מאבק הרופאים המתמחים – אין צודק ממנו

עפר דרורי 06.10.2021 22:47
מאבק הרופאים המתמחים – אין צודק ממנו


(155) ההחלטה לבצע שינוי בהדרגתיות מקובלת אבל אפשר לדרג ואפשר להתעלל. להכניס לשנת 2022 עשרה אחוז בלבד מהמתמחים, רק בפריפריה, ללא כירורגים, ללא רופאים פנימיים זה פשוט לא רציני.מה לא נכתב ולא נאמר על המאבק הצודק של הרופאים המתמחים? על חוסר היכולת לעבוד 26 שעות ברציפות (יש לא מעט מקרים שזה גם 30 שעות ויותר), על הפגיעה בבריאות שלהם וגם על הפגיעה בנו הציבור הנדרש לשירותים שלהם בכל שעה משעות היום.

אז בהחלט שר הבריאות ניצן ושרת הכלכלה בר-בבאי עשו שינוי דרמטי והבינו שאי אפשר להמשיך עם השערורייה הזו. לצד דברי השבח ששניהם זכאים לו, אי אפשר שלא לבקר בחריפות את הדרך הלא ראויה לשינוי.

המדינה פועלת כבר שנים רבות בטכניקה קבועה. אחרי מאבקים אין סופיים, בכל תחום, לאחר שהיא נאלצת לייצר שינוי, היא מקבלת את השינוי אבל מייצרת "מתווה" שזו המילה הלא נחמדה למרוח את השנוי על כמה שיותר שנים ובמילים אחרות כמעט ולא לבצע אותו. מרבית ההתמחויות נמשכות 5 שנים (חלקן 4 וחלקן 6). מה אומרת המדינה במתווה שלה? אף אחד מהמתמחים שרק בגללם חל שינוי כמעט ולא ייהנה ממנו. חמש שנים זה הזמן שהם לא יהיו יותר מתמחים.

ההחלטה לבצע שינוי בהדרגתיות מקובלת אבל אפשר לדרג ואפשר להתעלל. להכניס לשנת 2022 עשרה אחוז בלבד מהמתמחים, רק בפריפריה, ללא כירורגים, ללא רופאים פנימיים – בקיצור כמעט ללא אף אחד.

מי שעומד מהצד בכל המאבק הזה ואף מפריע לו הם חלק מאנשי הסתדרות הרופאים בישראל שממש נלחמים במתמחים שלהם. צריך להבין, את המאבק הזה לא עושים כלל המתמחים אלא רק המתמחים בארגון "מרשם" שהוא ארגון אחד. שאר המתמחים הנמצאים באיגוד הרופאים יושבים רגל על רגל וייהנו מתוצאות המאבק. בוועדת הבריאות בכנסת נציגת המתמחים של איגוד הרופאים אף הפריע בטיעונים טכניים שהם המייצגים ולא אחרים אבל לא ציינה שבעת שיחתם ההסכם היא תהנה ממנו והכל בזכות המתמחים ב"מרשם", קצת קשה להבין את אבל הגינות בסיסית אין כאן.

טיעון נוסף משמיעים חלק מהרופאים הבכירים שטובת המתמחים מעולם לא הייתה לנגד עיניהם גם בהסכמים קודמים. "רציפות טיפולית" היא נקראת, מן מילה מכובסת להשאיר מתמחים שעות על שעות לעבודה רציפה ולא אנושית. לרופא המומחה אין צורך ב"רציפות טיפולית" ? הוא יכול להעלם מבית החולים בשעה 1530 ולהמשיך את עבודתו הפרטית באסותא. אין לי כל ביקורת על עבודה פרטית שנעשית בצורה חוקית, יש לי ביקורת על רופאים בכירים שנלחמים במתמחים בטיעוני שווא כדי שהמצב הנוח להם מאוד ימשך, רפואה בבית חולים ולצדה רפואה פרטית מחוץ לו. טוב היה עם אותם רופאים בכירים לא היו מתנהגים כמו בטירונות הצבאית. ברגע שסיימת את הטירונות והפכת מ"כ אתה עשה את כל הטרטורים שחווית לחיילים תחתיך, למה ? כי אתה עברת את אותו הדבר.

לאיגוד המתמחים "מרשם" יש הישג אדיר שידובר בו עוד עשרות שנים על שינוי תפיסת עולם מיושנת ולא אנושית של המדינה לרופאיה הצעירים. חבל שהמדינה דוחקת אותם להתפטרות המונית של אנשים טובים. אפשר היה לתת להם אופק טוב יותר והדרגתיות סבירה יותר כדי להישאר במערכת.

עצומה לטובת המתמחיםהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה