ואישונים זורחים מתוך העלטה, ישראל רוזנסון ויוסי שפנייר, ראובן מס, 2021, 287 עמודים

עפר דרורי 28.04.2022 22:21
ואישונים זורחים מתוך העלטה, ישראל רוזנסון ויוסי שפנייר, ראובן מס, 2021, 287 עמודים


(541) מחקר היסטוריהספר "ואישונים זורחים מתוך העלטה" (ציטוט משיר שכתב חיים גורי לאחר נופלו של ג'ימי) הוא ספר מחקר היסטורי המביא את קורות חייו של לוחם הפלמ"ח גדעון (ג'וני) פלאי, איש קריית ענבים שנפל בקרב הקסטל במלחמת העצמאות.

מלחמת העצמאות הציפה לעם ישראל גיבורים רבים, אנשי אדמה ומיוחדים למשפחתם ולארצם. כזה היה פלאי, אדם צנוע ונחבא אל הכילים, רציני בהתייחסותו לכל דבר, אוהב אדמה ואוהב הארץ. ספר המחקר הזה עושה צדק עם דמותו המעט נשכחת ומביא גם את סיפור המשפחה, העלייה לארץ, ההתיישבות בקרית ענבים, חייו כנער וכתלמיד בית הספר החקלאי כדורי ועוד.

פלאי התגייס לפלמ"ח והיה מן החריגים אשר היו אנשי פלמ"ח בקיבוצם דבר שהעמיד אותו בדילמות לא קטנות, בין תעלולי אנשי מחלקתו בקיבוץ לבין היותו איש קיבוץ בעצמו בעל  אינטרסים שונים.

הספר מרכז בצורה מצוינת מקורות מידע רבים ומביא את דמותו ודמות הקיבוץ בהתהוותו. קטע שנגעה לליבי התייחס לעובדה שהוריו לאחר מותו היו משקיפים מידי בוקר על הרכס של הקסטל המרוחק רק כ 700 מטרים מביתם ומי יודע מה עבר עליהם מידי יום.

הספר תורם תרומה חשובה לחקר מלחמת העצמאות, הפלמ"ח והתקופה כולל פרק שלם על בית הסוהר במגרש הרוסים שבו נכלא פלאי לאחר שנתפס נושא נשק ליד ים המלח במסגרת אמוני הפלמ"ח שאליו השתייך.

 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה