מה קורה לתדמיתו של חיל השריון ?

עפר דרורי 30.11.2016 03:48
מה קורה לתדמיתו של חיל השריון ?


כיצד הגענו למצב בו כמעט מחצית ממתגייסי השריון לא רוצים לשרת בו.אתמול (29 בנובמבר 2016) דווח כי מתוך מאתיים חיילים שגויסו לחיל השריון למעלה משמונים סרבו להתפנות מהבקו"ם לשריון ועל כן נשלחו למעצר כפי שנהוג במקרים דומים.

מרכז הידיעה בעיני היא לא חוסר המשמעת של החיילים אלא ניסיון להבין כיצד הגענו למצב בו כמעט מחצית ממתגייסי השריון לא רוצים לשרת בו. כיצד חייל קרבי כמו השריון הפך לחייל שנרתעים להשתייך לשורותיו. מספר בני משפחה שרואיינו בהקשר לבן/אח שסירב ללכת לשריון טענו כי לחיל השריון אין שם טוב וכי המיועדים לשרת בו מרגישים שלא ימצו את עצמם (לגבי הסיפא לדעתי ביטוי ריק שחושבים שנשמע טוב).

מזה שנים לא מעטות יש אנשים שאני ביניהם שחושבים שהפעילות של חיל השריון בקרב המלש"בים טעונה שיפור. ההתרפקות על מעשי הגבורה האמתיים של השריונאים במלחמת יום הכיפורים לא מדברת למרבית הציבור ובדאי לא לצעירים שלא נולדו אז. הפעילות של השריון במרבית הזמן אינה שריונאית אלא פעילות תעסוקה שוטפת שהיא בעיקרה חי"רית ואם פעילות חי"ר מדוע לשרת בחייל שרמת הרובאי שלו נמוכה ?

מדוע לשרת בחייל שידוע במיעוט החופשות שהוא מעניק לחייליו ושתנאי השרות שלו לא משופרים? העולם משתנה ורגש השליחות מכתיב רק לחלק מהציבור את דרכו. מי שלא חדור תחושת שליחות ורוצה להיות קרבי יחפש את המקום המאתגר ביותר שלצד האתגר יש לו גם שם טוב בציבור. לפני שנים התרעמתי על כך שכח חי"ר המבצע פעילות מוזכר בתקשורת בשם החטיבה אליו הוא משתייך ולעתים רבות אפילו שם הגדוד. באירוע דומה בו משתתף כוח שריון אין אזכור של החטיבה ובוודאי לא של הגדוד, עובדה מצערת זו גוזלת מחיילי השריון את גאוות היחידה שלהם וזו רק דוגמא אחת.

מבחינה זו מפקדי השריון צריכים להתבונן פנימה ולבדוק נכוחה מול עצמם מה ניתן לעשות כדי לשפר את אחוזי הגיוס לשריון. יתכן וזהו אירוע נקודתי וחריג ויתכן שהוא מלמד משהו גדול יותר. מה שבטוח שהתעלמות מטיפול שורש בבעיה תקרב אותנו לקטסטרופה ביטחונית.

 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה