נגמ"שי לחימה לפלסטינאים - כנגד מי?

עפר דרורי 22.11.2007 19:42

שוב אולמרט החליט לרצות את הפלסטינאים והפעם נמסר שהוא אישר אספקת 25 שריוניות לרש"פ * "השריוניות" האלה מיוצרות ברוסיה ומטרתן לחימה ולא שיטור * "השריוניות" האלה מצוידות במקלע מפקד בקוטר 14.5 מ"מ שהוא גדול יותר מקוטר מקלעי המפקד של השריון בצה"ל * ההחלטה על נתינת נשק כבד לפלסטינאים היא חמורה, לא אחראית ומסכנת את חיילנו שלא לצורך * טוב יעשה צה"ל כגורם מקצועי האמון על בטחון חייליו וישמיד בהזדמנות הראשונה את אותם "שריוניות"שוב אולמרט החליט לרצות את הפלסטינאים והפעם נמסר שהוא אישר אספקת 25 שריוניות לרש"פ. אז ראשית ולפני הכול מדובר על נגמ"שים, המילה המכובסת הזו "שריונית" נועדה לייצר ספין תקשורתי שאין מאחריו אמת עובדתית ובכך ליצור מצגת שווא של הפחתת האיום שהיא עלולה לייצר לחיילי צה"ל. "השריוניות" האלה מיוצרות ברוסיה ומטרתן לחימה ולא שיטור. "השריוניות" האלה מצוידות במקלע מפקד בקוטר 14.5 מ"מ שהוא גדול יותר מקוטר מקלעי המפקד של השריון בצה"ל ובמקלע נוסף אחד לפחות בקוטר 7.62 מ"מ המקביל למקלע המא"ג הצה"לי שהוא המקלע המשמש את חיילי החי"ר והשריון בצה"ל, בטח לא את משטרת ישראל. ההחלטה של אולמרט נוגדת כל הגיון מבצעי ומסכנת בעליל את חיילי צה"ל. נמסר כי בשלב ראשון יוצבו הנגמ"שים האלה בשכם.

 

אולמרט שעברו הצבאי לוטה בערפל ועברו הקרבי כערפל סמיך בחרמון ביום חורף (עפ"י אתר ראש הממשלה, אולמרט התגייס לגולני ב 1963 וסיים שרותו ב 1971 בעיתון במחנה) לא ממש מבין את ההשלכות של החלטתו. נגמ"שים בידי הפלסטינאים בשכם לא רק שיסכנו את כוחות צה"ל הפועלים במקום אלא גם יחייבו את הכוחות לנוע בכל פעילות ממעצר ועד מחסום מצוידים בנשק אנטי טנקי כדי לפגוע בהם אם תתפתח תקרית. יתרה מזו, כדי לא להימצא במצב של נחיתות יהיה צורך במצבים מסוימים להחזיר את הטנקים של שריון צה"ל לשטחי יהודה ושומרון כדי לפגוע באותם נגמ"שים פלסטינאים. בעת תקרית, ירו כוחות צה"ל טילי נ"ט כנגד הנגמ"שים האלה ומן הסתם יפגעו כתוצאה מירי זה גם אנשים סביבתם. טילים גם מפספסים לעתים את מטרתם ובית שעומד לידם יפגע. מי יהיה האחראי אז להסלמה שתיווצר? נגמ"שים רוסיים אלה שאולמרט מאשר להכניס לשכם חסינים כנגד ירי נק"ל משמעות הדברים שבתקרית אש אם תהיה בינם לבין חיילי צה"ל תינתן הגנה לפלסטינאים הנמצאים בתוכם ואילו חיילי צה"ל החשופים יהיו בנחיתות ופגיעים. על מי תוטל האחריות של פגיעה חס וחלילה בחיילי צה"ל במקרה כזה?

 

לראש הממשלה אין שיקול דעת על אמצעי הביטחון שינקטו לשמירתו האישית ולמשפחתו וגם לא על ההחלטה מהם הסיכונים שהוא רשאי לעמוד בהם. האחריות הטוטלית היא של השב"כ הקובע להיכן אולמרט יכול לנסוע, מה כלי הרכב שיסע בהם ומה רמת הסיכון שמותר לייצר בסביבתו. כל ההחלטות האלה הן של השב"כ כגורם המקצועי האחראי על הביטחון בסביבתו הקרובה של ראש הממשלה.

 

במקרה של הנגמ"שים הפלסטינאים הגורם המקצועי – קרי צה"ל הביע את התנגדותו. כיצד יכול אולמרט שאינו בעל מקצוע בתחום הצבאי לאשר הכנסתם לשכם ולסכן בכך את חיילי צה"ל ? אין לאולמרט סמכות לקבוע בענייני בטחון הנוגעים לו ולמשפחתו אישית אבל יש לו סמכות לקבוע בנושא צבאי טהור המסכן מאות מחיילי צה"ל ?

 

גם ללמוד מהניסיון מותר ואפילו רצוי. מאז הסכמי אוסלו סיפקה ישראל לפלסטינאים אלפי כלי נשק בנימוק שהם זקוקים להם לצורך שמירה על הסדר הפנימי ולמלחמה בארגוני הטרור. המציאות הראתה שכלי נשק אלה מופנים כלפי חיילנו. ההחלטה על נתינת נשק כבד היא חמורה, לא אחראית ומסכנת את חיילנו שלא לצורך, אותם חיילים המסכנים את עצמם מידי לילה ובמהלך הימים בשמירה על ביטחוננו. טוב יעשה צה"ל כגורם מקצועי האמון על בטחון חייליו וישמיד בהזדמנות הראשונה את אותם "שריוניות" בדיוק כפי שעשה בזמנו בעזה.

 

אולמרט יצא "גדול" על מחוותיו וצה"ל יסתפק בלהיות צודק וחכם...

 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה