מדוע מת מדחת יוסוף ?

שלמה אידן 20.12.2007 06:24

מובא באישור שלמה אידן. חסון סיפר, איך במהלך אירועי קבר יוסף ב-1 באוקטובר 2000, התקשר אליו שאול מופז, ובקש ממנו לפנות לג'יבריל רג'וב ולתאם אתו פינוי שוטר משמר-הגבול הפצוע מדחאת יוסוף. לדבריו, הוא התפרץ על הרמטכ"ל - בעוצמה, כפי שלא התפרץ על איש אי-פעם קודם. חסון התפרץ על מופז - כפי שלא התפרץ מעודו - על שאינו פועל "להורדת גובה הלהבות", אינו מרסן את הצבא, ובכך מביא להסלמת העימות וגורם נזק שאינו בר-תיקון. למדחאת יוסוף ח"כ חסון לא התייחס כלל.סוף-סוף הצלחתי להבין מדוע מת מדחת יוסוף.
הלילה (9.12.07), בסביבות ה-01:30, פתחתי במקרה את הטלוויזיה בערוץ 8, באמצע תוכנית בשם "מיליון קליעים באוקטובר". הופיעו בה הרבה פוליטיקאים, קצינים ואנשי תקשורת בכירים, שהסבירו איך באינתיפאדה השנייה עשתה ישראל כל השגיאות האפשריות, איך הצבא במקום למלא ההוראות נבונות של הדרג המדיני, לפי הנחיות ראש הממשלה ושר הביטחון דאז אהוד ברק, פעל לפי אג'נדה משלו  -  לשבור בכוח, עם מכסימום נפגעים, את ההתקוממות העממית  -  תוך אלפי הפרות של הנחיות הממשלה.
אחרי עשרות דוברים, שכולם אמרו פחות או יותר אותו הדבר, הופיע פתאום ראשו הלבן של חבר-הכנסת ישראל חסון. חשבתי לעצמי  -  בכל זאת הביאו מישהו שישמיע דעה אחרת, לשם איזון.
חסון סיפר, איך במהלך אירועי קבר יוסף ב-1 באוקטובר 2000, התקשר אליו שאול מופז, ובקש ממנו לפנות לג'יבריל רג'וב ולתאם אתו פינוי שוטר משמר-הגבול הפצוע מדחאת יוסוף. לדבריו, הוא התפרץ על הרמטכ"ל  -  בעוצמה, כפי שלא התפרץ על איש אי-פעם קודם.
הייתי בטוח, שסגן ראש השב"כ נזף קשות ברמטכ"ל, על שבמקום להפעיל את הצבא כדי לחלץ במהירות מירבית את מדחאת יוסוף המדמם, הוא מבקש להתחנן בפני האויב כדי שזה ידאג לפינויו, ומוכן להפקיד את גורל הפצוע בידיו. מסתבר שטעיתי.
חסון התפרץ על מופז  -  כפי שלא התפרץ מעודו  -  על שאינו פועל "להורדת גובה הלהבות", אינו מרסן את הצבא, ובכך מביא להסלמת העימות וגורם נזק שאינו בר-תיקון. למדחאת יוסוף ח"כ חסון לא התייחס כלל.
אינני יודע כמה זמן נמשכה "התפרצותו" של ישראל חסון באותה שיחה טלפונית. לא ברור לי גם, אם לאחריה, בתום השיחה, טרח להתקשר לג'יבריל רג'וב כדי לבקש ממנו לאפשר לפנות את הפצוע ממתחם הקבר, דרך ההמון שצר עליו. זאת הוא לא סיפר.
מה שאינו מוטל בספק, שמדחת יוסוף דימם שם שעות ארוכות, עד מותו, מבלי שצה"ל ניסה לחלצו. ואף מבלי שג'יביריל רג'וב ידאג לפינויו.
סוף-סוף הבנתי מדוע.
 


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה