אומץ בטול כרם

עפר דרורי בתוך: מקור ראשון 29 בדצמבר 2019 01.12.2019 01:34
הרב גורן

הרב גורן


(323) הכתבה של מישלוב הבהירה בצורה מצוינת את ייחודו וגדלותו של הרב גורן שמצא דרכים פורצי דרך לחדש ומצד שני להישאר בגדרי ההלכה. לשיטתו השולחן ערוך נועד מלכתחילה לקבוע את ההלכה הנהוגה רק "בזמן הזה", דהיינו בתקופת הגלות. לדעתו כפי שכתבה מישלוב "תפקידו של כל רב ורב לספק מענה הלוקח בחשבון היבטים רחבים הנגזרים מכך שמציאות ימינו שונה לחלוטין מזו שנהגה בתקופת הגלות"...טוב עשה מקור ראשון שייחד מספר מאמרים במוסף "שבת" על הרב גורן שמלאו 25 שנים לפטירתו.

הכתבה של מישלוב הבהירה בצורה מצוינת את ייחודו וגדלותו של הרב גורן שמצא דרכים פורצי דרך לחדש ומצד שני להישאר בגדרי ההלכה. לשיטתו השולחן ערוך נועד מלכתחילה לקבוע את ההלכה הנהוגה רק "בזמן הזה", דהיינו בתקופת הגלות. לדעתו כפי שכתבה מישלוב "תפקידו של כל רב ורב לספק מענה הלוקח בחשבון היבטים רחבים הנגזרים מכך שמציאות ימינו שונה לחלוטין מזו שנהגה בתקופת הגלות"...

היכולת להישאר איש הלכה, להקפיד קלה כחמורה ולצד זה להבין כי העולם משתנה ויש להתייחס בפסיקה לכך היא ביטוי מובהק של אומץ לב.

בהקשר של אומץ ברצוני לציין את אומץ ליבו של הרב גורן בעת שפעל רבות בשנות החמישים לאיתור חללי צה"ל ונעדרים ממלחמת השחרור. ב- 25 בנובמבר 1951 דיווח הרב גורן לצבא על סיור שקיים בטול כרם במאמץ לאתר נעדרי צה"ל מצפון לעיר. על פי הדיווח הירדנים חששו לשלומו של הרב ורצו להעביר אותו למקום החשד לקבורת חיילנו דרך השדות ולא דרך רחובות העיר. הרב גורם התעקש להגיע למקום בדרך המלך, דרך הכביש כי להבנתו בגלל הגשמים והבוץ לא יהיה ניתן להגיע למקום שאותו רצה לראות. לאחר התעקשות נחרצת שלו וויתרו הירדנים ונסעו אתו ברחובות העיר, בהחלט מעשה אמיץ אז ובטח בימינו. הפשרה היחידה שהיה מוכן הרב לקבל בעת שהגיעו למקום שהרב רצה לבחון לעומק הוא להוריד את הכובע עפ"י בקשת חיילי הלגיון כדי שזיהויו כחייל יהודי יחד עם מי שנילווה אליו לא היה בולט מדי ויקשה עליהם להן עליו מפני התושבים המקומיים.

הרב גורן לא חשש לעצמו והסתובב עם נציגי הלגיון הירדני בערים ערביות רבות ביניהן בית לחם, ג'נין ועוד והכל בתוך דבקות במשימת איתור חללי צה"ל ונעדריו.

אומץ הלב של הרב בלט לא רק בכך שלא חשש לגופו אלא גם פסיקותיו היו כאלו שלא חששו מעימותים מבית בנושאי הלכה.

הרב חסר לציבור רחב בארץ כבר חצי יובל, ציבור המצפה לממשיכי דרכו.הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה