משמעות החלטת שר העבודה היא לכאורה אישור הרג של נוסעים בכביש...

עפר דרורי 28.06.2021 03:06
משמעות החלטת שר העבודה היא לכאורה אישור הרג של נוסעים בכביש...


(143) תארו לכם שנהג אוטובוס נרדם על הכביש לאחר 13 שעות נהיגה רצופים והרג 45 נוסעים. בבירור הפרטים התברר ששר העבודה נתן לו אישור חריג לנהוג ללא מנוחה. נשמע הזוי? ממש לא, זו המציאות !תארו לעצמכם שהייתם נתקלים בכותרת הזו בעיתון. תארו לעצמכם שהכותרת הייתה נכתבת בעקבות תאונה קשה בה הנהג נרדם על הכביש כי נהג שלוש עשרה שעות ברציפות בגלל החרגה של השר את חוק שעות עבודה ומנוחה.

מה היה קורה? הציבור היה צועק חמס על העוול וחוסר האחריות הזה והיו דורשים את התפטרותו המוצדקת והמיידית של השר. הוא בחתימת ידו אפשר את ההרג הזה.

ובכן זה בדיוק מה ששר העבודה מאיר כהן עומד לעשות, כך לפחות פורסם שמנכ"ל משרד הבריאות היוצא דורש ממנו להמשיך את השערורייה הנוראית של עשרות שנים בהם המתמחים בבתי חולים מוחרגים מחוק שעות עבודה ומנוחה והמדינה יוצרת מצב  בו הם עובדים שעות רבות ללא מנוחה, ללא שינה תוך טיפול מציל חיים באנשים פצועים, חולים ואחרים.

מתמחה נדרש היום להגיע לעבודה ב 0630 (לפחות במחלקות הכירורגיות) לעבוד עד 1600 ואז להתחיל משמרת בה הוא נמצא ברוב המקרים לבד ומטפל בכל מי שמגיע לבית החולים בתחום אחריותו עד למחרת בשעה 0900. מהכרות קרובה כאשר יש ניתוחים המתמחים נשארים בחדר ניתוח גם עד השעה 1300 ללא שינה או עם חצי שעת שינה בישיבה. כלומר עבודה רגילה של 9 שעות ועוד משמרת של 17 שעות פורמלית, סה"כ 26 שעות וכאמור בעת ניתוחים זה יכול להמשך עוד 4 שעות, סה"כ עבודה רציפה של 31 שעות חלק ניכר מהזמן בניתוח. זה פשע ציבורי וחוסר אחריות כלפי המטופלים המקבלים רופא העומד על הרגליים 26 שעות ללא שינה וזה פשע אישי כלפי המתמחים שנדרשים לעבוד בתנאים בלתי אנושיים. ואת הפשע הזה רוצים שר העבודה ומנכ"ל משרד הבריאות להמשיך.

לזה צריך להתנגד ולא לוותר. לצערי מדינת ישראל לא מבינה נימוקים רהוטים ככל שיהיו, המדינה לא מבינה נתונים ולא מבינה דרכי נועם. שינוי הושג במקרים רבים בעקבות הפגנות, מחאות וחלקן אלימות. ככה זה צריך להיות? לא! אבל זה בפועל מה שקורה. אם אנחנו רוצים להגן על עצמנו כאשר נגיע בפעם הבאה לבית החולים, אם אנו רוצים להגן על הורינו או בני משפחתנו שיגיעו לשם (לאיש אין פטור מאשפוז במהלך חייו), אם אנו רוצים להגן על המתמחים שעושים עבודת שליחות לכל הציבור עלינו להתקומם כנגד העוול הזה המתמשך ולא לתת להמשך ההחרגה האיומה הזו.

השמיעו את כולכם ואת מחאתכם:

דואל שר העבודה והרווחה – sar@molsa.gov.il

טלפון לשכת השר – 02-6752523

דואל פניות הציבור משרד העבודה הורווחה - pniot@molsa.gov.il

טלפונים פניות הציבור - 077-9208560 | 02-6752518הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה