חוצה גבולות, אבנר שור, כנרת זמורה ביתן, 2008, 318 עמודים

עפר דרורי תודה לאביהו שפירא מקול הגליל העליון 23.10.2008 17:01
חוצה גבולות, אבנר שור, כנרת זמורה ביתן, 2008, 318 עמודים - מבצע בסוריה - אברהם ארנן - סיירת מטכ"ל


הסטוריה צבאיתהספר "חוצה גבולות" הוא בפועל ביוגרפיה אישית של אברהם ארנן מייסד סיירת מטכ"ל. הספר סוקר את תולדות היחידה בסוף שנות החמישים ותחילת השישים כאשר הההתמקדות היא באישיותו המיוחדת של ארנן ויכולתו לקדם את חזונותיו. הספר מתאר את "המניפולציות" שארנן ביצע כדי לקבל אישורים ותקציבים ליחידה. עם גורמי צבא היבשה הוא דיבר על יחידת קומנדו לוחמת, עם גורמי המודיעין הוא דיבר על יחידת מודיעין מסתערבת. בסופו של דבר הצליח ארנן - יש מאיין - להקים יחידה מיוחדת שעיני כל נישאים אליה.
הספר מתמקד בעיקר בשנותיה הראשונות של סיירת מטכ"ל היות והוא מתמקד בארנן. הספר מנסה לחשוף את אישיותו של ארנן, מצד אחד איש חזון, "פושר" שמצליח לשכנע את הממונים עליו בדרגים הבכירים ביותר לקדם את היחידה, מהצד שני אדם בעל תכונות אנושיות שנפגע במהירות, נוטה לכעוס ולהתפרץ כאשר הדברים אינם לרוחו.
אין בספר גילויים רבים על סיירת מטכ"ל. למי שתחום זה מעניין אותו ימצא כמה גילויים בין השורות בהתייחס לכמה מהמבצעים הראשונים של היחידה, בעיקר משימות מודיעיניות שכבר נחשפו בעבר, המבצע בסוריה ועוד כמה "בארץ דרומית" כולל שמות המשתתפים בהם, בסופו של דבר כבר עברו למעלה מארבעים שנה וניתן כבר לשחרר מעט את הלוט בערפל כמו מיקומה של אותה "ארץ דרומית"...

החסרון המרכזי שמצאתי בספר מתייחס לסגנון הכתיבה המליצי של שור, חלקו ממש ספרותי עם משחקי מילים, לטעמי במידה מופרזת.


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה