במקום שאין איש

עפר דרורי בתוך: מקור ראשון, 13 בדצמבר 2019 15.12.2019 02:25
במקום שאין איש


(325) בתגובה ל"גם אחרי 18 שנה, הורי החיילים מג'נין ג'נין מסרבים לוותר", ישי פרידמן 6 בדצמבר 2019טוב עשה ישי פרידמן שהעלה שוב את קרב ג'נין במבצע חומת מגן בשנת 2002 ובעיקר את הקרב המתמשך שנים כנגד דברי השקר והבלע המוצגים בסרט ג'נין ג'נין של מוחמד בכרי.

מעבר לנזק הכבד שהסרט השקרי הזה גרם וגורם לצה"ל ולמדינת ישראל יש בו פגיעה ערכית של רשויות המדינה בצורה אישית בחיילי צה"ל שלחמו בקרב ובחיילי צה"ל האחרים.

לפני מספר שנים הייתי שותף עם קבוצה של לוחמים מחטיבה 14 שעתרו לבג"ץ כנגד סרט שעשתה הטלוויזיה הישראלית על החטיבה במלחמת יום הכיפורים. הסרט שהובטח שיהיה סרט דוקומנטרי על קרבות החטיבה הפך בידי הבמאי ששכרו שולם ע"י הטלוויזיה הישראלית ומתקציבה לסרט "אומנותי", לא לילד הזה פיללנו אמרו לוחמי החטיבה בערב ההקרנה הראשון, כשכבר הוצגו חללי צה"ל בחר הבמאי להביא תמונות של חללים ממלחמת העצמאות שכבודם חשוב אבל לא במקומם של חללי מלחמת יום הכיפורים שהסרט הזה היה אמור להיות מוקדש שלהם. בעת הדיון השופטת דורית בייניש אמרה שאינה רוצה להתערב בשם חופש הביטוי ("המקודש") והוסיפה ואמרה: שאף בית המשפט העליון קבע לגבי הסרט ג'נין ג'נין שהוא שקרי אין הוא מונע את הקרנתו בשם חופש הביטוי, ואם זה המצב מה לנו כי נלין על סרט שאינו דובר שקרים.

השופטת דורנר במהלך המשפט כתבה על הסרט ג'נין ג'נין "אלו ואלו דברי אלוהים חיים", כלומר השקרים המתועבים של בכרי ועדויות החיילים שהיו במקום והגנו על המדינה, שניהם דברי אלוהים ושניהם מותרים בהפצה.

יש משהו שאי אפשר להתעלם ממנו ויש בו לדעתי כדי לאפיין את המצב בו נקלענו. מערכת המשפט שהיא חיונית לתפקוד תקין של מדינה הופכת עצמה "לאבייקטיבית" כאילו אינה מערכת המשפט של מדינת ישראל אלא של מדינה זרה. המחשבה הזו כי ניתן לנתק את המשפט מהמציאות וחלק מהפסיקות נראות כי ניתנו ע"י בית משפט של האו"ם מקוממת. אבל עיקר הטענה אינה לבתי המשפט, הוואקום הזה נוצר ע"י בכירים שחוששים מלקיחת אחריות ועשייה ברורה. לתוך הוואקום הזה נכנס בית המשפט בכל תחומי החיים. במקרה בו אין איש, בית המשפט הופך לאיש ואל לנו להתלונן.הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה