שרות טכנולוגי חסר במערכת הבריאות, והפעם על מעבר בין קופות החולים

עפר דרורי 27.02.2022 04:49
שרות טכנולוגי חסר במערכת הבריאות, והפעם על מעבר בין קופות החולים


(175) מה אפשר לעשות? לחייב את הקופות לייצא את המידע הבסיסי הרפואי שלנו בפורמט תקני ממוחשב ולחייב את הקופות המקבלות לקלוט את המידע הרפואי שלנו בצורה ממוחשבתבשנים האחרונות מתאפשר לאזרחי המדינה לעבור מקופת חולים אחת לשנייה. יוזמה ברוכה שמשרד הבריאות היה שותף לה. כל שנדרש מאזרח הוא להיכנס לאתר של הביטוח הלאומי, לציין לאיזו קופה הוא רוצה לעבור ובתאריך שנקבע הוא משויך לקופת החולים החדשה. המעבר פשוט, הממשק תקין אבל עכשיו רק מתחילות הצרות...

אין מעבר של המידע הרפואי מקופה אחת לשנייה, המשמעות היא שכל ההיסטוריה הרפואית שלך כמבוטח נעלמת. יש מעט תחומים בחיים בהם יש חשיבות למידע היסטורי מהעבר כמו למידע רפואי. במעבר מקופה לקופה אין מידע על בדיקות הדם שלנו, אין מידע על מחלות שסבלנו מהן, אין מידע על בדיקות שבצענו, אין מידע על פענוחים של תצלומי רנטגן שבצענו, על ניתוחים שאולי עברנו בקיצור על כלום.

מה שקורה בפועל שהרופא המקבל בקופת החולים החדשה נדרש לשלוח אותנו לסדרת בדיקות רפואיות כדי לקבל מידע בסיסי עלינו. מה חלק מהקופות מציעות? להדפיס את ההיסטוריה הרפואית הבסיסית (והחלקית...) שלנו ולהצטייד בחוברת עבה (תלוי בגילנו ובמצב בריאותינו) מודפסת (כן זה המצב במדינת ישראל בשנת 2022 !). אם נגיע לרופא המקבל בקופה החדשה, ואם יש לו זמן פנוי, אין לו כלים במערכת המחשוב של הקופה המקבלת להזין לפחות את עיקרי המידע שאנו מניחים על שולחנו. בפועל המידע לא עובר מקופה לקופה. גם אם הצלחנו לקבל קובץ של המידע אין במערכות המידע של קופות החולים כלי לקליטת המידע.

 

מה אפשר לעשות? לחייב את הקופות לייצא את המידע הבסיסי הרפואי שלנו בפורמט תקני (ויש בעולם תקן למידע רפואי) ולחייב את הקופות המקבלות לקלוט את המידע הרפואי שלנו כך שמעבר אזרח מקופת חולים לחברתה יכלול גם את המידע הרפואי שלו. באותו ממשק בו אנו מבקשים העברה מקופה לקופה תבוצע העברת המידע.

נשמע מסובך? אכן זה מהלך לא פשוט אבל האם הוא אפשרי, בוודאי. העלות למדינה בביצוע בדיקות מיותרות בגלל מעבר מקופה לקופה הוא ענק שלא לדבר על נזק בריאותי בהעדר היסטוריה רפואית של כלל האזרחים העוברים מקופה אחת לשנייה. יש גם דרכי ביניים להעברה חלקית של המידע אבל שההעברה תבוצע בצורה ממוחשבת.

תפקידו של משרד הבריאות לחייב את הקופות לבנות מנגנון ממוחשב להוצאת המידע ומנגנון לקליטת המידע כך שהמעבר בין הקופות יהיה אפקטיבי מבלי לפגע בבריאות של כלל אזרחי המדינה. במדינת ישראל יש מנגנונים מורכבים בהרבה להעברת מדע בין גופים, אין סיבה שנושא זה יישאר פרוץ ולא מטופל.

 

עוד כתבות בנושא:

שרות טכנולוגי חסר במערכת הבריאות, והפעם על "הטמעת" דיסקים

שרות טכנולוגי חסר במערכת הבריאות, והפעם על תוצאות דימותהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה