כפירי אריות

עפר דרורי 26.02.2008 05:13

אילנה דיין בתוכניתה "עובדה" (איזה שם ציני...) תיארה את פעילות חטיבת כפיר בשטחים תוך שימוש בדוגמא קיצונית ולא ראויה שמבצעה נשפט, הורד בדרגה ונגזר עליו עונש מאסר ממושך * בעבר לא הצטיינה אילנה דיין באמירה עובדתית * הכתבה חד צדדית, אינה מאוזנת ועושה עוול ללוחמי החטיבה הפועלים ימים כלילות בהגנה עלינושלשום (24.2.08) הציגה אילנה דיין בתוכניתה "עובדה" (איזה שם ציני...) את פעילות חטיבת כפיר בשטחים תוך שימוש בדוגמא קיצונית ולא ראויה שמבצעה נשפט, הורד בדרגה ונגזר עליו עונש מאסר ממושך.
 
ראשית לגבי העובדות. אני נזהר מלהתייחס אליהן היות ואילנה דיין בתוכניתה "עובדה" קנתה לעצמה שם של עיתונאית לא אמינה בלשון המעטה וזאת בעיקר לאחר התוכנית שלה על סרן ר. שם נעשה "בישול" עיתונאי מהרמה הגרועה ביותר תוך יצירת הטעייה ועיוות המציאות בצורה מגמתית ומאוד לא מקצועית. למי ששכח, סרן ר. נשפט, נמצא דובר אמת וכל ההאשמות שהוטחו בו נמצאו שקריות חלקן אף בוימו על ידי חיילים מתוסכלים. אילנה מעולם לא התנצלה במפורש בפניו ושלטונות הצבא משום מה פחדו להתעמת עם עיתונאית "בכירה".
 
בהנחה שגם חלק "מהעובדות" שהוצגו בתוכנית נכונות ראוי לציין כמה עובדות לצידן:

1. חטיבת כפיר היא הגדולה בחטיבות הצבא. מבלי להיכנס למספרים היא גדולה בסדרי גודל משאר חטיבות הצבא

2. פעילות חטיבת כפיר היא רק בשטחים, כך שהיה מצופה שבחטיבה יהיו אירועים חריגים בהיקף של מאות אחוזים יותר משאר חטיבות הצבא – דבר שכמובן אינו מתקיים

3. המקרה החריג שהוצג, מוכר זמן רב, טופל בחומרה רבה ע"י הצבא שלכאורה נוהג לטייח מקרים כאלה. נערך תחקיר מקיף, הקצין נשפט, הורשע, הורד בדרגה ונשלח למאסר. האם מקרה הזוי זה (גם מבצעית) יכול ללמד על הכלל ?

4. כתבה עיתונאית אמורה להיות מאוזנת ולא חד צדדית, מדוע לא הוזכרה הפעילות האדירה של החטיבה בשטחים יום יום וכמעט כל לילה. מדוע לא הוזכרה בכתבה הפעילות מצילת החיים של לוחמי החטיבה אשר הם בפועל הגורם המרכזי הקבוע  בצה"ל שמסכלים טרור ומונעים אותו מלהיכנס לערי ישראל ?
 
לוחמי חטיבת כפיר על גדודיה מהווים את חומת המגן של עם ישראל ומונעים בגופם ממש את הטרור מלפגוע בנו האזרחים השלווים הצופים ערב ערב בטלוויזיה ושומעים את הגיגיה המטופשים השכם והערב. לוחמי חטיבת כפיר הם עם ישראל, מגויסים מכל שכבות העם שמגיעים להישגים מבצעיים יוצאים מן הכלל והכול באמצעות חיילים רגילים שאינם מתנדבים.
 
היסטוריונים צבאיים בעולם כולו עוד יחקרו וילמדו את התופעה המיוחדת והחריגה הזו בה צבא מצליח בצורה מרשימה להכות טרור וגם לנצחו. אין בהיסטוריה הצבאית דוגמאות להצלחה כזו של התמודדות צבא בטרור – והכבוד ללוחמי חטיבת כפיר , אנשי השב"כ וגורמים מסייעים נוספים.
 
התוכנית של אילנה דיין הלעיזה על לוחמי החטיבה וניסתה לפגוע בהם ובבני משפחותיהם אבל מעז יצא מתוק, בעקבות התוכנית מקבלת החטיבה רק חיזוקים על מעשיה. ילמד צה"ל ויפיק לקחים. יבחן הצבא את עצמו בצורה עניינית האם ראוי ונכון להמשיך במצב בו לוחמי החטיבה נמצאים בשטחים בכל שרותם על אף היתרונות המבצעיים שבכך ויכיר בצורך של התרעננות ושינוי משימה, כך יתאפשר ללוחמי החטיבה גם להתאמן במשימות אחרות.
 
אני מצרף את מכתבו של אל"מ אתי וירוב מפקד חטיבת כפיר שפורסם בתגובה לתוכנית
כפירי אריות
כפירי אריות


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה