רבע לשמונה, אילן כפיר ודני דור, ידיעות ספרים, 2019, 237 עמודים

עפר דרורי בתוך: ישראל דיפנס, מאי 2019 19.05.2019 11:37
רבע לשמונה, אילן כפיר ודני דור, ידיעות ספרים, 2019, 237 עמודים


(314) צבא ובטחון, ביוגרפיהרבע לשמונה הוא סיפור חייו של מוטי הוד שהיה מפקד חיל האוויר במלחמת ששת הימים ונשא בתפקידים ממלכתיים נוספים לאחר פרישתו מצה"ל.

רבע לשמונה הייתה השעה בה תקף חיל האוויר את חילות האוויר של מדינות ערב ביומה הראשון של מלחמת ששת הימים ב-5 ביוני 1967. תוכנית התקיפה שנקראה "מוקד" תוכננה עוד בימיו של עזר וייצמן. היום כאשר מרבית הציבור לא היה עד ראייה או שמיעה להתקפה נכון וראוי להזכיר כי במהלך מדהים תקפו מרבית מטוסי חיל האויר בהפתעה את שדות התעופה במצרים, סוריה, ירדן ועיראק ופגעו במרבית מטוסי האויב בעודם על הקרקע. מהלך התקיפה שנמשך כשלוש שעות אפשר עליונות אווירית כמעט מוחלטת לצה"ל ואפשר לחיל האוויר לסייע לכוחות הקרקע בצורה מיטבית. כאשר אני כותב את הדברים איני יכול שלא להיזכר באותו חיל אוויר הפעם תחת מפקד חדש, בני פלד, שלא רק שלא סייע לכוחות הקרקע בימי המלחמה הראשונים אלא השאיר את השמיים פתוחים למטוסי מצרים ואף ירדן לתקוף את כחות צה"ל בסיני ומקומות אחרים. נושא זה ראוי להיות נדון בהזדמנות אחרת.

הספר סוקר את משפחתו של מוטי הוד, עלייתה לארץ, היותם חקלאים ואוהבי הארץ המתגברים על קשיים רבים עוד בטרם קמה המדינה. הוד עצמו היה חניך טייס ואחד מארבע הטייסים הראשונים שהוכשרו לתפקידם במדינה הצעירה שאך נולדה. הספר מתאר את תפקידיו הרבים בחיל האויר ואת המטוסים השונים בהם טס עד למטוסי הקו הראשון המיראז' 3 סי ואחרים.

מן הספר עולה דמות של מנהיג אווירי, שקול, קר רוח ונוח לבריות. דמותו השלווה והשקטה הייתה ניגוד כמעט מוחלט למפקד חיל האוויר שקדם לו עזר וויצמן אבל הישגיו לא נפלו מרבו, יש טוענים שאף עלו עליהם בסגנון מנהיגותי שונה לחלוטין.

בספר גילוי די מדהים על חלקו של הוד בתפיסת החרמון בתום מלחמת ששת הימים ועל אחריותו לכך שההר נותר בידינו לאחר המלחמה בקווי שביתת הנשק.

ספר כתוב היטב כמיטב המסורת של כפיר ודור. הקריאה קולחת וזורמת. סוף הספר עצוב, הוד נפטר בגיל צעיר יחסית ממחלת הסרטן, טוב עשתה המשפחה ובמיוחד קצין ההיסטוריה של חיל האוויר מוטי חבקוק שתיעדו את קורות חייו לקראת סופם מפיו.

מהספר ייהנו לא רק חובבי היסטוריה צבאית. מומלץ

למקור הכתבה

 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה