מדחת יוסף – חרפה של צמרת המדינה והצבא אבל לא של גנץ לבדו

עפר דרורי 17.02.2019 17:46
מדחת יוסף

מדחת יוסף


(325) אני שמח שהנושא עלה שוב במסגרת מערכת הבחירות הנוכחית, לא כי אני חושב שגנץ הוא האחראי היחידי או המרכזי למחדל ולא כי מציפי האירוע רוצים בהפקת לקחים מהפרשה העגומה הזו (הם לא), אלא בעיקר כי הפרשה הזו נשכחה מהציבור ובהעדר וועדת חקירה, גם מסקנות לא יושמו. אגב, למי שלא יודע גם למחרת היום הותקף קבר יוסף וגם הפעם בריטואל מחריד החילוץ שהובטח לא בוצע.ב-1 באוקטובר 2000 הסתער המון פלסטינאי על מתחם קבר יוסף שאויש ע"י כוחות מג"ב. מדחת יוסף נפצע ונדרש חילוץ. החילוץ לא הגיע, כוחות מבצע "כתונת פסים" שיועדו לחילוץ הכוח בקבר יוסף נעצרו בדרכם אל הקבר, מסוקי קרב ירו לעבר מגרש ריק ליד הקבר עפ"י הנחיות המפקדים במקום ובסופו של דבר מדחת יוסף דימם למוות.

פחות מאלף מטרים בקוו אווירי היו בין צמרת הצבא לבין מתחם הקבר ביניהם אהוד ברק ראש הממשלה ושר הביטחון, שאול מופז הרמטכ"ל, יצחק איתן אלוף פיקוד מרכז, בני גנץ מפקד האוגדה, יוסי אדירי מפקד החטיבה המרחבית, מפקד מג"ב ואחרים ובכל זאת משיקולים תמוהים לא חילץ הצבא את החייל והעדיף לפנות לג'בריל רג'וב שיחלץ את פצוע מג"ב בכוחותיו.

לכל הנוכחים יש מידה כזו או אחרת של אחריות אף שאיש מהם לא רצה שכך יסתיימו האירועים.

המקרה הזה ייזכר בתולדות צה"ל לדיראון. איש אינו חושד שמפקדי צה"ל רצו שחייל מג"ב ייהרג. אני בטוח שרצונם היה טוב ומחשבתם הייתה שבאמצעות רג'וב יתבצע חילוץ שיעלה בפחות נפגעים. זהו שיקול דעת מוטעה וחמור ברמה הפיקודית שאיש לא לקח עליו אחריות.

הבג"צ (בג"צ 7232/01 מתאריך 20.7.2003) דחה את בקשת אחיו של מדחת יוסף ואחרים לחייב את הממשלה להקים וועדת חקירה כדי לברר "...מי היה הגורם שנתן את ההוראה שלא להפעיל את תוכנית "כתונת פסים", מה היו השיקולים והמניעים של גורם זה להורות לצבא שלא להפעיל  את התוכנית, האם נשקלו כאן שיקולים זרים, ...לטענת העותרים הגורם שנתן את ההוראה לא היה גורם צבאי, אלא גורם מדיני שחשש מפגיעה בתהליך השלום ומשום כך העדיף דרך פעולה שבאה לשתף כוחות פלשתינאים בחילוצו של המנוח... 

... כנגדם טענו המשיבים, בתמצית כי אין בסיס לטענה כי גורם מדיני הוא שנתן את ההוראה שלא להפעיל את תוכנית "כתונת פסים..." (סעיף 5 לבג"צ).

 בסעיף 10 לבג"צ נאמר: "אכן, יש מקום לומר כי הפרשה הכאובה שלפנינו באה בגדר המקרים החריגים והנדירים שבהם יש מקום לשקול לחייב את הממשלה להורות על הקמת ועדת חקירה. זאת, בעיקר, משום החשיבות הציבורית הגדולה שבחקירת נסיבות מותו של המנוח, לאור הלקחים המבצעיים והמוסריים העולים מן הפרשה שאותם יש להטמיע בצה"ל, וכן מן הצורך החיוני לחזק את אמון הציבור בצבא ובמפקדיו, שיש לחשוש שהאירוע פגם בו. עם זאת, לאור ההיקף והיסודיות של התחקיר המבצעי שנערך ניתן לקבוע כי חקירת הנסיבות נתמצתה ככל שניתן היה למצותה וקשה לשער שחקירה נוספת על ידי ועדת חקירה תעלה ממצאים שישנו את התמונה שמצייר התחקיר.... ... נוסיף ונאמר כי לא מצאנו בחומר שהונח בפנינו אינדיקציה כלשהי לטיעוני העותרים שלפיהם הגורם שנתן את ההוראה שלא להפעיל את תוכנית "כתונת פסים", היה גורם מדיני ולא צבאי, או כי שיקוליו של הגורם שנתן את ההוראה היו שיקולים זרים...".

 בסרט "קבר יוסף" שהוקרן בערוץ 8 בתאריך 17.7.2004 נשאל אלוף פיקוד המרכז יצחק איתן למה לא הופעלה התוכנית "כתונת פסים", תשובתו למראיין הייתה עליך לפנות לדרג המדיני.

אחיו של מדחת מבקש כבר שנים כי יבואו המפקדים הבכירים שהיו במקום ויתנצלו בפני המשפחה. לצערנו גם דבר זה לא נעשה עד היום.

אני שמח שהנושא עלה שוב במסגרת מערכת הבחירות הנוכחית, לא כי אני חושב  שגנץ הוא האחראי היחידי או המרכזי למחדל ולא כי מציפי האירוע רוצים בהפקת לקחים מהפרשה העגומה הזו (הם לא), אלא בעיקר כי הפרשה הזו נשכחה מהציבור ובהעדר וועדת חקירה, גם מסקנות לא יושמו. אגב, למי שלא יודע גם למחרת היום הותקף קבר יוסף וגם הפעם בריטואל מחריד החילוץ שהובטח לא בוצע.

 ישפוט הציבור וההיסטוריה את האירועים

אתר לזכרו של מדחת יוסףהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה