בדרך המדבר והאש - תולדות גדוד 9, משה גבעתי, הוצאת מערכות, 1994, 469 עמודים.

עפר דרורי 09.06.2008 18:05
בדרך המדבר והאש - תולדות גדוד 9, משה גבעתי, הוצאת מערכות, 1994, 469 עמודים.


היסטוריה צבאיתהספר "בדרך המדבר והאש" מספר את תולדות גדוד 9 מיום היווסדו במלחמת השחרור ועד אחרי מלחמת לבנון הראשונה. הייחודי בספר ובגדוד 9 שהוא הגדוד היחיד שנותר מיחידות הפלמ"ח ועד היום והוא אחד מהגדודים היחידים בצה"ל שמורשתו מתחילה במלחמת העצמאות ולא הסתיימה היות וגדוד 9 נמנה עם הכוחות הסדירים של צה"ל. היום גדוד 9 הוא גדוד טנקים בחטיבה 401.

אף שהספר מתמקד לכאורה בגדוד 9 בלבד היריעה שמציג המחבר הוא רחבה הרבה יותר והיא כוללת בפועל כמעט את כל תולדות מלחמת העצמאות בגזרה הדרומית בה הוקם הגדוד.  תאור הקמת הגדוד והקרבות בהם השתתף במלחמת השחרור נפרסים על כשלוש מאות עמודים שהם כשני שליש הספר. בספר פרקים נפרדים על מבצע קדש, מלחמת ששת הימים, מלחמת יום הכיפורים ומבצע שלום הגליל. כלל התיאורים בספר מפורטים ביותר ומתבססים על חומרים רבים, עדויות מפקדים וחומרים ארכיונים. לעיתים רמת הפירוט מעט מייגעת אבל הספר בהחלט יכול לשמש בסיס לחוקרים אחרים.

באותם נושאים בהם אני מכיר את העובדות מידע אישי מצאתי כמה אי דיוקים שאינני יודע אם הם מלמדים על הכלל או לא. לדוגמא בעמוד 420 נכתב כי סרן יחיעם ששון היה מ"פ חרמ"ש ט' מגדוד הטנקים 79 בעוד שפלוגת ההחרמ"ש היתה פלוגה י'. בעמוד אחר נכתב כי מחלקת החרמ"ש של הגזרה הצפונית היתה שייכת לגדוד 79 ולא היא.

הספר מביא מספר סיפורים חשובים ולא ידועים כמו למשל הצלת מעוז בודפסט ע"י מחלקת הטנקים של שאול מוזס מגדוד 9 שמשום מה מקומם "נפקד" מתיאורי הגנת המוצב בהיסטוריה הצבאית של המלחמה.

בספר תיאור מפורט של לחימת הגדוד במלחמת יום הכיפורים בגזרה הצפונית וכן את המהלכים שהביאו לקריסת מסגרות הגדוד. ועדיין נשארה במדה מסויימת התעלומה מדוע גדוד הטנקים 9 נמחק ממצבת צה"ל במהלך המלחמה עד שהוקם מחדש ע"י המג"ד יום טוב תמיר לעומת גדודים אחרים שהוקמו מחדש עוד בימי הקרבות גם אם ע"י סגל אחר לגמרי. האם צירופו של המגד לחטיבה 460 כמסייע להם בהתמצאות בשטח הוא הגורם ? האם אי ראיית מורשת הקרב של הגדוד במהלך הקרבות ע"י מפקדי הגזרה בדומה למה שקרה עם גדוד 79 בגזרה המרכזית היא הגורם ? האם היות הגדוד כפוף לחטיבה מרחבית ולא לחטיבת האם יצרה את המצב ? השאלה נשארת פתוחה ואין לה בספר פתרון.

ספר מעניין המביא סקירה רחבת יריעה על תולדותיו של אחד מגדודי השריון הוותיקים בצה"ל.

הערה טכנית למו"ל, הספר הודפס בצפיפות רבה, דבר המקשה על הקריאה.


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה