על הדחתו של מג"ד 9 השבוע

עפר דרורי 27.04.2008 18:01

ההדחה של מג"ד 9 השבוע מעוררת מספר תהיות. אם המבחן הסופי הוא התוצאה הרי המחבלים שחצו את הגדר נהרגו והירצחם של שני הנהגים אין לו ולא כלום עם התנהגותו של המג"ד שהגיע לגזרה לאחר שהנהגים נורו. אם המבחן הוא ההתנהגות באירוע בלי קשר לתוצאה עולות שאלות קשות בהתייחס לשני אירועים אחרים באותה הגזרה בשבועות האחרונים.בשבוע שעבר נמסר כי הרמטכ"ל החליט להדיח את מג"ד 9 מתפקידו וזאת לאחר התקרית במסוף הדלק בנחל עוז ב- 9.4.08 שבמהלכה נהרגו 2 נהגי מיכליות מירי של מחבלים שחצו את הגדר.

ההדחה של מג"ד 9 מעוררת מספר תהיות:
א. נמסר כי מג"ד 9 ביקש לאחר האירוע להתפטר מתפקידו מתוך הבנה שלא פעל בצורה מספיק נמרצת בעת ההיתקלות.
ב. התקרית בנחל עוז חשפה תקלה חמורה ביותר באבטחת הגדר באזור המתקן והיא כמובן הרבה מעל סמכותו של המג"ד.
 
כפי שנמסר התחקיר הראה שהמג"ד המתין כדקה להגעתו של טנק שהיה באזור ולא הסתער מיידית על המחבלים. יש לזכור כי גדוד 9 הוא גדוד טנקים ועיקר הכשרתם של הלוחמים בו היא לחימה מטנקים, דבר שהם עושים בהצלחה רבה בגזרת עזה. האם טעות חמורה היא שמג"ד טנקים בוחר להלחם מכלי לחימה שאליו הוכשר במשך שנים ? אם אין זה כך האם נכון עושה הצבא שמפקיד על גזרת לחימה שאופייה חי"ר מפקדים שאינם אנשי חי"ר ?

ובהנחה שאכן מה שנדרש באותו הרגע זו הסתערות או כפי שנהוג לכנותה "חתירה למגע" האם לא ניתן היה לאפשר למג"ד לממש את רצונו להתפטר והיה נכון להשאירו בתפקידו עוד מספר ימים ואז להדיחו ? הלבטיוס אמר שהמשמעת הצבאית היא האומנות והיכולת לגרום לחיילים לפחד ממפקדיהם יותר מאשר האויב שלהם. האם צה"ל רוצה במפקדים בכירים שיחששו מתגובת מפקדיהם הבכירים עוד יותר ?
 
ומה לגבי התקלה החמורה לא פחות והיא הפקרת שטח הגדר מאבטחה במסגרת וויכוח שלא הוכרע בין צה"ל לבין חברת הדלק ? מי אחראי עליה ומי ישלם על תוצאותיה ?
 
חתירה למגע כשיטה היא נכונה היות והוכח שבמרבית המקרים היא חוסכת בחיי אדם ומכריעה את הקרב מאידך התנהלות פזיזה יכולה להשיג את ההיפך. דווקא בשבועיים האחרונים נחשפנו לשני אירועים באותה גזרה המעוררים שאלות נוקבות לגבי ההחלטה הנוגעת למג"ד 9. האחת מתייחסת לאירוע שהיה באמצע אפריל בה הסתער כוח של גבעתי באזור קיבוץ בארי על מחבלים מעבר לגדר ובמהלך ההסתערות עלה על מארב שבו נהרגו שלשוה מחיילנו. פורסם כי התנועה לקראת מגע הייתה חפוזה והכוח יצא ללא חובש וציוד רפואי מתאים. בתקרית אחרת החודש באזור כרם שלום צוינה לשבח התנהגותו של סגן מפקד גדוד הסיור הבדואי בכך שהתריע לחייליו על רכב שהיה חשוד בעיניו כרכב תופת  ואפשר להם לתפוש מחסה ובכך הציל אותם.
 
ההדחה של מג"ד 9 השבוע מעוררת מספר תהיות. אם המבחן הסופי הוא התוצאה הרי המחבלים שחצו את הגדר נהרגו והירצחם של שני הנהגים אין לו ולא כלום עם התנהגותו של המג"ד שהגיע לגזרה לאחר שהנהגים נורו. אם המבחן הוא ההתנהגות באירוע בלי קשר לתוצאה עולות שאלות קשות בהתייחס לשני אירועים אחרים באותה הגזרה בשבועות האחרונים.

למפקדים בשטח יש דקות ולעיתים שניות להחליט על הפעולה הנכונה המבצעית אותה יש לבצע. אסור לנו לגרום להם להירתע ולחשוש ממפקדיהם. לדעתי טעויות מבצעיות שאינן נעשות מתוך רשלנות ותחת אש ראויות לתגובה מתונה יותר מאשר זו שננקטה.
 


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה