צבא יבשה דיגיטאלי – נחוץ וחיוני

עפר דרורי 19.03.2006 04:03

...ואם לשיטתו של גורדון הצבא מיושן בנקודות מסוימות ונעשה מאמץ אדיר לחדש אותו הרי גורדון היה צריך להיות האדם האחרון שימחה על כך...שמואל גורדון במאמרו "המיליארד האבוד: צבא יבשה דיגיטאלי" מתאריך 16.3.06 טוען שפיתוח מערכת תקשורת חדשה לצבא היבשה הוא פרויקט מיותר ובזבוז של מיליארד שקל. עוד מוסיף גורדון וטוען שעל צה"ל לפתח צבא יבשה חדש שבמרכזו: "יעמדו כנראה כוחות מיוחדים שייתנו מענה לטרור... יחד עם זרועות הים והאוויר".

גורדון כיוצא חיל האוויר חושב שכוחות היבשה מצוידים היום באמצי תקשורת של מטוסים, כלומר: אמינים, חדשים, מוצפנים, נותני מיקום ועוד, בקיצור כאלו המאפשרים למפקדי הכוח לשלוט ביעילות בכוחות המפוזרים בשטחים רחוקים. צבא היבשה שונה מהותית מחיל האוויר ותחום הקשר בו הוא אחת הדוגמאות הקיצוניות להזנחה שלשמחתנו מתחילה להיות מתוקנת בזמן האחרון. צבא היבשה עושה שימוש למעלה משלושים שנה באותם אמצעי קשר אשר כבר במלחמת יום הכיפורים הוכחה חולשתם. מערכת הקשר של יחידות השדה במלחמה נחסמה לעיתים קרובות ע"י האויב וברגעים קריטיים של קרב לא הייתה אפשרות למפקד גדוד לתת פקודות למ"פים בקשר. הטכנולוגיה שהייתה אז היא הטכנולוגיה ששימשה את הצבא עד לאחרונה. מוגבלת בטווח, לא אמינה ולא מוצפנת. בנוסף הטכנולוגיה לא איפשרה יכולות בסיסיות שקיימות במטוסים כמו איתור מיקום נוכחי, התמצאות בשטח, זיהוי כוחותינו מול כוחות אוייב ועוד. פרויקט צבא היבשה הדיגיטאלי – צי"ד נותן מענה תשתיתי לשורה ארוכה של כשלים וטכנולוגיות מיושנות. הוא מאפשר שליטה ובקרה טובים של המפקדים בכוחות, הוא מאפשר תקשורת בטוחה ואמינה בין היחידות והוא מאפשר העברת מידע מיידית בין הכוחות השונים שלא רק באמצעות דיבור. הייתי מעז ואומר שאף מטוס בחיל האוויר לא ממריא מזה עשרות שנים אם אינו מצויד בסל המרכיבים שגורדון כל כך מגנה מכיוון שהם נמסרים כעת לצבא היבשה. האם גורדון ממליץ לטייסים לנווט את דרכם בשמיים בהתבסס על מפת קוד בלבד, ללא מכשיר ניווט GPS ? האם גורדון יודע שעד היום חיילי צה"ל לוחמי צבא היבשה מנווטים בשטח עם מפות בלבד ? עכשיו שצבא היבשה התעורר רוצה גורדון להחזיר אותנו לאחור. משל למה היה הדבר דומה, שבעידן התקשורת הסלולארית היה מציע גורדון לבסס את התקשרות הקרקעית על גביעי לבן וחוט שפגאט המחבר ביניהם.
גורדן טוען שצה"ל צריך לפתח צבא חדש שבמרכזו כוחות מיוחדים. בהערת אגב אציין שאין כוח מיוחד בצבא שאינו מצויד בכל האמצעים שגורדון כל כך מגנה וחושב שהם מיותרים. כיצד כוח מיוחד יכנס לתוך כפר לביצוע מעצר או משימה מורכבת אחרת בלי שלמפקד הכוח ולמפקדים ברמות הממונות תהיה שליטה מושלמת על אנשי הכוח, כיצד ידעו היכן נמצא כל חייל בכוח וכיצד ימנעו מצבים הרי סכנה של ירי כוחותינו על כוחותינו. מערכת הצי"ד נותנת תשתית ומענה לשורה ארוכה של מצבים כאלו. האם גורדון התלווה ליחידות מיוחדות במהלך אימוניהם, האם הוא חושב שהניווט הנקודתי ניתן להשגה רק באמצעות מפות, ללא אמצעי מיקום מתקדמים.

ולעצם העניין, ההנחה שניתן לבנות צבא, להקנות בטחון, לתפוש שטח, לקיים פעילות בטחון שותף ועוד משימות שהצבא נדרש להם בהתבסס רק על יחידות מיוחדות הינה שטות גמורה. צה"ל כבר עבר כמה מלחמות מאז היווסדו, מלחמת השחרור, מבצע קדש, מלחמת ששת הימים, מלחמת ההתשה, מלחמת יום הכיפורים ומלחמת לבנון – באף אחת מהן לא הוכרע הקרב או המערכה ע"י יחידות מיוחדות. בכל המלחמות האלו מי שהכריע וניצח היה צבא היבשה שרובו ככולו נשען על כוחות שריון וחי"ר הנושאים בנטל המשימה. גם מלחמת האינתיפאדה הראשונה וזו שאנו נמצאים בה עתה אשר לא הביאו לידי ביטוי בה את מלוא עוצמתו של הצבא, גם בהם היחידות המיוחדות נשמרו לפעולות נקודתיות שהשפעתן הייתה טובה בעיקר בכל הקשור בחיסול מבוקשים ובתפיסתם אבל עיקר הנטל הביטחוני עדיין מוטל על צבא היבשה "הרגיל".
גורדון כותב כי צבא היבשה הוא "צבא מיושן שאינו נותן מענה לאתגרי ההווה והעתיד" ואני תוהה כיצד ניתן להגיד על צבא היבשה שאינו נותן מענה לאתגרי ההווה. מי בדיוק שומר על הביטחון השותף של אזרחי מדינת ישראל, מי מסכל פיגועים (בסיוע מבורך של השב"כ), מי שומר מסביב לשעון את גבולות הקו הירוק ומונע כניסתם של מחבלים ומי נפצע ונהרג על שמירת כל אלו אם לא חיילי צבא היבשה. אמירות אלו הן אמירות מנוכרות של אדם שאינו מוקיר טובה לחיילי צה"ל בצבא היבשה העושים ימים כלילות בשמירה על בטחון ישראל. לא כל הצבא בנוי על יום עבודה של 9-17 כנהוג במחוזותיו של גורדון. ואם לשיטתו של גורדון הצבא מיושן בנקודות מסוימות ונעשה מאמץ אדיר לחדש אותו הרי גורדון היה צריך להיות האדם האחרון שימחה על כך אלא אם כן טענותיו באות ממקום אחר וממניעים זרים. להגיד על חיילי צה"ל המסכנים חייהם יום יום "צבא מיושן בהווה" זוהי אטימות לב שאין דומה לה.הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה