פרויקט הנצחת הנופלים במערכות ישראל

עפר דרורי 04.06.2018 19:54
פרויקט הנצחת הנופלים במערכות ישראל


(309) פרויקט ערכי ויפה שסביר שלא שמעתם עליולפני כחודשיים קבלתי דוא"ל מתלמידות בסמינר בכוכב יעקב המבקש ממני פרטים על אברהם רוזנברג (רוזה) חברי הטוב שנפל במלחמת יום הכיפורים. הסתבר לי שבמסגרת פרויקט שאני לא שמעתי עליו נדרשים תלמידי תיכון ברחבי הארץ להכין אלבום הנצחה אישי לאחד מחללי צה"ל. דרך האינטרנט הגיעו אלי ואני כמובן שמחתי לסייע.

לאחר כשבוע קבלתי טלפון והפעם מבית ספר בשפלה בו התבקשתי לכתוב מזיכרוני על מיכאל שריון (מיקי) חברי לטירונות ולאחר מכן לגדוד 79 שנפל אף הוא במלחמת יום הכיפורים. הטלפון הזה הגיע לאחר שאחותו של מיקי שאתה אני נפגש פעמיים בשנה בבית הקברות בהר הרצל באזכרות בקשה את עזרתי.

סמיכות המקרים גרמה לי להבין שמדובר על פרויקט ארצי גדול שמשום מה לא זכה לחשיפה ראויה ובמסגרתו מחברים את בני הדור הצעיר של היום לחללי צה"ל מתקופות שונות.

אתמול התקיים טקס הוקרה למנציחים של חללי צה"ל מבני ירושלים ואליו הוזמנו בני משפחות הנופלים, תלמידי התיכון שביצעו את הפרויקט ונציגי הגופים השותפים אליו.

במהלך הטקס למדנו כי את הפרויקט הגה מרצה (ד"ר בהשכלתו) מסמינר הקיבוצים בתל אביב לפני שמונה עשרה שנה ולאחר תקופת התארגנות קצרה וקבלת ברכת הדרך ממוסד יד לבנים וממשרד הביטחון יצא לדרך. לפרויקט שותפים משרד החינוך, מחלקת החינוך של הרשות המקומית (במקרה שלנו עירית ירושלים), ארגון יד לבנים ואגף משפחות של משרד הביטחון. במסגרת זו מקבל כל בית ספר רשימה של חללים להנצחה. כל שני תלמידים מקבל שם נופל להנצחה וכן הנחייה מסטודנט לחינוך באחד המוסדות להשכלה גבוהה בארץ ותפקידם של העוסקים במלאכה ליצור אלבום הנצחה המתבסס על פגישות שלהם עם המשפחה של הנופל, איסוף חומרים ממקורות שונים ועריכתם לכלל אלבום. בטקס חולקו האלבומים המושקעים לבני המשפחות בהתרגשות גדולה. הטקס התקיים בירושלים בחוות הנוער הציוני שמסתבר שמאמצת את הפרויקט כבר שמונה שנים ברציפות ומאפשרת את קיום הטקס באולם הכנסים שלה ובשטחים הירוקים מסביבו. את הטקס הנחה מנהל בית הספר של המוסד החינוכי.

הטקס עצמו היה מרגש וכלל הצגת תמונות הנופלים מעל הבמה שהייתה מוקפת בנרות נשמה שהודלקו במהלך הטקס, קטעי שירה ממקהלת בית הספר שלא נופלת ברמתה משום להקה מקצועית וכן בנאומים של השותפים לעשייה כמו מנהל אגף משפחות במשרד הביטחון, סגן מנהל מחלקת החינוך בעירית ירושלים ועוד. רוב הדוברים נשאו דברים ערכיים ומרגשים. קדמה לטקס פגישה של התלמידים עם בני המשפחה תוך עיון משותף באלבומי ההנצחה שהכינו. הנופלים שהונצחו היו מאז קום המדינה, חללי מלחמת העצמאות, מלחמת ששת הימים, מלחמת יום הכיפורים וגם מצוק איתן.

הנה עשייה ברוכה ומרגשת שלא זוכה לחשיפה תקשורתית ראויה.

מצורף אלבום ההנצחה שנעשה לאברהם רוזנברג (רוזה) שנפל בגזרה המרכזית של תעלת סואץ במלחמת יום הכיפורים


פרויקט הנצחת הנופלים במערכות ישראל


פרויקט הנצחת הנופלים במערכות ישראל


פרויקט הנצחת הנופלים במערכות ישראל


פרויקט הנצחת הנופלים במערכות ישראל


פרויקט הנצחת הנופלים במערכות ישראל


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה