ננזף ומקבל מאתנו הצדעה

עפר דרורי 19.10.2007 04:34

הארץ (19.10.07) מדווח כי תת-אלוף יאיר גולן, המפקד לשעבר של כוחות צה"ל ביהודה ושומרון, התעלם מפסק דין מחייב של בג"ץ והתיר לקציניו בכמה מקרים חריגים להפעיל "נוהל שכן" * גולן מסר כי במקרים אלה אישר להוריו של מבוקש להיכנס לבית ולשכנע אותו להסגיר את עצמו כי אלמלא כן היה נאלץ להפעיל כוח ולהרוס את הבית מבחוץ דבר שהיה פוגע בראש ובראשונה במשפחה שהייתה נשארת ללא קורת גג * שטוב שיש בצה"ל מפקדים כדוגמת תא"ל גולן אשר לוקחים אחריות על הפעילות בגזרתם, נותנים פקודות ברורות שמטרתן שמירה על רכושם של פלסטינאים ושמירה על חיי חיילי צה"ל.עמוס הראל (הארץ, 19.10.07) מדווח כי תת-אלוף יאיר גולן, המפקד לשעבר של כוחות צה"ל ביהודה ושומרון, התעלם מפסק דין מחייב של בג"ץ והתיר לקציניו בכמה מקרים חריגים להפעיל "נוהל שכן" בעת מבצעים למעצר מבוקשים. הרמטכ"ל רא"ל גבי אשכנזי החליט לנזוף בגולן ולעכב במקצת את קידומו לדרגת אלוף.

מהכתבה עולה כי במקרים חריגים אישר גולן להפעיל "נוהל שכן" מבלי ליידע את אלוף הפיקוד וזאת בחמישה מקרים מתוך עשרות מקרים בהם התבקש לאשר את השימוש בנוהל. גולן מסר כי במקרים אלה אישר להוריו של מבוקש להיכנס לבית ולשכנע אותו להסגיר את עצמו כי אלמלא כן היה נאלץ להפעיל כוח ולהרוס את הבית מבחוץ דבר שהיה פוגע בראש ובראשונה במשפחה שהייתה נשארת ללא קורת גג. גם במקרים הבודדים האחרים שיאיר גולן אישר את השימוש בנוהל זה היה בעת מעצר מבוקשים בבתי דירות גדולים כאשר הסיכוי לפגיעה בדירות רבות היה גבוה.

לזכותו של תא"ל גולן יאמר כי נטל אחריות ולא גילגל אותה על פיקודיו. עוד הביע גולן את דעתו שההחלטה שקיבל הייתה נכונה אבל בדיעבד לא היה צריך לחרוג מהנחיית בג"ץ.

אני סבור שטוב שיש בצה"ל מפקדים כדוגמת תא"ל גולן אשר לוקחים אחריות על הפעילות בגזרתם, נותנים פקודות ברורות שמטרתן שמירה על רכושם של פלסטינאים ושמירה על חיי חיילי צה"ל המבצעים פעילות מבצעית מסוכנת בשטחים בנויים.

החלטת בג"ץ בזמנו הייתה כפי הנראה בלתי נמנעת מבחינה שיפוטית אבל פוגענית ומסוכנת לחיילי צה"ל המסכנים נפשם יום יום ולילה לילה כדי לשמור על חיינו. טוב היה אם בג"ץ היה משאיר שיקול שעת למפקדי צה"ל הבכירים בשמירה על חיי חיילי צה"ל.
ראוי בהקשר זה להזכיר את שאמר השופט חשין שישב בהרכב של בג"ץ שקבע את הדברים "זה מסוג הדברים שבהם אני מצטער שבחרתי במקצוע השיפוט" משום ידיעתו שביטול הנוהל יביא לסיכון חיי אדם.הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה