חטיבה 900 / כפיר - נחוצה גם נחוצה

עפר דרורי 09.08.2006 06:32

לדעתי טוב עשה הצבא שהקים את מפקדת החטיבה ובכך מאפשר לא רק אימון אפקטיבי יותר אלא גם ניידות של מפקדים בין הגדודים ובניית מפקדה אשר תאפשר ביצוע משימות חטיבתיות בעתידראשית אני רוצה לציין שלכאורה יש הגיון בדבריו של אמיר שוהם במאמרו "איך צה"ל המציא מפקדת חטיבה שאין לה כלל גדודים" (דה מרקר 9.8.06). אם גדודי חטיבה 900 כפופים לחטיבות המרחביות מדוע להקים מפקדת חטיבה חדשה.
אבל אם נלך בהגיון זה בצורה שיטתית נראה שחובה עלינו לסגור כמעט את כל מפקדות החטיבה הסדירות הקיימות בצה"ל היות ומרבית גדודי החי"ר והשריון בצבא לא מופעלים ע"י החטיבה האורגנית שלהם אלא באמצעות החטיבות המרחביות. יתרה מזו, שיטת הפעלה זו קיימת גם בגבול הצפון מזה שנים רבות. תפקידה של מפקדת חטיבה סדירה לעסוק גם בבניין הכוח וגם בהכנת הגדודים למלחמה כוללת או חלקית אבל כזו ששונה מהותית מהלחימה בשטחים. מפקדת החטיבה אמורה להוביל את כוחות החטיבה למשימות חטיבתיות ולהיות אחראית על הכשרה אחידה של לוחמי הגדודים עפ"י התו"ל הייעודי שאליו מיועדת החטיבה.
לדעתי טוב עשה הצבא שהקים את מפקדת החטיבה ובכך מאפשר לא רק אימון אפקטיבי יותר אלא גם ניידות של מפקדים בין הגדודים ובניית מפקדה אשר תאפשר ביצוע משימות חטיבתיות בעתיד. כשם שהקמת חטיבת כפיר נמשכה יותר משנה וחצי אין להתבונן רק על משימותיה בהווה שעיקרם לחימה בערי יו"ש. המציאות מראה כי כוח צבאי נקרא למשימות שונות ומגוונות בלי קשר אם יועד אליהם או לא. גם במתווים העתידיים של לחימה באזור ידרשו לצה"ל חטיבות נוספות לביצוע משימות חטיבתיות.
נקודה נוספת שאין להקל בה ראש קשורה למלחמת לבנון השנייה. אחד הכשלים במלחמה זו נבע לדעתי מכך שצה"ל ראה באינתיפאדה את חזות הכול. כלומר, האימונים המעטים שנערכו וההכשרות הקצרות התייחסו בעיקר ללחימה בשטחים בלי התייחסות לצורות לחימה רבות אחרות שעל הצבא להכין עצמו אליהם. אסור לנו לחזק טעות זו בכך שנבקר הקמתה של מפקדת חטיבה חדשה היות והיא לכאורה מיותרת בלחימה הנוכחית בשטחים.
טוב עשה שוהם שסיים את דבריו בדברי הערכה לחיילי החטיבה. גם על הציבור לדעת כי גדודי החטיבה ובראשם גדוד חרוב מבצעים משימות קודש, בהצלחה שאין לה תקדים בשאר גדודי הצבא בלחימה ובסיכול טרור. וכן, אין בושה בכך שהקמת מסגרת חטיבתית לגדודים קיימים תורמת למורל הלוחמים ולגאוות יחידה. נושאים אלו חשובים ביותר לתפקוד הלוחמים ומזכים אותם במעט הערכה ציבורית שהם כה זכאים לה.


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה