אירוע גבורה שנשכח

עפר דרורי 19.01.2023 00:36
סא"ל שאול שלו

סא"ל שאול שלו


(209) אירוע גבורה מלפני 49 שנים בו חילץ מג"ד 184 סא"ל שאול שלו ז"ל, 33 לוחמי מעוז פורקן מהתעלה זכה לאחרונה לציור של קובי לפידבמלחמת יום הכיפורים חולצו חייל מעוז פורקן מקוו התעלה ע"י כוח של גדוד 184. החילוץ עצמו בוצע על גבי טנק המג"ד שאול שלו שנהרג מספר שעות לאחר מכן. זה היה חילוץ דרמטי, לצד טנק מג"ד 184 היו ארבעה נגמ"שי פלוגת החרמ"ש של הגדוד, פלוגה י', וגם טנק המח"ט. היטיב לתאר את החילוץ מח"ט 14 במלחמה אל"ם אמנון רשף בכתבה של צבי הראל בעיתון ישראל היום שהתפרסמה ב-17 בספטמבר 2018.

..."רשף מספר כי כאשר התקרב לקבוצת חיילים, חשב תחילה בטעות שהם כוח צה"ל מהמעוז ואף דיווח על כך בקשר. ואולם משהתקרב אליהם ממרחק 100 מטרים התברר לו שמדובר בחיילים מצרים.

"פתחתי אליהם באש מהמקלע שלי (מקלע 0.3) בטנק, כאשר קצין הקשר החטיבתי, רס"ן שלמה וקס, שהיה עמי בטנק, ירה בעוזי שלו. השלכנו לעברם רימונים ורמסנו את החיילים, ממרחק אפס, בשרשראות הטנק. לפתע, לאחר ההסתערות, ראיתי שאני לבד על ראש גבעה. אני נוטל משקפת ורואה מולי גוף גדול, מפלצתי, מתוכו יוצא קנה תותח, ועליו עשרות חיילים. אז הבנתי שאלה הם הלוחמים ממעוז 'פורקן' שעלו על הטנק של רס"ן שלו וחולצו ללא פגע. לא ראיתי את ארבעת הנגמ"שים שהיו איתי בכוח.

"ביררתי עם רס"ן שלו היכן הנגמ"שים והוא דיווח לי כי כל הנגמ"שים נפגעו. לא האמנתי למשמע אוזני. בדקתי שוב והוא חזר על התשובה הטרגית. מחיר החילוץ היה כבד: חמישה נהרגו ו־28 פצועים".

כמה שעות לאחר מכן ניתכה על רשף מהלומה נוספת: רס"ן שלו, מגיבורי חילוץ מעוז "פורקן", נהרג כאשר חיילי החטיבה הסתערו על שטח שולט במטרה לחלץ צוות טנק שנותר בשטח"....

קובי לפיד טנקיסט בגדוד 79 במלחמה צייר על פנקס במהלך המלחמה את שראו עיניו. לאחר עשרות שנים העלה את השרטוטים בשחור לבן לתמונות צבע בשמן על יריעות גדולות. התמונות הוצגו במשך זמן רב באולם תצוגה ביד לשריון בלטרון. לאחרונה הרחיב קובי לפיד את נושא יצירתו וצייר תמונה המסמלת בעיניו את שלב הבלימה במלחמה. משלב זה הוא בחר לצייר את הטנק של שלו שנע לקוו כוחותינו כאשר הוא נושא על תובת הטנק שלו את 33 חיילי פורקן שניצלו.

כמי שהקים את אתר הגבורה לפני יותר מחמש עשרה שנים ובו אני מתעד את כלל העיטורים והצל"שים שניתנו בכל מלחמות ישראל מקום המדינה לחיילי צה"ל וגם לשאר כוחות הבטחון במדינה אני מתקשה להבין כיצד שאול שלו לא הומלץ לצל"ש או לעיטור על פיקודו ומנהיגותו בעת פרוץ המלחמה וגם בקרב חילוץ זה. שאול שלו היה מפקד הגדוד במלחמה עד שנהרג ביומה הרביעי במהלך הסתערות על שטח שולט באזור התעוז טלוויזיה,  שלו נותר המג"ד היחיד מכל מפקדי הגדודים בחזית סיני עת פרוץ המלחמה שלא הומלץ לעיטור או צל"ש כהערכה מוצדקת על פעולתו בפרוץ המלחמה. איך זה קרה? למפקדיו התשובה.

אירוע גבורה שנשכח

בין הלוחמים שנהרגו בקרב החילוץ היה בן כיתתי, יצחק איטח, יהי זכרו ברוך


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה