יואב לימור, החוקר – סיפורו של יצחק אילן, כנרת זמורה, 2023, 303 עמודים

עפר דרורי בתוך: ישראל דיפנס, פברואר 2024 14.02.2024 22:01
יואב לימור, החוקר – סיפורו של יצחק אילן, כנרת זמורה, 2023, 303 עמודים


(377) צבא ובטחון, מאחורי הסודות של השב"כ"החוקר" הוא סיפורו של יצחק אילן בכיר השב"כ שכינויו היה "הגרוזיני" והגיע עד לתפקיד סגן ראש השב"כ. הספר מביא את סיפור חייו מהולדתו בגרוזיה, הצטיינותו בצורה חריגה בלימודים במיוחד במתמטיקה (אחד משלושת מצטייני בריה"מ כילד במתמטיקה), עלייתו לארץ והתגייסותו לשב"כ.

כבר בשלבים הראשונים של הקריירה בלט יצחק (לא איציק אלא "יצחק" כפי שנהג לתקן את הפונים אליו) ביסודיותו וביכולת הלמידה שלו לצד חוסר הסכמה לעגל פינות.

אילן שירת ביחידות שונות בשב"כ, הן במגזר הערבי והן במגזרים אחרים והיה בין יתר תפקידו הרבים גם ראש אגף החקירות. בספר מפורטים מעט מן הפיצוחים שלו בפרשיות מורכבות וקשות. לצד ההצלחות שלו בחקירות ובפענוח פיגועים ומניעתם, היה לו חשוב מאוד לאתר "הודאות שווא" והכל מתוך חקר האמת והרצון שלא לטייח את המציאות.

אילן היה אדם רגיש כפי שמתואר בספר ובמיוחד בחלקו האחרון, אדם מקצוען שלא תמיד זכה להערכה ראויה על הישגיו. מקרים אלו השאירו חותם בנפשו ויש טוענים שהדרדרות מצבו הבריאותי עד לפטירתו קשורה גם לזה.

בספר תיאור פרשיות רבות שחלקן מוכרות ע"י הציבור והמידע המובא בספר חושף את פרטיהם. אין ספק שאילן יחד עם חבריו בשב"כ פעלו בנחישות וללא לאות לסכל פיגועים רבים, ורבים מאזרחי המדינה חייבים להם את חייהם, לא תמיד הם מודעים לכך.

טוב עשתה המשפחה שיזמה את הספר במיוחד לאדם כמו אילן שמרבית חייו הבוגרים היו נסתרים מהעין וחשוב שפעילותו תיזכר.

מקור הכתבההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה