תגובה למאמרו של אורי בר יוסף "התרעה במשבר", מערכות פברואר 2024

עפר דרורי 12.03.2024 05:22
אורי בר יוסף

אורי בר יוסף


(290) גופי המודיעין במדינת ישראל וגם בעולם נוטים לטעות ובגדול בכל הקשור להתרעה.קראתי את מאמרו של בר יוסף ואני חייב לציין שאני מזדהה אתו בצורה כמעט מלאה. גופי המודיעין במדינת ישראל וגם בעולם נוטים לטעות ובגדול בכל הקשור להתרעה. שמחתי שבר יוסף הביא גם את הדוגמא הפחות מוכרת בתחילת שנת 1960 בה מצאנו כוח צבאי מצרי סמוך לקוו הגבול בנגב ואלמלא מסיבת נספחים צבאים זה היה אכן קורה.

ישראל משקיעה אחוז ניכר מתקציב הביטחון שלה באיסוף מודיעין והערכתו, חיל המודיעין ויחידת 8200 הפכו לגוף הגדול בצבא ששוב ושוב לא מספק את הסחורה. זו טענה נכונה לצה"ל ולעוד צבאות בעולם. חיל המודיעין על המיליונים הרבים שמשקיעים בו לא חזה כמעט שום דבר מהותי שקרה בצד השני בתחום ההרתעה. המודיעין האמריקני לא חזה את ההתקפה על פרל הארבור ולא את נפילת ברית המועצות. ישראל לא חזתה את פרוץ מלחמת יום הכיפורים, ישראל ומדינות אירופה לא ידעו דבר על פיתוח נשק גרעיני בלוב. רק יד המקרה חשפה לישראל, דרך המוסד, את קיומו של כור גרעיני בסוריה. על מלחמת "חרבות הברזל" כמעט ואין מה להוסיף, שורת מחדלים קולוסליים כאלו תלמד עוד שנים רבות בבתי הספר למודיעין. בכלכלה קוראים לזה "חוק התפוקה השולית הפוחתת", בנקודת זמן מסוימת, ככול שאתה משקיע יותר – אתה מקבל באופן יחסי פחות. איני מבלבל בין איסוף המודיעין ולבין פרשנותו וקבלת החלטות על פיו. המציאות הוא שמדינת ישראל משקיעה נתח משמעותי מתקציבה במודיעין, שפעם אחר פעם לא מביא את התוצאה המקווה: התרעה לפני מלחמה. זו השורה האחרונה, וכאשר היא לא מושגת – כל השאר שולי. גולת הכותרת של הצבא צריכה להיות השירות הקרבי. זו צריכה להיות משאת הנפש של כולנו, כמו בימים עברו, והכול בכפוף ליכולת בריאותית של הפרט ולא ליכולת ההשתכרות לאחר השירות הצבאי. צבא חזק וגדול יכול לתת מענה להתקפה עם מודיעין ובלעדיו. לא יתכן שהשירות ב-8200 כמשל ישבש את סדר העדיפות הבריא של כולנו. אם טובת המדינה שהמודיעין על יחידותיו יעבור לדרום הארץ ליד באר שבע, יש לבצע זאת ולא לתת להתנגדויות שונות להשפיע על ההחלטה ולהימנע ממה שנדרש עפ"י המדינה.

הרעיון של בר יוסף להקמת מעריך לאומי אזרחי מעניין ויש לשקול אותו לעומק. לצד זה יש לזכור שבמדינת ישראל צה"ל והגופים הביטחוניים האחרים לא ששים ולא ששו בעבר לשתף פעולה עם גוף אזרחי נחוץ כמו המל"ל ובסופו של דבר ללא שיתוף פעולה הדוק עם גב חזק של ראש הממשלה ההצעה לא תצלח.הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה