האם למדנו דבר מפרשת הולילנד?

עפר דרורי 21.07.2018 23:00
הבניין הקיים בקמחי היום, 3 קומות וסמטה

הבניין הקיים בקמחי היום, 3 קומות וסמטה


(315) אישור מהיר בחשאיות, מגדלים הגבוהים פי שבעה מהבתים בשכונה ועוד... כולם כחלק מתוכנית אב חדשה שהעירייה מקדמת וכולם לדברי העיריה "שומרים על צביון השכונה".לפני מספר ימים מצאנו בחדר המדרגות שלנו נייר המזמין את הדיירים בשכונת קריית שמואל בירושלים לאסיפת חרום. הלכתי למקום ומצאתי עוד כמה עשרות דיירים מהשכונה שהזדעקו לאחר שגילו שיזם מבני ברק חבר לעירית ירושלים והוא מקדם במרץ רב פרויקט חדש ושאפתני בשכונה השקטה שלנו בשיטת "פינוי בינוי". עד כאן אין הפתעה החיבור בין הון לשלטון ידוע ומוכר במחוזותינו ושיאו באישורים שנתנה עירית ירושלים ליזמים אחרים לבנות על רכס ההר מגדל ענק ששמו מגדל הולילנד. בזמנו טענו שהכל חוקי ואפילו שופטת בבית המשפט העליון, כך פורסם, רכשה במקום דירה. בדיעבד כידוע התברר שחוקיות לא הייתה שם, חלק מהמעורבים בפרשה יושבים בבתי הסוהר עד עכשו.

מכל מקום התברר לנו כי העיריה מקדמת בנמרצות רבה (וזה בניגוד גמור להרגלה בטיפול בתקלות ובמפגעים) פרויקט אב לכל השכונה ובמרכזו ארבעה מתחמים שהאדריכלית שהציגה את התוכנית נתנה להם שם מכובס "אינטנסיביים".

כדי לא להלאות את הקוראים בפרטים אציין כי מרבית הבתים בשכונה הם בני שלוש קומות ובפרויקט "האינטנסיבי" הזה יהיו 3 מגדלים שהגבוה בהם בן 21 קומות ! עוד הדגישו נציגי העיריה והאדריכלית המלווה כי צביונה של השכונה ישמר. יתכן שהאדריכלית הוא מהמעולות שבמקצוע אבל 3 כפול 7 זה עדיין 21 כלומר הצביון ישמר לדעתה גם כאשר קוו הנוף יוגבה פי שבע!

במפגש למדנו כי הפרויקט כולו אושר כבר בוועדה המקומית של העיריה מבלי שאיש מהתושבים שמע עליו וביום שני הקרוב אמורה לאשר את הפרויקט "האינטנסיבי" הזה גם הוועדה המחוזית. למען אישורו נוקטת העיריה בתהליכי בליץ שלא מביישים צבאות בעולם. יש מרוץ מטורף להסדיר את האישורים הנדרשים כדי שהכל יתנהל עפ"י החוק לכאורה. קוו גבול במפות שנקבע במשך עשרות שנים לגבי מגבלות בנייה לגובה מוזז והכל בהתאם לרווח שיגזור היזם הנעלם.

כדי להכשיר את השרץ מצא הקבלן/ העיריה/ המתכננים וכל מי שמעורב בעניין דרך אלגנטית. הם מוסיפים גן ילדים בקומת הקרקע של אחד המגדלים וכך "תורמים" לשכונה מבנה ציבור ויחד אתו עוד עומס תנועה של כמאה מכוניות בכביש צר בו ייסעו הורי הילדים בבוקר ובצהרים. הם בונים חניה תת קרקעית שמכילה את מספר הדירות שיתווספו (כ-140 בתוספת זעומה) ובכך "תורמים" חניה ציבורית ובין המגדלים הם מוספים גינה של מספר מטרים רבועים ובכך "תורמים" שטח ירוק לשכונה. על היקף העומס התחבורתי שיוצר מכל המכוניות של דיירי הפרויקט החדש אין מי שידבר. עד כמה האבסורד הזה זועק לשמים אפשר להבין רק אם מגיעים למקום.

שכנה אחת צלצלה אלי מרחוב סמוך ומסרה לי שמתחם "אינטנסיבי" נוסף הנמצא בתהליך תכנון ובו היזמים (כנראה אחרים) מבטיחים לאנשים בני שמונים ויותר נסים ונפלאות אם יחתמו על מסמכי "פינוי בינוי" ושוב הכל חוקי לכאורה.

כדי לשמור על צביונה של שכונה לא צריך לאשר לבנות בה מגדלים. אפשר להוסיף ממ"דים עפ"י החוק בתוספת קומה או שתיים ובמגבלות הקיימות. אין צורך להרוס שכונה שלמה כדי שאיזה קבלן  יתעשר. זה כל כך ברור אבל את הדבר הפשוט הזה עירית ירושלים לא מבינה ומה הפלא? ראשה נמצא עד צוואר בהבטחת מיקומו בבחירות הבאות במפלגת השלטון.

ככה נראית שמירה על צביון שכונה, ראו את המגדלים מול שאר הבתים בשכונה (ההדמיה מתוך תוכנית האב שקבלנו מהעיריה, היזם לדברי העיריה לא הסכים להגיע למפגש)

ככה זה יראה

האם למדנו דבר מפרשת הולילנד?


וככה זה עכשו, בניין בן 3 קומות וסמטה (קמחי) שאליה ינקזו את כל התחבורה המתוכננת למתחם

האם למדנו דבר מפרשת הולילנד?


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה