טקס זיכרון למלחמת יום הכיפורים אוקטובר 2022 – חבל שהמנהיגות מנותקת

עפר דרורי 06.10.2022 09:37
טקס זיכרון למלחמת יום הכיפורים אוקטובר 2022 – חבל שהמנהיגות מנותקת


(197) יקוצרו הנאומים ויוחזר הטקס לחלקת הקברים ליד המשפחות השכולות והחבריםשוב יום השנה למלחמת יום הכיפורים ושוב טקס זיכרון החשוב למשפחות ולחברים ושוב טרחנות שלא עושה חשבון לציבור שמגיע להר הרצל.

בשנים האחרונות הטקס הועבר להיכל הזיכרון, אפשר להתווכח אם נכון או לא, לטעמי ממש לא כי יש נתק מוחלט בין המכובדים לבין המשפחות וחברים שמעדיפים להיות בחלקות השונות לצד יקיריהם, אבל נניח לזה.

הטקס היה ארוך ומייגע, התחיל ב 1100 והסתיים בשעה 1200 כמי שהולך כבר 48 שנים לטקס הזה, השנה נשבר השיא באורכו. החלק הטקסי הסתיים, הנשיא נתן נאום יפה ובזה הטקס היה צריך להסתיים אבל ראש הממשלה לא יכול שלא לנאום ושר בטחון גם הוא והפעם התווסף מנהל היכל הזיכרון. בין לבין היו דברי קישור וסרטונים שלקהל בהר נשמע רק פס הקול ממנו, עד ניתוק בין המכובדים למשפחות ולחברים. אין שום צורך בכל כך הרבה נאומים, נאום הנשיא מספיק. מנהל היכל הזיכרון דיבר, מה הקשר לתפקידו ולטקס ממלכתי? כבוד?

אנחנו החברים והמשפחות עמדנו בחלקות הקברים בחום הצהרים והם שם ה"מכובדים" ישבו להם על כסאות באולם ממוזג, עד לאן הניתוק הגיע? ואם לא מספיקים כל הנאומים הטרחניים נוסף כמו בכל שנה טקס הזרים שגם הוא נמשך דקות יקרות, הזרים אמורים לתת כבוד למעמד אבל כאשר הטקס מתמשך ואנחנו בחום הלוהט, רוב זמן בעמידה, הכבוד הזה יוצא לא מכבד.

גם אני וגם סביבי הרגשנו שכאשר הנשיא סיים לדבר נוצרה תחושה של "כל המוסיף גורע" ולצערי זה מה שהיה.

ידידי עודד מגידו שהיה מ"פ במלחמה כתב למנהל היכל הזיכרון והצביע על טעויות רבות בדבריו, בלבול בתאריכים, אזכור אוגדות מסוימות ושכחת האוגדה שפרצה את הנתיב לחצייה ועוד. ככל שהנואמים ירחיבו בפרטים ככה יקבלו יותר הערות מאנשים שהיו שם. עוד סיבה לקצר...

אולי ילמד הלקח, יבוטלו מרבית הנאומים, ואולי, אולי אף יחזרו למקום הטקס המקורי בצמוד לחלקות הקברים שם הם יתחברו לעם, בחום, בעמידה וגם יקצרו את הטקס.

הלוואיהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה