דוגמא אישית

עפר דרורי 11.04.2020 18:57
דוגמא אישית


(102) עד כמה מאכזב לגלות מיד לאחר ליל הסדר כי ראשי המדינה אינם נוהגים בעצמם כפי שהם דורשים מאתנומה לומד כל טירון עוד בטירונות?

שהדבר החשב ביותר אינה הפקודה הניתנת אלא המעשה המלווה אותה. גם אלף פקודות אם יינתנו אבל לא יהיה מפקד לצידם שיוודא ביצוען, אין להן כל תוקף. כמו גם פקודה "שתורד" על הטירונים ומי ממפקדיהם לא יבצע בעצמו, גם לה אין כל ערך.

הסיבה המרכזית היא שגם המפקד הנטול כל חוש מוסריות לא יוכל להשגיח על חייליו ולוודא ביצוע הפקודה אם הוא עצמו מתקשה בביצועה. מן תכונה מוסרית פנימית כזו שמרבית האנשים מתקשים בה.

בעת האחרונה אנו אזרחי המדינה נדרשים למלא הנחיות מהנחיות רבות, חלקן קלות לביצוע וחלקן קשות אבל מטרת כולן לשמור על חיים. אם חיינו שלא נידבק בנגיף הקורונה ואם של אחרים כדי שלא נדבק בנגיף. אנו מקבלים הנחיות להישאר בבתים ולא לצאת לעבודה כאשר במרבית המקרים אין איש משלם את שכרנו. אנו נדרשים להמציא כל יום מחדש משחקים לעניין בהם את ילדינו המנועים לצאת לגן השעשועים במשך ימים רבים, ואנו נדרשים לקיים את החג המשפחתי ביותר שיש לנו, החג הראשון של פסח בליל הסדר לבדנו כאשר אנו צופים בעניים כלות בילדינו ובנכדינו העושים גם הם לבדם את החג והל עפ"י הוראת מנהיגינו הדואגים לשלומינו ולבריאות הציבור.

עד כמה מאכזב לגלות מיד לאחר ליל הסדר כי ראשי המדינה אינם נוהגים בעצמם כפי שהם דורשים מאתנו. עד כמה יכולים מנהיגים אלו להורות לעם שלם ליטול עליו מגבלות, חלקן קשות לביצוע ובעצמן לפעול אחרת? עד כמה יכולים אנשים אלו להורות על הנחיות נוספות כאשר ציבור שולם רואה כי הנחיות אלו שמורות לעם בלבד אבל הן הנישאים ממנו אינם נוהגים בעצמם כך.

דוגמא אישית? אולי בעיניהם היא שמורה למפקד הכתה בבסיס הטירונים של השריון או של הצנחנים בלבד, אבל כפי שיודע כל מפקד כיתה בטירונות, אינך יכול לתת פקודה ולא לבצעה בעצמך. זה פשוט לא עובד ולא מוסרי.הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה