האם ההתנתקות הצליחה ?

עפר דרורי 12.07.2006 04:24

זכורות ההתבטאויות של שרון ומופז בדבר הביטחון שההתנתקות תביא לאזרחי ישראל. נדמה שהתשובה לשאלה זו היא חד משמעית. לא רק שלא קבלנו בטחון אלא מצב הביטחון אף הורעבכתבה של  ארי שביט "האם ההתנתקות הצליחה" (הארץ 7.7.06) מרואיינים ארבעה אישים בנוגע להתנתקות בפרספקטיבה של שנה אחת. מעניין שאיש מהמרואיינים לא מציין כי התהליך שכונה "התנתקות" אינו רלוונטי היות שתוצאותיו אינן התנתקות כלל ועיקר. מאז "ההתנתקות" אין כלל התנתקות בינינו לבין הפלסטינאים אלא להיפך התחברות חזקה בעל כורחנו בהם. ההתחברות הזו כוללת הגברה של פעילות הטרור שלהם כנגד המדינה הן בירי קסמים, הן בתקיפה של כוחות צה"ל מסביב לרצועה והן בפגיעה באזרחים במרחב. אם נדייק בלשוננו מה שהיה בפועל הוא גירוש והעתקת יהודים מחבל עזה לשטחים אחרים בתחום הקוו הירוק. במצב זה  יש להשיב לשאלה "האם ההתנתקות הצליחה" לא מהרהורי הלב אלא מניתוח המציאות.
תומכי ההתנתקות יגידו כי נפטרנו ממצב הלפיתה ההדדית שהיינו בו כאשר יישובים ישראלים אינם יותר מעורבים עם יישובים ערביים (דבר אגב אמירה שאינה מדויקת דווקא בחבל עזה, מרבית היישובים היהודיים בצפון הרצועה ובגוש קטיף היו בשטח נפרד מהיישובים הערביים). עוד יגידו התומכים כי מבחינה מוסרית איננו שולטים יותר בעם אחר. אבל מעבר לדעה האישית האם ההתנתקות הצליחה, היא  צריכה להבחן מול מטרותיה כפי שהכריזו מנהיגי המדינה אשר ביצעו אותה. זכורות ההתבטאויות של שרון ומופז בדבר הביטחון שההתנתקות תביא לאזרחי ישראל. נדמה שהתשובה לשאלה זו היא חד משמעית. לא רק שלא קבלנו בטחון אלא מצב הביטחון אף הורע. מטרה אחרת הייתה יצירת נתק בינינו לבין הפלסטינאים. בפועל התגברות פעילות הטרור גורמת שהנתק הזה אינו אפשרי וכוחות צה"ל נאלצים לכנס לשטחים שפונו (כמה אירוני שדווקא מהריסות הישובים הישראלים בצפון הרצועה נורית מרבית האש לטווח רחוק של הפלסטינאים שלה השלכה אסטרטגית על המדינה). יתרה מזה, ההתנתקות גרמה לנזק הרתעתי עצום למדינת ישראל.
האמירה שאנו מדינה קטנה מוקפת אויבים אינה פרפראזה. זוהי מציאות קיומית למדינה שההתמודדות הביטחונית שלה היא באמצעות הרתעה. הרתעה ניתנת להשגה באמצעות שכנוע הצד שמנגד כי פעילות שלו כנגד המדינה תגרור מחיר כל כך כבד עד כדי כך, שימנע מלבצע אותה פעילות מלכתחילה. ההרתעה הישראלית בדור האחרון הולכת ונשחקת הודות למנהיגים "מנוסים" שיש לנו. אהוד ברק המבריק השיג את כוחות צהל מלבנון בדרך מביישת אשר נתפסה ע"י היריב כמנוסה. אמירתו שאם החיזבאללה יפתח באש לאחר הנסיגה היא יתקל בתגובה חריפה מאין כמוה זכורה לרע. החיזבאללה ירה מספר רב של פעמים על יישובים ועל כוחות צה"ל. בנוסף הוא חטף חיילים מגבול הצפון והחזירם מתים לאחר מו"מ מטיש. ומה הייתה התגובה "החריפה" שלנו ?אפס מעשה ! בגבול הדרום מול הפלסטינאים הכריזו שרון ומופז  כי נגיב על ירי  "בחריפות". "החריפות" הזו היא מס שפתיים שגם אויבנו צוחקים לה. אנחנו מדברים ולא עושים. אנחנו מזהירים שנגיב בחומרה ולא מגיבים. ההתרעה הולכת ונשחקת ואנא אנו באים. ובמה לשכת ראש הממשלה עסוקה ? בתכנון ההתנתקות הבאה ! כפתור ופרח.
אמר בצדק רב יעלון, ההתנתקות נתנה רוח גבית לטרור ופגעה בהרתעה שלנו.
ההתרעה היא אם קיומנו במרחב, אם לא נחזיר לעצמנו את ההרתעה ומייד – אוי לנו.

 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה