צה"ל אינו מיקרוסופט וטוב שכך !

עפר דרורי 12.02.2008 06:23
צה"ל אינו מיקרוסופט וטוב שכך !


בעז תמיר בכתבתו "בווינוגרד היו צריכים ללמוד ממיקרוסופט" (דה מרקר, 12.2.08) טוען כי המלצות וועדת ווינוגרד עלולות לדרדר את צה"ל לאחור * אולי דווקא בגלל שהיו מי שלמדו ממיקרוסופט נכשלנו במלחמה? * לדעתי ליקוי המאורות הוא דווקא של תמיר ומעטים נוספים שעדיין דוגלים בתפישה המיושנת והלא אחראית של הינתקות מתורת המלחמה "הישנה" והתבססות על כל מיני מודלים כלכליים ותיאוריות בדבר הפעלתם של יחידות מיוחדות לניצחון במערכה.בעז תמיר בכתבתו "בווינוגרד היו צריכים ללמוד ממיקרוסופט" (דה מרקר, 12.2.08) טוען כי המלצות וועדת ווינוגרד עלולות לדרדר את צה"ל לאחור. ההשוואה למיקרוסופט מעניינת ומאפשר להשמיע דעה באצטלה כלכלית אבל מעבר לכך אין בה כל ממש. תמיר טוען שמיקרוסופט הבינה שהיא בעולם משתנה, ואני מוסיף בדיוק כפי שחלוץ הרמטכ"ל לשעבר חשב שהוא בעולם משתנה וכי אומנות המלחמה כבר אינה מה שהייתה, ומה גילינו במלחמת לבנון השנייה ? כי עקרונות המלחמה לא השתנו, כי בכוח אווירי לא ניתן להכריע מלחמות, כי ללא אימון והכשרת מפקדים לא ניתן להשיג הכרעה. אולי דווקא בגלל שהיו מי שלמדו ממיקרוסופט נכשלנו במלחמה? ואגב, כמי שבקיא בתחום ההשוואה, מיקרוסופט נכשלה (בדיוק כמו חלוץ) בקריאת המפה העולמית. היא נכנסה מאוחר מדי לעולם האינטרנט, היא נכשלה בפיתוח מנוע אחזור משלה וגם הצעת הרכש שלה ליאהו נדחתה.

 

תמיר טוען שלא ניתן לנצח טרור, אמירה מקובלת בעולם רק שתמיר שוכח כי יש הוכחה אחת וכנראה יחידה במינה שבה צבא סדיר מנצח טרור עד כמה שזה ניתן. פעילות צה"ל בשטחי יו"ש מאז מבצע חומת מגן היא הצלחה בכל קנה מידה ונעשית בזכות חיילי צה"ל בשטחים ובזכות השב"כ. דווקא המציאות בשטח הוכיחה את ההיפך מטענתו של תמיר.

 

לדעתי ליקוי המאורות הוא דווקא של תמיר ומעטים נוספים שעדיין דוגלים בתפישה המיושנת והלא אחראית של הינתקות מתורת המלחמה "הישנה" והתבססות על כל מיני מודלים כלכליים ותיאוריות בדבר הפעלתם של יחידות מיוחדות לניצחון במערכה. המציאות מראה בדיוק את ההיפך, בכל מלחמות המדינה צה"ל ניצח, לעתים במחיר כבד ונורא, אבל ניצחונותיו הושגו היות ודבק בתורת המערכה, הבין שלצורך הכרעה יש לכבוש שטח והבין שכדי לקיים צבא יש לאמן את חייליו ומפקדיו.

דווקא בפעם היחידה שעקרונות אלה ננטשו לטובת תיאוריות מתקדמות ולא מוכחות נכשל  צה"ל בהשגת הכרעה. חבל שהיום, שנה וחצי לאחר המלחמה עדיין יש אנשים המאמינים בתפישות שנכשלו ושאת המחיר שלהן שילמנו בדם.

 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה