נשף המסכות, שמואל מוריה ויוסף ארגמן, מודן, 2022, 318 עמודים

עפר דרורי 17.03.2022 18:48
נשף המסכות, שמואל מוריה ויוסף ארגמן, מודן, 2022, 318 עמודים


(537) בטחון וצבאהספר "נשף המסכות" מביא את סיפורו של שמואל (סמי) מוריה, יליד עיראק, והשתלבותו במערכת הביטחונית של טרום המדינה, מחתרת יהודית בעיראק ובפרס, ולאחר קום המשינה בשב"כ ובמוסד. הספר מרתק גם בצורת כתיבתו ובעיקר בעלילות הרבות שהוא מפרסם, רובן לא ידועות בציבור.

באמצעות הספר הקורא לומד על "המוסד לעליה ב' " שרק מקצת פועלו נחשפו בציבור עד היום, עד כמה הארגון נלחם על כל העלאת יהודי לארץ, כמה מאמצים, סיכון אנושי וכספים הושקעו בהעלאת שני יהודים, 3 יהודים ו-70 יהודים בהזדמנויות שונות. המדינה שבדרך ומנהיגיה הבינו שמשמעות מדינה יהודית היא קודם כל ערבות הדדית עולמית של המדינה שבדרך ליהודייה שבתפוצות.

גם מעלליו המרובים במסגרת השב"כ והמוסד בארץ ובחו"ל מרתקים. הספר פותח צוהר על "השלוחות" של המוסד בחו"ל, על פעילותן בגיוס מקורות ועל חלקן במצבעים רבים לטובת בטחון המדינה. לא נפקדת פעילות השב"כ בקום המדינה ולאחריה, על האיש איסר הראל, על קידומו של גיבור הספר סמי מוריה על ידיו, ועל הזמנים בהם הרגיש שקידומו נעצר בגלל מוצאו. בין השורות ובשורות עצמן אנו לומדים מהספר את תולדותיה של יהדות עיראק, את איכות אנשיה בחו"ל והפער בהערכה שזכו לו בעת עלייתם ארצה. על אף קידומו וההערכה הרבה לה זכה סמי מוריה עולים גם רגשי הקיפוח שהיו וחלקם אולי עדיין קיימים.

הספר כאמור מרתק, מומלץ לכל אזרח המדינה, ליוצאי עיראק ומשפחותיהם, לכולם.הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה