ויהי מה, מאיר הר ציון חייו ופועלו, משה גבעתי, עציון כנרת, 2019, 506 עמודים

עפר דרורי 31.10.2019 01:24
ויהי מה, מאיר הר ציון חייו ופועלו, משה גבעתי, עציון כנרת, 2019, 506 עמודים


(466) ביוגרפיהכאשר נגשתי לקרא את הספר "ויהי מה" על מאיר הר ציון אמרתי לעצמי, מה עוד ניתן לחדש על מאיר הר ציון הלוחם האגדי משנות החמישים, תקופת פעולות התגמול, אבי הסיירים בצה"ל שעליו כתב משה דיין שהיה הלוחם הטוב ביותר בצה"ל ועליו נכתבו ספרים ומאמרים לרוב.

מהר מאוד הבנתי כמה עוד ניתן ללמוד על האיש מאיר הר ציון ועל פועלו. עתה לאחר שסיימתי את הספר (הארוך) הזה אני יכול להבין מהיכן צמחה דמותו עוד בטרם התגייס לצבא וכיצד על אף נכותו הקשה הצליח להקים יחד עם אשתו וילדיו חווה חקלאית בראש הר סלעי ומבודד.

משה גבעתי בעבודת נמלים של איתור מקורות והתעמקות בהם, ראיונות עם אנשים שהכירו את מאיר הר ציון לאורך חייו חושף לנו הקוראים תקופה מרתקת שחלקה אומנם קשורה במאיר הר הציון אבל חלקה היא תולדות מדינת ישראל וההתיישבות העובדת. המידע רחב ומצטבר ואינו היסטורי גרידא אלא אוסף של אירועים "פרטיים" אשר מאפשרים את הבנת האירועים ואת הבנת אישיותו של הר ציון. האהבה של הר ציון לטיולים חלקם ממש מסוכנים, חלקם שבראייה של היום חסרי אחריות מחשלים את הר הציון הנער ומביאים אותו להכרה אינטימית של הטבע, של המדבר, של ההרים, הבנת החי וצומח וההשתלבות בהם.

מהספר אנו לומדים לפרטים את מרבית מבצעי צה"ל בשנות החמישים והשישים שאת רובם ביצעה יחידה 101 ולאחריה גדוד 890 שיחידה 101 הוטמעה בו. הגבולות שנמתחו עד בלי די בתעוזה ובסיכון, ההבנה דרך הרגליים שכאשר יוצאים למבצע חוזרים לאחר השלמתו גם אם המרחק הוא של 50 ק"מ מקוו הגבול לעותק שטח האויב. מבצעים של חוליות קטנות של שניים שלושה לוחמים הסוחבים על גבם את כל הדרוש להם בידיעה שכוח חילוץ כמעט שאינו בנמצא.

פרק חייו של הר ציון ומשפחתו על הר הרוחות מרתקים, יש לדעת שהר הציון עלה על ההר בגיל צעיר יחסית לאחר פציעה קשה שבעקבותיה השתחרר מהצבא כך שמרבית חייו עד שהלך לעולמו בגיל 80 היו כאזרח בחווה. ההתמודדות עם מגורים מבודדים ללא חשמל, ללא מים זורמים תוך ניסיונות בלתי אפשריים להיאחז בקרקע בקור, בגשמים כאשר רק שביל עפר קלוש מקשר את המשפחה לעולם. למולדת במערב וליישובי עמק בית שאן (המעיינות בשמו הנוכחי) ממזרח.

לא נעלמו מהמחבר גם הקשיים האישיים והמשפחתיים שנולדו בתוקף הנסיבות הן של הפציעה והן של האופי, הוא לא מעלים אבל בשכל לא הופך אותם למרכז.

גבעתי מרתק את קוראיו, הוא יורד לפרטים אבל בצורה שאינה מייגעת והקריאה קולחת ואף מושכת. נכון, הספר ארוך כ-500 עמודים והוא ארוך מהממוצע, עוביו ירתיע לא מעט אנשים מלקרוא אותו אבל עושר המידע היקשה מן הסתם על המחבר לקצרו.

נקודה בעייתית אחרת היא בפורמט הפיזי של הספר. הספר גדול מהממוצע ובכריכה רכה דבר המקשה על אחיזתו ביד אחת וקריאתו במיטה לפני השינה. זוהי חולשה שהייתי מתקן במהדורה הבאה שאני מקווה שתצא לאור.

הספר מביא את חייו ופועלו של הר ציון אבל גם את תולדות המדינה בשנים הרלוונטיות.

מומלץ מאודהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה