זכויות שוות רק לממלאי חובות

עפר דרורי 13.05.2008 07:12
זכויות שוות רק לממלאי חובות


בכתבה "לקרוא דרור לארץ!" מציין הרב בני לאו את שלטון העריצות של היהדות החרדית במדינה * הזכות להיבחר לתפקיד ממלכתי צריכה להינתן רק למי שמכבד את הממלכה, נאמן לה ואינו חותר תחתיה * הגיע הזמן שהמדינה תפסיק להסס ולגמגם ותקבע אחת לתמיד חוק שרות לאומי ממלכתיבכתבה  "לקרוא דרור לארץ!" (הארץ 7.5.08) מציין הרב בני לאו את שלטון העריצות של היהדות החרדית במדינה וזאת בהתייחס לפסק ההלכה של בית הדין העליון ששלל את גיוריו של הרב דרוקמן. המדינה אינה מדינה הפועלת על פי ההלכה אלא עפ"י החוק.
 
יש תחומים שהמדינה בחוקיה ייחדה להלכה את זכות הבכורה בעיקר בכל הקשור לנישואים. במצב שנוצר בשנים האחרונות בו לובי מוצלח מטעם מפלגות חרדיות מביא לבחירה מאסיבית של גורמים חרדיים למוסדות דת ממלכתיים נגרם נזק עצום לציבור בישראל כולל לציבור הדתי שאינו חרדי.

החרדים שרובם אינם ציונים מדירים עצמם מכל חובה שלהם כלפי המדינה. הם אינם משרתים בצבא ואינם עושים שרות לאומי, הם נמנעים לתרום לחברה שאינה חרדית אך יודעים היטב לגייס כספי צדקה מהציבור הדתי והחילוני וגם כספי מדינה לקיום מוסדותיהם. תפיסת עולמם מנוכרת להוויה של המדינה. המדינה כהגנה על עצמה צריכה לדרוש שכל מי שרוצה לשרת במוסדותיה יהיה מחויב להביע אמונים למדינה ולדרכה ולקיים את חובותיו אליה.

הזכות להיבחר לתפקיד ממלכתי צריכה להינתן רק למי שמכבד את הממלכה, נאמן לה ואינו חותר תחתיה לפיכך יש לדעתי לחייב מועמדים לחברות בכנסת להישבע אמונים למדינה ולהצהיר שאין הם פועלים או יפעלו לחיסולה וכן לחייב אנשים שחפצים במשרות שלטוניות להתחייב לבצע את החובות המוטלות עליהם מטעמה. בשיטה זו מי שלא שרת בצבא או ביצע שרות לאומי לא יוכל להביא את מועמדותו למשרה ציבורית, שלטונית. רק בארץ הומצאה השיטה שכדי ללמוד תורה אתה פוטר עצמך מכל מלאכה ונשען על החברה לקיום הבסיסי ביותר. יהודים חרדים בכל העולם עובדים לפרנסתם בבוקר ולומדים תורה בערב. מי שמכיר את ההיסטוריה יודע כי בהקמת המדינה יהודים חרדים לא היססו ללבוש מדים להתגייס לצבא לסייע בהגנת המדינה. משהו השתבש לאחר כמה שנים והביא את מרבית הציבור החרדי להתנתק מהחברה הישראלית. 

ובהקשר זה, הגיע הזמן שהמדינה תפסיק להסס ולגמגם ותקבע אחת לתמיד חוק שרות לאומי ממלכתי שבו יהיו חייבים כל אזרחי המדינה. יקבע בחוק בצורה ברורה ומפורשת את חובתו של כל אדם לשרת בצבא ואם אינו יכול לשרת בו הן מטעמי דת, מצפון או בריאות רפואית יעשה תקופה מקבילה באורכה באחת מהארגונים שהמדינה תקבע.

די, נמאס לנו להלך בין הטיפות, להתחשב, להבין, ולהתבטל, יש לדרוש ביצוע מיידי של המובן מאליו. זכויות שוות רק למי שמקיים את החובות הזהים ותורם את חלקו לציבור.


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה