אתר גדוד 79

עפר דרורי פרש, 17.8.08 17.08.2008 11:07
אתר גדוד 79 - ליל הפריצה - צומת טרטור לכסיקון - הלחימה בתעלה - אתר גדוד 79 - מלחמת יום הכיפורים - חטיבה 14 - שריון - גדוד 79


(157) וותיקי גדוד 79 התכנסו לפני כשנה לערך מתוך רצון להנציח את מורשת הקרב של הגדוד בדגש על לחימת הגדוד במלחמת יום הכיפורים. את הצוות מוביל רמי מתן שהיה מ"פ ז' במלחמה והשתחרר בדרגת אל"מ * בימים אלה מוקם אתר להנצחת מורשת הגדוד * כל מידע שיש לו קשר לגדוד 79 יתקבל בברכה ע"י מנהל האתר. לוחמי הגדוד בעבר ובהווה, בני משפחות וכל מי שיש לו עניין במורשת הגדוד ובהיסטוריה של צה"ל ומדינת ישראל מוזמן להיכנס לאתר. כתובת אתר גדוד 79 היא www.gdud79.org.ilאתר גדוד 79

 

וותיקי גדוד 79 התכנסו לפני כשנה לערך מתוך רצון להנציח את מורשת הקרב של הגדוד  בדגש על לחימת הגדוד במלחמת יום הכיפורים. את הצוות מוביל רמי מתן שהיה מ"פ ז' במלחמה והשתחרר בדרגת אל"מ. גדוד 79 היה אחד הגדודים שנפגעו בצורה הקשה ביותר במלחמת יום הכיפורים ובמיוחד בדרג הפיקוד הבכיר, המג"ד המקורי של הגדוד מוני ניצני נפצע קשה, הסמג"ד המקורי יעקב יעבץ ז" נהרג, המג"ד המחליף עמרם מצנע נפצע והוחלף ע"י הסמג"ד שלו נתן בן ארי. כל אלה היו מהגורמים שמנעו עד היום טיפול ושימור מורשת הקרב של הגדוד.

 

במסגרת הצוות מתקיימות מספר פעולות במקביל. מפגש לוחמים ומשפחות מתוכנן להתקיים ב- 15 באוקטובר בלטרון. התאריך אינו מקרי, זה היום בו ניהל הגדוד אחד מהקרבות הקשים ביותר שלו ומן הקשים ביותר שהיו במלחמה כולה. בתאריך זה היה גדוד 79 שותף יחד עם חטיבה 14 כולה במעבר בתפר שבין ארמיות 2 ו-3 המצריות , כניסה מעורפן עד לגדות התעלה וכיבוש ראש גשר בצדה המזרחי של התעלה שאפשרה מעבר שאר כוחות צה"ל לגדה המערבית של תעלת סואץ.

 

פעילות נוספת מתוכננת היא סיור לסיני לאתרי קרבות שאמור להתקיים בחודש נובמבר.

במסגרת פעולות ההנצחה יפורסם לקראת המפגש בלטרון ספר על קורות הגדוד במלחמת יום הכיפורים ובמקביל מופק סרט על לחימת הגדוד במלחמה. מפגש של מספר מבוגרי הגדוד ממלחמת יום הכיפורים נערך עם פיקוד גדוד 79 הנוכחי (גדוד מילואים בחטיבה 14) והתקיימו הרצאות מורשת קרב לחיילי הגדוד הנוכחי.

 

פעילות נוספת קשורה להקמת אתר לגדוד 79 שנעשה בימים אלה. האתר אמור לכלול מידע רחב על הגדוד, על פעולתו במלחמת יום הכיפורים וכן על ההיסטוריה המפוארת שלו היות והוא אחד מגדודי השריון הוותיקים בצה"ל והיה גדוד המג"חים הראשון בחיל השריון.

 

גדוד 79 במלחמת יום הכיפורים כלל לאורך תקופת המלחמה שמונה פלוגות, חלקן רק בחלק מתקופת המלחמה. הפלוגות של הגדוד היו:

פלוגה ו' בפיקוד זאב פרל שנפצע קשה במלחמה

פלוגה ח' בפיקוד עמוס וינטרוב ז"ל שנהרג במלחמה

פלוגה י' (חרמ"ש) בפיקוד יחיעם ששון

פלוגה ז' שסופחה לגדוד מביר תמדה בפיקוד אברהם שמיר שנפצע במלחמה

פלוגה ז' שהייתה במקור בגדוד 196 והצטרפה לגדוד בפיקוד רמי מתן

פלוגה ח' שהייתה במקור בגדוד 196 והצטרפה לגדוד בפיקוד נמרוד גאון ז"ל שנהרג , הוחלף ע"י חגי תור ז"ל שנהרג, הוחלף ע"י ישראל בן ארי ז"ל שנהרג שהוחלף ע"י יאיר ליטביץ יבדל לחיים טובים שהגיע מגדוד 87

פלוגה א' שהצטרפה לגדוד מחטיבה 600 בפיקוד אהוד גרוס

פלוגה י' (טנקים) שהצטרפה לגדוד בפיקוד יובל נריה.

 

האתר מכיל (נכון לחודש אוגוסט 2008) את רשימת חללי הגדוד לאורך המלחמה כולה – סה"כ 118 חללים. הושקעה עבודה רבה בניסיון לאתר את כלל חללי הגדוד בגלל השינויים התכופים בשיבוץ לוחמי הגדוד והמעבר בין היחידות השונות בגזרה.

עוד באתר השיבוצים הקרביים של הפלוגות השונות, מידע על צל"שים ועיטורים שקבלו חיילי הגדוד, סיפורי קרבות, ספרים וכתבות שנכתבו על הגדוד וכן מידע קצר על ההיסטוריה של הגדוד.

 

על פי התוכנית יתווסף לאתר סיפור לחימת הגדוד במלחמה, סיפורי קרבות אישיים של לוחמי הגדוד, אלבום תמונות, חומרים מקוריים מתקופת המלחמה כמו דפי שיבוץ קרבי, דף קשר ליוצאי הגדוד ועוד.

 

כל מידע שיש לו קשר לגדוד 79 יתקבל בברכה ע"י מנהל האתר. לוחמי הגדוד בעבר ובהווה (גדוד 79 קיים היום כגדוד שריון מילואים במסגרת חטיבה 14), בני משפחות וכל מי שיש לו עניין במורשת הגדוד ובהיסטוריה של צה"ל ומדינת ישראל מוזמן להיכנס לאתר.

 

כתובת אתר גדוד 79 היא www.gdud79.org.il


attachment drori082008h.pdfהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה