מפקד השדה הגדול מכולם, אלישיב שמשי

עפר דרורי ישראל דיפנס, אפריל 2024 17.04.2024 04:47
מפקד השדה הגדול מכולם, אלישיב שמשי


(379) צבא ובטחון מפקד השדה הגדול מכולם, אלישיב שמשי, מודן ומשהב"ט הוצאה לאור, 2024, 343 עמודיםהספר "מפקד הצבא הגדול מכולם" מתייחס ליגאל אלון שהיה מפקד חזית הדרום במלחמת העצמאות בנוסף לתפקידיו הבכירים בחזית הצפון והמרכז. שמשי עשה תיקון ראוי להיסטוריה המוכרת וחשף את גדולתו של המנהיג הצבאי "הגדול מכולם" במלחמת העצמאות. בצבא, מנהיגותו הייתה ידועה וברורה וגם נערצה על החיילים אבל בן גוריון שהכיר בכישוריו לא יכול היה לשאת את דעותיו הפוליטיות השונות משלו.

בן גוריון בהתנהגות מבזה, ששר ההיסטוריה לא ישכח, ניצל את שהותו של אלון בהשתלמות בפריז בתום המלחמה ומינה במקומו את משה דיין מבלי שדיבר עם אלון או הודיע לו. אלון למד על מינוי מחליף לו רק ממארחיו הצרפתים.

על מעשה נבלה זה הגיב אלון ואמר שזה אחד מהרגעים המשפילים בחייו. אלון החליט לא להגיב להדחה ולא להתעמת עם בן גוריון.

הספר הכתוב יוצא מן הכלל חושף את פעילותו של אלון כמנהיג צבאי במלחמת העצמאות, מפרט קרבות בהם אלון שינה את פני המערכה. הדוגמאות רבות אבל בכולן בולטת למרחוק דמותו של אלון כטקטיקן צבאי, כמצביא וגם כמנהיג בעל הבנה מדינית רחבה שלוקח בחשבון שיקולים רחבים שטובת המדינה הצעירה לנגד עיניו. לאלון הייתה היכולת גם כאשר המצב הצבאי היה קשה ואבוד לעודד את המפקדים והחיילים ולהעביר אותם ממצב של ייאוש למצב של דבקות בלחימה ובניצחון.

נהניתי מאוד לקרוא את הספר ולהרחיב ידע.

ספר מצוין אף שסיפורו האישי של אלון לאחר המלחמה הוא סיפור טרגי.

מקור הכתבההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה