תגובה לכתבה "מלחמה חסרת ערך" על חוברת חדשה של האנציקלופדיה התלמודית, מקור ראשון, 17 ביוני 2024

עפר דרורי 20.06.2024 18:28
הרב זוין

הרב זוין


(302) כיצד קמה לה מערכת האנציקלופדיה התלמודית והחציפה אל מול עורכה הראשון הרב זוין ז"ל ואל מול גדולי תלמידי החכמים ופרסמה קובץ מאמרים על המלחמה העולה ממנו כאילו תלמידי חכמים פטורים ממצוות המלחמה?תגובה ל"מלחמה חסרת ערך" שבת 14 ביוני 2024

הרב שלמה יוסף זוין שהיה העורך הראשון של האנציקלופדיה התלמודית היה יהודי חרדי במושגים של היום, תלמיד חכם, ידען גדול ולצד גאונותו היה ציוני נלהב בכל הקשור לתפיסתו הלאומית. מידי יום העצמאות היה תולה את דגל ישראל בחצר ביתו ברחוב יונה והפוחזים של מאה שערים היו מסירים את הדגל והוא תולה אותו מחדש.

רבים הכתבים בהם התבטא הרב בשבח הגיוס לצה"ל כמו למשל בתש"ח: "רבים מבני הישיבות מקדשים את השם בגיוס ובמשמר  ובכל אשר יידרש. ידם באחת מדפדפת בגווילי התורה והתלמוד והאחת מחזקת השלח והרמחים והמגינים והשיריונים". או "זו מנין לכם, שבני תורה ותלמידי חכמים פטורים מלהשתתף במלחמת מצווה של עזרת ישראל מיד הצר והצורר העומד עליו לכלותו ולהשמידו, חלילה? מנין לכם, לפרסם בצורה של הלכה פסוקה ו"דעת תורה" שבני הישיבות אין להם לא להירשם ולא להיפקד ולא להתייצב ולא כלום?".

(מתוך: חוברת מיוחדת שפורסמה בתש"ח, תחת השם: "אחד הרבנים" (

באחת השיחות שהיו לי עם חברי לפלוגה י' מגדוד 79 במלחמת יוה"כ, הרב זאב נוימן שוחחנו על כך שלא הנחתי תפילין במהלך מלחמת יום הכיפורים, כי בעת שהוקפצנו בצהרי שבת ויום הכיפורים לא לקחתי אתי את התפילין שלי, אמר לי הרב זאב כי אין לי להצטער כלל כי "העוסקים במצווה פטורים מן המצווה". הרב הלך לעולמו לפני תקופה קצרה ובשבעה הופיע בנו במדים מתוך הלחימה ברצועת עזה.

אבי, שלחם במלחמת העצמאות כקצין, היה מספר כיצד עמד הרב קוק או הרב פרנק בפני קהל עם מעדר בידו ועודד את הציבור בשבת ללכת ולסייע במילוי שקי חול להגנת השכונות בירושלים.

כיצד קמה לה מערכת האנציקלופדיה התלמודית והחציפה אל מול עורכה הראשון הרב זוין ז"ל ואל מול גדולי תלמידי החכמים ופרסמה קובץ מאמרים על המלחמה העולה ממנו כאילו תלמידי חכמים פטורים ממצוות המלחמה?

אין גבול לחוצפתם של העורכים ובעיקר של תלמידי הישיבות המשתמטים כבר עשרות שנים מתרומה למדינה אשר מאכילה אותם ומשקה אותם והם בכפיות טובה שאין למעלה ממנה לא רק שלא תורמים דבר אלא אף חוסמים כבישים תוך צעקות "יהרגו אותנו ולא נתגייס". עמי ארצות שאין בהם הכרת תודה כלל. והממשלה יחד עם גולדקנוף, גפני, דרעי ושאר עבריינים סוחטים את הציבור הרחב ללא בושה. ישלם להם הקב"ה את "משכורתם" אלף פעמים וישלם כפליים לראש הממשלה אשר בדרכי רמיה, פחד וחוסר ערכים מסייע בידם לגזול את הקופה הציבורית על גופם ודמם של לוחמי צה"ל וכוחות הבטחון הנאמנים לארצם.
הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה