שרות טכנולוגי חסר במערכת הבריאות, והפעם על תוצאות דימות

עפר דרורי 16.03.2022 17:24
שרות טכנולוגי חסר במערכת הבריאות, והפעם על תוצאות דימות


(179) מה אפשר לעשות? לחייב את המכונים, בתי החולים והקופות לעלות את ממצאי ההדמיות לשרת של משרד הבריאות או לשרתים של בתי החולים והמרפאות לטובת המטופלים עצמם.מי לא ביצע צילום רנטגן או בדיקת CT או MRI או אולטרה-סאונד... שיקום... ואם את/ה בר המזל הזה את/ה פטור מהמשך הקריאה. כידוע בדיקות דימות מחייבות פיענוח, מה שפחות ידוע שהעלות הגדולה בבדיקות המתקדמות האלו היא לא עלות המכשיר שגם הוא "יקר בטירוף" אלא "עלות המפענח", כלומר ההכשרה הארוכה שיש להעביר רופאים כדי שיוכלו לתת פענוח אמין ומדויק. העלות הזו יוצרת חוסר והחוסר יוצר את המצב שכולנו מכירים. את בדיקת ההדמיה מבצעים טכנאים ואת הפענוח עושים רופאים מומחים כאשר הם מתפנים. מתי זה קורה? אחרי יומיים, שבוע, שבועיים ולעתים חודש, בלי להתבלבל.

משמעות המצב היא שיש בידנו את דיסק הבדיקה והתוצאות הפענוח מגיעות לאחר שבועות. איך מבוצע החיבור בין הדיסק החשוב אבל חסר הערך, ברוב מהמקרים, לבין הפענוח? נכון על ידנו ובצורה ידנית! אנחנו נדרשים להגיע לרופא שהזמין את הבדיקה ובידינו ממש, פיסת הנייר המהווה את ממצאי הבדיקה. אז למה לא לחבר ? אם הדיסק או המידע שבו היה זמינים לרופא המזמין, באותו מקום ניתן היה לחבר את קובץ הפענוח.

אז איך עושים את זה?

על "הטמעת" דיסקים בבתי חולים כבר כתבנו כאן. אפשרת טובה יותר שהמידע יהיה זמין לרופאים ללא התיווך הידני שלנו, לדוגמא שהמכונים המבצעים את הבדיקות יהיו חייבים לשדר אותם לבית החולים או לקופת החולים המזמינה. והחובה תכלול גם את הפענוח אשר יקבל זיהוי אחיד לזיהוי הדיסק, שני פירטי המידע האלו "יתחברו" אצל הגורם המזמין ובא לציון גואל. כפי שכבר נכתב, הפתרון המערכתי הנכון הוא שרת מרכזי של משרד הבריאות אשר אליו יוזרם המידע על כלל המבוטחים במדינה עם מערכות הגנה ואבטחה נדרשות ועד אז מנגנון "קטן" יותר בין בתי החולים והמכונים אבל ללא התיווך של המבוטחים.

לכתבה של הטמעת הדיסקים הגיב לי קורא מבלגיה ומסר שבבלגיה כאשר אתה מבצע הדמיה אתה מקבל "קוד" ממכון ההדמיה. עם הקוד הזה אתה ניגש לרופא המטפל אשר נכנס למחשב שלו ומקבל באמצעות הקוד את כל המידע ישירות. ללא "דיסקים" ידניים וללא מסמכים מודפסים של פענוחים.

מה אפשר לעשות? לחייב את המכונים, בתי החולים והקופות לעלות את ממצאי ההדמיות לשרת של משרד הבריאות או לשרתים של בתי החולים והמרפאות לטובת המטופלים עצמם.

נשמע מסובך? ממש לא, אם הבלגים יודעים לבצע זאת אין סיבה שגם אצלנו לא יבצעו דבר דומה.

 

עוד כתבות בנושא:

שרות טכנולוגי חסר במערכת הבריאות, והפעם על "הטמעת" דיסקים

שרות טכנולוגי חסר במערכת הבריאות, והפעם על מעבר בין קופות החולים

 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה