שביתת הסטודנטים – ממשלה מתנערת מסיכומים

עפר דרורי 16.04.2007 09:23
שביתת הסטודנטים – ממשלה מתנערת מסיכומים


במקום מימוש המלצות וועדת וינוגרד מינה שר האוצר הנוכחי את וועדת שוחט לבחינת שכר הלימוד באוניברסיטאות וזאת בטרם יושמו המלצותיה של וועדת וינוגרד במלואם.כל הארץ שביתות, עובדי המדינה, עובדי הדואר, המורים... וגם הסטודנטים העיזו להרים ראש ולשבות. לכאורה לא ראוי אבל במחשבה שנייה, נכון, צודק ואפילו מפתיע למה לא מצטרפים אליהם גורמים נוספים.
אז למי שזכרונו קצר מעשה שהיה כך היה, בשנת 2000 מונתה וועדת וינוגרד לקביעת שכר הלימוד באוניברסיטאות. הוועדה הגישה את המלצותיה שכללו הורדת שכר לימוד של הסטודנטים בשיעור של 50 אחוז עד לשנת 2006. ההמלצות אושרו ע"י הממשלה בראשות ברק, חלק מההפחתה בשכר הלימוד בוצעה אבל לא עד תומה. במקום המשך מימוש המלצות הוועדה מינה שר האוצר הנוכחי  את וועדת שוחט לבחינת שכר הלימוד באוניברסיטאות וזאת בטרם יושמו המלצותיה של וועדת וינוגרד במלואם.
הטיעונים שהמדינה עושה בהם שימוש להקמת הוועדה החדשה הם:
אין כסף, אין חובה להמשיך להוזיל את שכר הלימוד, אין לממשלה החדשה מחויבות למדיניות של ממשלה קודמת וגם בחו"ל שכר הלימוד עלה.

אז בעניין הלוגי של טיעוני הממשלה כמה מילים:
אם אין כסף מדוע הממשלה מבזבזת כסף על שרים מיותרים, על עוזרים רבים ועל הקמת וועדות חדשות ומיותרות כמו למשל זו של שוחט שעלותה הראשונית פורסמה תגיע עד כדי מליון ₪ ?

אם אין חובה למדיניות של ממשלה קודמת משמעות הדבר שאין רצף שלטוני במדינה. זה אולי אפשרי (וממש לא נורמאלי במדינות מתוקנות) אבל אם הכיוון לדעת הממשלה נכון, יש להשתמש בו באופן עקבי. הטיעון המרכזי של ראש הממשלה ושר הביטחון בכל הקשור למחדלי מלחמת לבנון השנייה הוא שהבעיות התחילו בממשלות קודמות, עוד בשנת 2000 ואולי קודם לכן. ראש הממשלה טרח שוועדת וינוגרד (זו של המלחמה ולא של שכר הלימוד) תחקור היטב מה היה בממשלות קודמות. כלומר יש אחריות ורצף שלטוני. כלומר, אפשר להכיל רצף שלטוני כאשר נוח ולבטלו גם כאשר נוח.

שכר הלימוד בחו"ל. מעניין שתמיד תאותר המדינה שבה הכללים הפוכים לשלנו וניתן להתלות בה. האם הממשלה ביצעה את ההשוואה עד הסוף ? האם בדקה מה עלות שכר הלימוד שם מול שכר הלימוד בארץ בשקלול רמת החיים ? האם בכלל אפשר להשוות סטודנט אירופי שמתחיל לימודיו בגיל 18 לסטודנט ישראלי שמתחיל לימודיו בגיל 22 לאחר שרות צבאי. ומה לגבי מילואים ? ומה לגבי הקמת משפחה ?

זהו אינטרס ראשון במעלה של המדינה לעודד השכלה גבוהה וזמינה לציבור הרחב ולעמוד על התחייבויותיה בפני ציבור זה, במיוחד אלו שניתנו בהחלטת ממשלה. אל תתפלא הממשלה אם ציבור זה או אחר יפר גם הוא מצידו סיכומים שקיבל עליו. הפרת סיכומים אינה יכולה להיות נחלת הממשלה בלבד.הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה