סוריה בכוננות

עפר דרורי 28.07.2006 04:33

לא שהסורים הפכו לאוהבי ישראל אבל החשש מתגובה ישראלית נוספת איפק את הסורים והוביל אותם להחלטה להמשיך לתקוף את ישראל אבל לא משטחה ובאמצעות גורמי ביניים כמו לבנון, חיזבאללה ועודסוריה הכניסה את צבאה לכוננות עליונה וישראל נערכת. מגייסת שלוש אוגדות, מציבה טילי פטריוט בשרון. בקיצור נכנסת לכוננות ספיגה.

מכיוון שרוב צמרת צה"ל לא הייתה בשרות במלחמת יום הכיפורים ולצערי נכון הדבר גם על מרבית חברי הממשלה ברצוני לציין אפשרות נוספת.
מלחמת יום הכיפורים הסתיימה בחזית הצפון רק כאשר ישראל החליטה "להסיר את הכפפות" ולהכות בעורף הסורי, קרי הפצצות מסיביות על המטכ"ל הסורי ששכן בלב דמשק ובעיקר הפצצות מדויקות על תחנות הכוח הסוריות בצפון המדינה. תוצאותיה של הפצצה זו היו בקשה דחופה של סוריה להפסקת אש וחוסר בחשמל לתושבי סוריה שנתיים לאחר תום מלחמת יום הכיפורים. המכה שספגה סוריה אז, הספיקה כדי לשמר את הזיכרון הקולקטיבי הסורי במשך שלושים שנה ויותר.

לא שהסורים הפכו לאוהבי ישראל אבל החשש מתגובה ישראלית נוספת איפק את הסורים והוביל אותם להחלטה להמשיך לתקוף את ישראל אבל לא משטחה ובאמצעות גורמי ביניים כמו לבנון, חיזבאללה ועוד.
במהלך שלושים השנה האחרונות נשחקה ההרתעה הישראלית מסיבות שונות שלא אפרט כאן ותוצאותיה ניכרות היטב במלחמה הנוכחית. הצבא הסורי שנשאר צבא מיושן בכל הקשור לכלי הלחימה הקונבנציונאליים שלו (שריון , חי"ר וח"א) הצטייד בכמות רבה של טילים ארוכי טווח (חלקם בעלי ראש כימי עפ"י פרסומים שונים), כאלו המאפשרים לו כיסוי מלא של כל שטחה של ישראל.
 
שחיקת ההרתעה הישראלית מחד והצטיידות מסיבית של סוריה בטילים ארוכי טווח מובילים למסקנה שהפיתוי הסורי לירות על העורף הישראלי גדול.
מה על ישראל לעשות במצב זה.
בניגוד לעבר, לא לאיים, לא לדבר, לא להתלהם.
כן להגיע להחלטה ברורה ומיידית עכשיו - עוד בטרם נורה הטיל הראשון. החלטה שיש לממש ביום הראשון של הלחימה עם סוריה מייד לאחר הירי של הטיל הסורי הראשון לשטחה של ישראל. בלי קשר עם הטיל נפל בשטח פתוח ולא פגע באיש או חס וחלילה פגע באזור מיושב.
התגובה, ואני מדגיש, ללא דיבורים או איומים צריכה להיות מיידית.
א. הפצצה מסיבית ישירה על תחנות הכוח הסוריות כולל מאגרי הדלק שלה
ב. הפצצה כבדה על המטכ"ל הסורי ומתקנים צבאיים אחרים בלב דמשק. הפצצה שתפגע במתקנים הצבאיים ובכל מה שסביבם.
כל זה כאמור מייד בטווח של שעות כאשר הלוז לביצוע מותנה ביכולת המבצעית של ח"א בלבד.
 
בניגוד לעבר עלינו להימנע לדעתי מהדברים הבאים:
א. דיבורים, איומים, התרעות וכו'
ב. התקפה שקולה להתקפה שבוצעה ע"י הסורים, קרי. אם הם ירו טיל אחד שנפל בשטח פתוח אנחנו נירה 2 טילים על בסיס צבאי סורי זניח.
ג. ירי על מטרות צבאיות בלבד
ד. מדיניות של החרפה מתונה והדרגתית בתגובה שלנו, אשר תוביל למאות הרוגים בצד הישראלי וחשיפה מתמשכת של העורף הישראלי לירי סורי.
 
טכנולוגיית הטילים והטווח שלהם לא מאפשרים מצב בו העורף הישראלי לא יותקף. מדינת סוריה בניגוד לארגון טרור כמו החיזבאללה פועלת מתוך מתקנים ברורים. למדינה מתקני תשתית שניתנים לפגיעה. אין לשמור את הפגיעה בהם לסוף התהליך. שמירה על שקט יחסי מול אויבנו אפשרית מצד אחד באמצעות הסכמים מדיניים ומן הצד השני מתוך מדיניות התרעה ברורה וחד משמעית.

גם ההבנה שלנו כמדינה שנגזר עלינו בשנים הקרובות לחיות במצב של מלחמה תועיל פסיכולוגית לחוסן הלאומי. תחייב את המדינה והרשויות להשקיע במיגון העורף הן האזרחי והן התשתיתי ותאפשר לנו קיום בטוח במרחב תיכון עוין.
 


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה