וועדת וינוגרד השלישית לבחינת מחדלי הממשלה בשדרות

עפר דרורי 18.05.2007 01:20
וועדת וינוגרד השלישית לבחינת מחדלי הממשלה בשדרות


מכיוון שהיקף המחדלים של הממשלה הנוכחית מתעצם לנוכח המתקפה של החמאס על שדרות ועל יישובי עוטף עזה ומכיוון שההבלגה כבר הפכה למדיניות יש למנות כבר עכשיו את וועדת וינוגרד השלישית כדי לחקור את התנהלות הממשלה מול הירי הבלתי נפסק של החמאס * על ירי חייבת לבוא תגובה צבאית הולמת * בשנת 2003 ביקש החמאס הפסקת אש לאחר שצה"ל הצליח בביצוע חיסולים מדויקים ולאורך זמן *מכיוון שהיקף המחדלים של הממשלה הנוכחית מתעצם לנוכח המתקפה של החמאס על שדרות ועל יישובי עוטף עזה ומכיוון שההבלגה כבר הפכה למדיניות יש למנות כבר עכשיו את וועדת וינוגרד השלישית כדי לחקור את התנהלות הממשלה מול הירי הבלתי נפסק של החמאס. ומכיוון שוועדת וינוגרד השנייה (הראשונה, למי ששכח, עסקה בהפחתת שכר הלימוד לסטודנטים שגם את המלצותיה הממשלה הנוכחית אינה מיישמת) עסוקה בהכנת הדו"ח הסופי לאירועי מלחמת לבנון השנייה יש בדעתי להציע לקחת מבחר פרקים מתוך הדוח הנוכחי של הוועדה ולהחליף בו מספר מילים כדי להתאים את הדוח למצב הנוכחי, והכול במהירות ובעלות נמוכה.

כדי להמחיש עד כמה המלאכה קלה הנה דוגמא מתוך פרק ד' סעיף 4: ראש הממשלה דאז, [אהוד ברק,] אריק שרון, הניח, בין היתר, כי יציאת צה"ל  [מלבנון,] מרצועת עזה, תביא לשחיקת הלגיטימיות של [חיזבאללה], חמאס, להמשיך במאבקו האלים בישראל.
ודוגמא נוספת מפרק ה' סעיף 32: בדיון התפתחה שיחה בין שר הביטחון והרמטכ"ל... לגבי אפשרות של הכרזה על מצב מיוחד בעורף.... זה אומר [שהגליל] , ששדרות, תקופה ארוכה יכול להיות שומם ואתה צריך להתכונן למלחמה ארוכה כשאין מקלטים [בגליל], בשדרות, אנשים יעזבו שם ואתה עלול לצאת מופסד מהעניין...

ולעצם העניין,
ממשלת ישראל מבליגה בהכרה כבר 7 חודשים על ירי בלתי נפסק של רקטות קסאם על שדרות. על אי חוקיות ההבלגה כבר כתבתי כאן בחודש דצמבר, אז היינו במצב של הפסקת אש לכאורה בה הפלסטינאים יורים קסאמים וצה"ל בהוראה ישירה של אולמרט נמנע מלהגיב. עוד לפני ההתנתקות אמר בצדק רב יעלון, "ההתנתקות נתנה רוח גבית לטרור ופגעה בהרתעה שלנו". איפה מופז שהיה המצדד הראשי של ההתנתקות בטענה שתביא לנו בטחון? ואיפה שרון אין טעם לשאול !

מכל בחינה עניינית ואחרת מדינת ישראל לא יכולה לשאר אדישה לנוכח הירי הזה. על ירי חייבת לבוא תגובה צבאית הולמת. הטיעון המרכזי של חסידי ההבלגה היא שתגובה צבאית לא תפתור את הבעיה ואני שואל אז מה? האם ההבלגה פותרת את הבעיה? העדר תגובה לא רק שהופך את חיי האזרחים בדרום לסיוט ולהפקר אלא גם פוגע בכושר ההרתעה של המדינה ומלמד את אויבינו שירי על אזרחים הוא לגיטימי. גם אם לא תהיה תועלת ישירה ומיידית בירי התגובה, מדינה שמכבדת את עצמה ואת ריבונותה חייבת להגיב. ולגבי הממשלה , אם נותרה באולמרט ובפרץ טיפת אחריות לפני ירידתם מבימת המנהיגות והתפטרותם מהממשלה לפחות שלא יפריעו לצה"ל להגיב, בשנת 2003 ביקש החמאס הפסקת אש לאחר שצה"ל הצליח נקט במדיניות חיסולים מדויקים ולאורך זמן. זה מה שנדרש עכשיו.


 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה