עת המבחן הגיעה

עפר דרורי 19.01.2009 04:51
עת המבחן הגיעה - שמירת ההרתעה - תגובה לא מידתית - תגובה להתקפה


מבצע "עופרת יצוקה" ביטל את המשוואה הישנה והקטלנית לכוחותינו של "הכלה" ויצר משוואה חדשה, כל מקום שממנו יורים עלינו או מסכנים ממנו את כוחותינו מקבל תגובה באש ובאופן לא מידתי. עלינו לשמר את המשוואה החדשה שבדברי ההיסטוריה אין ישנה ממנה.הפילוסוף פון קלאוזוביץ קבע את המושג "המלחמה היא המשכה של הדיפלומטיה באמצעים אחרים". אחרי שצה"ל הגיע להישגים מרשימים במבצע "עופרת יצוקה" והיווה את המשכה של המדינאות שנכשלה הגיע העת למדינאים לומר את דברם ובעיקר לבצע את החלטותיהם. כבר נאמר ע"י בכירי השלטון שלנו כי הפרה של הפסקת האש וירי חוזר של החמאס על יישובי הדרום תיענה בתגובה חריפה. מכיוון שההיסטוריה שלנו מלמדת שדיבורי מנהיגינו בתחום זה ריקים מתוכן ואיומיהם נשמעים במרבית המקרים לצרכי פנים בלבד זה הזמן לדרוש מהם לעשות שינוי. ברוח אמירתו של אובמה שיושבע לנשיא מחר גם על מנהיגנו לייצר "שינוי". והשינוי המתבקש הוא עשייה ולא רק מילים. ירי של החמאס או של כל ארגון טרור אחר הנמצא ברצועת עזה צריך לגרור תגובה מיידית ובמרבית המקרים לא מידתית. אם נחזור לאיומי הסרק שלנו בנוסח איומיו של ברק לאחר הנסיגה מלבנון ושל מופז לאחר הנסיגה מעזה ושל שרון ושל... כל מי שהיה בעמדה בכירה, נאבד את כל ההישגים מהמבצע ובעיקר נחזיר את מצב ההרתעה הישראלית למצבו הקודם, קרי "על הקרשים".

 

נכון, זה לא יהיה קל, הפיתוי להצדיק את הירי הבא בכך שזה ארגון "שאינו כפוף לחמאס" גדול, גם פליטת רקטה מקרית "אפשרית" ו"לא על כל רקטה צריך לפתוח במלחמה" כולם אמירות שחווינו מהעבר. הפעם יתווספו לקשיים לקבל החלטה על תגובה גם נוכחות של כוחות זרים בשטח שיש סכנה שיפגעו וגם מעורבות כל הצמרת האירופאית לא תקל עלינו. אבל דווקא בגלל כל אלה אנו צריכים להיות נחושים. כל אזור שיגור הוא מטרה ומפקדי הצבא יבחרו את הדרך הראויה, האם ירי ארטילרי מיידי למקורות הירי שלהם, או הפצצה אווירית או כל תגובה צבאית חזקה אחרת. נסינו הכול מחוץ לדרך התגובה המיידית והקשה. וגם אם דרך זו לא תביא לנו את השלום המיוחל לפחות תלמד את אויבינו את מחירה של התוקפנות ואולי אולי אף תייצר התנגדות פנימית מצד הפלסטינאים הפשוטים שרוצים לחיות את חייהם בשקט אל מול ארגון הטרור ששולט בהם. מבצע "עופרת יצוקה" ביטל את המשוואה הישנה והקטלנית לכוחותינו של "הכלה" ויצר משוואה חדשה, כל מקום שממנו יורים עלינו או מסכנים ממנו את כוחותינו מקבל תגובה באש ובאופן לא מידתי. עלינו לשמר את המשוואה החדשה שבדברי ההיסטוריה אין ישנה ממנה.

 

ודבר אחרון לגבי גלעד שליט. יציאת צה"ל מרצועת עזה נעשתה על פי הבנתי משיקולים צבאיים, לאור ההחלטה המדינית לא להרחיב את הפעולה הוחלט שלא להשאיר כוחות בשטח ולסכן את חיילנו. כל פעולה מעבר ליציאת כוחות צה"ל מהרצועה שתאפשר לחמאס להמשיך להחזיק את גלעד שליט אינה קבילה.

עלינו לפעול עכשיו נחרצות בכל המישורים, להפסיק מיידית את ביקורי הצלב האדום אצל האסירים הפלסטינאים, לעצור את ביקורי המשפחות של האסירים בבתי הכלא בישראל עד לביקורי גומלין אצל גלעד שליט. לא לאפשר פתיחת המעברים גם מנימוקים הומאניים, האם המשך כליאתו ובידודו של גלעד שליט אינו מחייב התייחסות הומאנית ?

אף ששחרור גלעד שליט לא היה ממטרות המבצע יש לדאוג לו עתה ולא להיכנס לסדרת דיונים ארוכה אשר תאריך את שהייתו אצלם. מספיק נרדמנו בשמירה שלוש שנים הגיע העת להתעורר, עת המבחן הגיעה.

עוד בנושא:
ממשיכים להפקיר את אזרחי הדרום
זורעים רצון טוב וקוצרים רוח
למה מפקירים את גלעד שליטהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה