התעקשות של משרד הבטחון על נוסח המצבה של חלל צה"ל

עפר דרורי 26.06.2024 21:07
סרן ישראל יודקין הי"ד

סרן ישראל יודקין הי"ד


(303) על משרד הבטחון לקבל את הבקשה הלגיטימית ולהשאיר בידי המשפחה את הבחירה האם להוסיף תיאור בצמוד לשם: ז"ל, הי"ד או להימנע מתוספת, שזה המצב אצל רוב המשפחות.סרן ישראל יודקין, קצין מגדוד נצח יהודה נהרג ברצועת עזה בקרב ב-22 במאי 2024. חודש ושבוע ועדיין אין מצבה מכובדת על קברו כמו לכל חלל צה"ל.

הסיבה היא בקשתה של המשפחה לרישום ראשי התיבות "הי"ד" (ה' ינקום מותו) בצמוד לשמו, כמקובל בקברות רבים של יהודים אזרחיים וגם בתקופת ההגנה, ראשית צה"ל וגם אחרי מלחמת יום הכיפורים.

הרעיון של מצבה צה"לית אחידה ברור והגיוני. מאידך משרד הבטחון עצמו אפשר בלחץ המשפחות השכולות לשנות את האחידות של הקברים עד כדי כך שחיילים וותיקים כמוני העולם לבית קברות צבאי נדהמים משלל החפצים שיש בחלקות עצמן. מגלשן בגובה שני מטר שהחלל גלש בו, עבור למצבות נוספות על הצבאיות משיש שחור עליו מוטבעים פניו של החלל כמקובל בבתי קברות בברית המועצות, שלל חפצים שיש להם קשר רגשי לחלל או למשפחתו.

לפני מספר שנים יזם צה"ל הוספת לוח משיש בתחתית קבר עליו צוין אם החלל זכה בעיטור או בצל"ש. מטרה זו שונתה בתוך זמן קצר בלחץ המשפחות והפכה ללוח שיש להנצחה אישית של המשפחה. המשפחה יכולה לבקש חריטה בכל טקסט שהיא חפצה. יתכן שזה פתרון ראוי אבל בוודאי שאין בו אחידות להוציא גודל לוח השיש ומיקומו. עוד בולטת העובדה שחיילים שנפלו לפני ההחלטה על לוח השיש הנוסף, קברם חסר את הלוח עצמו.

מרבית משפחות החללים מסתפקים בנוסח הצה"לי הקבוע בו רשומים פרטים אישיים של החלל והקרב בו נפל.

משפחת יודקין ביקשה הוספת ראשי התיבות הי"ד בצמוד לשמו כמקובל בבתי קברות יהודיים במשך שנים רבות לגבי חלל שנהרג ומת ע"י פורעים או מחבלים. משרד הבטחון עומד על רגליו האחריות ואינו מוכן לשינוי גם כאשר ברור לכולם שעמדה זו לא יכולה להישאר לנצח. במקום להמשיך ולהתעקש ולקבל חיוב לבצע את רצון המשפחה מבג"צ או מלחץ ציבורי, על משרד הבטחן לקבל את הבקשה הלגיטימית ולהשאיר בידי המשפחה את הבחירה האם להוסיף תיאור בצמוד לשם: ז"ל, הי"ד או להימנע מתוספת, שזה המצב אצל רוב המשפחות.

מישהו במשרד הביטחון לא מבין לאן הרוח נושבת והעיקשות הזו סופה להישבר.

בנוסף לכך יש כבר עכשיו תקדימים להוספת ראשי התיבות "הי"ד" בבתי קברות צבאיים, אני מצרף שתי דוגמאות ויש נוספות.

אני מקווה שמשרד הבטחון יתעשת, יש לכולנו מספיק בעיות לעסוק בהם בתקופת המלחמה הזו שניחתה עלינו ולא צריך בעיה נוספת. יש לאפשר למשפחת יודקין להתאבל על האבידה הנוראית ולא להיות עסוקה במלחמות מול משרד הביטחון של ישראל.


התעקשות של משרד הבטחון על נוסח המצבה של חלל צה"ל
מצבה של משה זמלר בחלקה הצבאית בנחלת יצחק


התעקשות של משרד הבטחון על נוסח המצבה של חלל צה"ל
מצבה של יהודה אריה בחלקה הצבאית בהר הרצל


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה