהן הם משתייכים. שטרן אינו מסתיר את שאיפתו שכלל חיילי ההסדר ינהגו באופן דומה, ועל רקע זה באה הוראתו האחרונה.
ההוראה עוררה התנגדות בישיבות. לדברי הרב סתיו, "ההתנגדות שלנו היא קודם כל לשיטה. אנחנו לא מוכנים לקבל הנחתות חד צדדיות. בעבר כבר סוכם על דעת שר הביטחון אז, עמיר פרץ, שכל ההחלטות בעניין מסלול ההסדר יתקבלו מתוך הידברות ותיאום עם ראשי הישיבות. שטרן שובר את הסיכום הזה".
לגופה של הדרישה אומר סתיו: "כמה מראשי הישיבות, כמו הרב חיים דרוקמן והרב רא"ם הכהן (ראש ישיבת ההסדר בעתניאל, י"ש), דווקא לא מתנגדים לשילובם המלא של בני הישיבות ביחידות הרגילות ואפילו רואים אותו כערך.
"אבל רוב ראשי הישיבות אכן מתנגדים לכך, משתי סיבות: הם לא רוצים שהתלמידים שלהם ייתקלו כבר בראשית גיוסם באווירה השוררת ביחידות הרגילות בצה"ל, בעיקר בכל מה שנוגע לקללות וניבול פה. בנוסף, הניסיון מלמד שביחידות משולבות נוצרים חיכוכים בין החיילים הדתיים והאחרים, על רקע הצרכים המיוחדים של החיילים הדתיים, במיוחד בעניין זמני תפילות. ככה החיילים האחרים מרגישים מופלים לרעה, והמפקדים מבולבלים מהפיצול ביחידה".
ראשי הישיבות גייסו לעזרתם, כמקובל, את הלובי הפוליטי. יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, חבר ועדת חוץ וביטחון, עומד להעלות את הסוגיה במליאת הוועדה, וכמובן להפעיל לחצים בצינורות פוליטיים אחרים. בכל מקרה, סתיו מעריך שהישיבות לא ייכנעו לאולטימטום, ו"פירוש הדבר שהחל ממארס תהיה לגולני ולצנחנים פחות מחלקה אחת בכל חטיבה, המחלקה של בני הישיבות".
יש גם אפשרות אחרת: התלמידים, בגלל רצונם העז לשרת ביחידות היוקרתיות, ימרדו ברבניהם כפי שמרדו בהם בעבר בשאלת סירוב הפקודה ויעזבו את הישיבות לטובת מסלול שירות רגיל, או שיעברו ללמוד בישיבות התומכות בשירות משולב.
"כנראה ששטרן בונה על התסריט הזה, מתוך הנחה שהנוער הדתי-הלאומי כל כך מורעל על הצבא ועל היחידות הקרביות, שהוא יעשה הכל כדי להגיע אליהן", אומר סתיו. "אבל הוא לא מעודכן. אחרי ההתנתקות זה כבר נוער אחר. גם אם הוא עדיין רוצה להתגייס ליחידות קרביות, הוא לא מוכן לעשות זאת בכל מחיר. הם ילכו אחרי ראשי הישיבות ולא אחרי שטרן".
כדי להוכיח זאת מביא סתיו נתונים על שינוי מגמת הגיוס של הנוער הדתי בעקבות ההתנתקות. אם בעשור שקדם להתנתקות בלטה ירידה בהתגייסות למסלול ההסדר והעדפה ברורה של מסלול המכינות הקדם-צבאיות, שפירושו שירות של שלוש שנים ומיצוי אפשרויות הקצונה, בשנתיים האחרונות התהפכה המגמה.
"קודם כל", מפרט סתיו, "יש רבים שמעדיפים את הישיבות הגבוהות, שבהן - כמו בציבור החרדי - אין גיוס בכלל, או שירות שולי בלבד. להערכתי, רמת הפנייה לישיבות האלה עלתה מאז ההתנתקות ב-10%-20%. גם בקרב האחרים יש עלייה בהתגייסות להסדר על חשבון מסלול המכינות: אם לפני חמש שנים היו בישיבות ההסדר 1,100 תלמידים, השנה מדובר על 1,400. גם בחלוקה הפנימית בין הישיבות יש העדפה ברורה לאלה שראשיהן תמכו בסירוב פקודה בתקופת ההתנתקות".
דובר צה"ל לא איפשר שיחה ישירה עם שטרן. במקומה התאפשרה שיחת רקע עם מקור בצבא המעורה בנושא. לדברי אותו מקור, הצבא לא התנה את המשך השירות בצנחנים ובגולני בהסכמה ליחידות משולבות, אלא דן עם הישיבות בשני הנושאים בנפרד. מצד אחד, הצבא מעוניין לייעד את ההסדרניקים ששירותם מקוצר ליחידות פחות יוקרתיות, כדי להשאיר את היחידות היוקרתיות למשרתים שירות מלא. מצד אחר, בצבא יש רצון שבכל מקרה חיילי ההסדר ישרתו ביחידות משולבות. לדברי המקור, לראשי הישיבות אכן נאמר שבגיוס מארס הקרוב סביר שתלמידיהם לא יוכלו לשרת בצנחנים ובגולני, אבל אין הכרח שכך יהיה. לכן, כרגע ארבע מחלקות של הסדרניקים עדיין מיועדות לשתי החטיבות האלה. 
 
 
 
 
 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה