לא רק מלחמת לבנון השנייה חסרת שם

עפר דרורי 13.03.2007 11:22

מן הראוי לנצל את הוועדה הנכבדת שתיתן שם למלחמת לבנון השנייה גם למתן שמות לשתי מלחמות האינתיפאדה שנמשכות כבר כעשרים שנה * זהו המעט שיכולה המדינה לעשות ללוחמיההיום פורסם כי החלה המלחמה הפנימית על קביעת שמה הרשמי של מלחמת לבנון השנייה ראו אביתר בן צדף.

מכיוון שבמדינת ישראל תהליך החלטה על שם למלחמה הוא ממושך, ראו לדוגמא הכרזתה של מלחמת ההתשה כמלחמה שלושים שנה לאחר התרחשותה, מן הראוי לנצל את הוועדה הנכבדת שתיתן שם למלחמת לבנון השנייה גם למתן שמות לשתי מלחמות האינתיפאדה שנמשכות כבר כעשרים שנה.

מלחמת האינתיפאדה הראשונה החלה באוקטובר 1987 והסתיימה , יש הטוענים במרץ 1991 יחד עם מלחמת המפרץ ויש הטוענים ב- 1993 עם חתימת הסכמי אוסלו.
מלחמת האינתיפאדה השנייה המכונה ע"י הפלסטינאים כאינתיפאדת אל אקצה וע"י צה"ל לפחות בחלק מן השנים "אירועי גאות ושפל" החלה ב- 28.9.2000 עם ביקורו של שרון בהר הבית והסתיימה אם בכלל במלחמת לבנון השנייה.

שתי מלחמות אלו, הראשונה שנמשכה כארבע שנים ויותר והשנייה שנמשכת כשבע שנים עלו לצה"ל ולמדינה בקורבנות רבים. עפ"י פרסומים שונים למעלה מאלף הרוגים (חיילים ואזרחים) ואלפי פצועים. עוצמת הלחימה גדולה בכל קנה מידה שקדם לה, הן בהיקף הכוחות הצבאיים המשרתים בשטחי העימות, הן באינטנסיביות של הפעילות המבצעית והן לצערנו בהיקף הנפגעים.

הדחקתן של שתי מלחמות אלו מהתודעה הציבורית נעשית בצורה מכוונת בדרכים שונות ואחת מהן היא ההימנעות מהכרזה עליהן כמלחמות, אי נתינת שם להן, הימנעות מקביעת אות מתאים למלחמות ועוד. המעט שיכולה לעשות מדינה ללוחמיה הוא להכיר בלחימתם, להגדירה בתקופה ובשם, לקבוע לה אות ולציין את כל מי שנטלו בה חלק הן בפעילות והן בצל"שים ועיטורים.

את העבר לא נוכל לשנות אבל על העתיד הקרוב ביכולתנו להשפיע. אני קורא לגורמים הקובעים ובראשם שר הביטחון וראש הממשלה ויינתן מנדט לוועדה שהוקמה לקביעת שם למלחמת לבנון השנייה גם למתן שם לשתי מלחמות האינתיפאדה שעברנו ואנו עדיין הווים.
זהו המעט שיכולה המדינה לעשות ללוחמיה.הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה