על הדיקטטורה ועל הדמוקרטיה

עפר דרורי 14.08.2005 06:37

מדינת ישראל שהוקמה "כדמוקרטיה יחידה" באזור הולכת ומאבדת את ייחודה בתחום זה. בשנים האחרונות מתרחשים אירועים שונים במדינה אשר מבשרים את סופה של הדמוקרטיה והפיכת צורת השלטון במדינה לשלטון יחיד.מדינת ישראל שהוקמה "כדמוקרטיה יחידה" באזור הולכת ומאבדת את ייחודה בתחום זה. בשנים האחרונות מתרחשים אירועים שונים במדינה אשר מבשרים את סופה של הדמוקרטיה והפיכת צורת השלטון במדינה לשלטון יחיד.

היות ומהלך ההתנתקות הוא המהלך המרכזי העובד על המדינה בזמן זה אתחיל בו. שרון אשר נבחר לכהונתו על בסיס מצע פוליטי ברור החליט באופן חד צדדי ואישי לשנות את עמדתו ולהוביל עם שלם בדרך החדשה. בדמוקרטיה נאורה כאשר מנהיג או ממשלה משנה את דרכה במאה ושמונים מעלות היא חוזרת לציבור לקבל את תמיכתו. לא כן שרון, לא כך ממשלה המורכבת מאנשים שעיקר דאגתם היא להמשך משרתם. ערב הצבעה עקרונית על תוכניתו החדשה מפטר שרון שני שרים המתנגדים לעמדתו. אכן דמוקרטיה במיטבה, לראש הממשלה מוקנית הזכות לפטר שרים ואז לאחר שפוטרו להעמיד להצבעה את תוכניתו ולזכות ברוב. גם מינוי ח"כים לא ראויים בעליל המתנגדים לו למשרות סגני שרים היא דמוקרטית והכול על מנת לצמצם את ההתנגדות לעמדותיו. מעניין שהשמאל במדינה לא ממש מתרגש, הם הרי מכירים את שרון שנים ויודעים עד כמה הוא דמוקרט אבל עכשיו הוא משחק לצידם והטוב ביותר לעמוד מהצד ולהחריש.

ראש ממשלה מחליט שיש לבנות למפונים שהוא החליט לפנותם יישוב חליפי באזור ניצנים. הבעיה היחידה שעומדת בפניו היא העדר תוכנית אב ליישוב החדש. אבל לא שרון ייתן לאיזה חוק או תקנה לעצור בעדו. מה עושים, מגיעים ביום שישי עם עיתונאים לשטח הבניה ובתגובה שרונית טיפוסית מול התקשורת ננזפים פקידי משרד הביטחון על שהעבודה לא מתקדמת. גם הקבלנים חוטפים צעקות "תבנו תבנו אני אומר לכם תבנו, אנחנו נשלם לכם על תדאגו". והעבודה מתקדמת במהירות תוך רמיסת ערכי טבע, חוקים ותקנות. שרון כידוע הוא בולדוזר ושום דבר לא עוצר בעדו... לטוב ולרע, מסתבר רק לרע.

במסגרת התוכנית לעידוד הצמיחה במשק מחליט שר האוצר לנקות משכרם של עובדי המדינה מאות ואלפי שקלים מידי חודש בחודשו. שכר שנקבע לאורך שנים בהסכמי עבודה לגיטימיים. העובדים לא מעוניינים בהורדת שכרם (עמדה מוזרה בעליל...) ומה עושה שר האוצר, מעביר בחקיקה את הורדת שכר עובדי המדינה למשך שנה. בעבר כאשר המדינה הייתה במצוקה תקציבית כמו מלחמה, היא הטילה על כלל העובדים מילוות שונים (מלווה מלחמה, מלווה שלום הגליל, מלווה בטחון ועוד). מילוות אלו היו מעין הלוואה שהאזרחים (כלל האזרחים במדינה ולא רק מגזר אחד) נתנו למדינה, לתקופה קצובה ובריבית ידועה. כאשר המועד הגיע המדינה החזירה לאזרחיה את כספם בצרוף ריבית. לא נעים אבל הגיוני וסביר. היום התבשרנו כי הממשלה קיבלה את עמדת  האוצר להעביר בחקיקה הורדת שכר עובדי המדינה בשלושה וחצי אחוזים, בתחילה בישרה הידיעה ינסו להגיע להסכמה עם העובדים, אבל בהמשך אם לא תהיה הסכמה שבט החקיקה יופעל ורצון האוצר יתקיים. שוב הכול דמוקרטי והכול ברשות ובאישור הכנסת שהיא הריבון החוקי. דמוקרטיה במיטבה...

 במסגרת הדאגה לאוצר הציבורי מופרות תקנות מתקנות שונות הגוזלות מהעני גם את כבשתו האחרונה. קצבאות זקנה מקוצצות, קצבאות ילדים נעלמות, קצבאות נכות נחתכות אבל במישורים אחרים נשמרות כל התקנות. ראש הממשלה ברק ששלט בחיינו פחות משנתיים מקבל לשכה וצוות עוזרים מהמדינה בעלות שנתית של שני מליון ₪. כל נסיעותיו לחול מאובטחות על חשבון קצבאות הזקנה שבוטלו. והנה גם שר האוצר נתניהו, שלשום התפטר והיום גם הוא מבקש את ליטרת הבשר לו מהמדינה, לשכה, עוזרים, אבטחה ומה לא. צריך לראות את הבנייה המסיבית בביתו של נתניהו בשנים האחרונות והכול במסווה של צרכי ביטחון בתקציב משלם המסים כדי להבין עד לאן יכולה להגיע השחיתות.

חברי כנסת לא ראויים נבחרים במרכזי מפלגותיהם בדרכים שונות ומשונות. הכול בהליכים דמוקרטיים לכאורה , שמור לי ואשמור לך ואז אותם נבחרים קובעים את מהלך חיינו.

בהיסטוריה ידועים מקרים רבים בהם מתוך דמוקרטיה רקובה צומחת דיקטטורה אשר נראית לעיני רוב הציבור כעדיפה על פני הדמוקרטיה המושחתת. אנחנו לא רחוקים ממצב זה , חוסר האימון של הציבור ממערכת השלטון, ממשלה, כנסת ולעיתים גם מבתי המשפט מובילה לאנרכיה שתוצאותיה הרס הדמוקרטיה. כיצד עוצרים את הגלגל, כיצד גורמים לבושה להתרומם ולהוות מחסום בפני נבחרי הציבור המושחתים לממש כל אחר בתחומו את שאיפתו לעוד ועוד.

מפלגת ד"ש הזכורה לשמצה חיסלה את התקווה של הציבור למפלגה חדשה אשר תדע להתרומם מעל הממוצע הנמוך סביבה ולעשות שינוי.  אז מה נשאר לעשות ? הפעם האחרונה שנוצר שינוי במדינת ישראל ורצון העם הכריע הייתה לאחר מלחמת יום הכיפורים כאשר עם שלם עמד והפגין כנגד ממשלה חסרת אחריות שניסתה להתנער מאחריות למחדל נוראי שהביאה על העם. אולי זה מה שצריך לקרות עכשיו, להתנער לפני שיהיה ממש מאוחר. שעון החול אוזל.הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה