לאבא, יוסף דרורי, תשע שנים לפטירתו, ינואר 2023

עפר דרורי 13.01.2023 00:01
לאבא, יוסף דרורי, תשע שנים לפטירתו, ינואר 2023


לאבא, יוסף דרורי, תשע שנים לפטירתו, ינואר 2023אבא כאוטודידקט

לפני זמן לא רב נסעתי עם אורית ברכב ויצא שדברנו על אבא, אורית אמרה עד כמה אבא שלנו (יוסי) היה אוטודידקט שהזכיר לה את אביה מאיר עליו השלום בתכונה דומה.

וחשבתי שהפעם אתמקד בזה. בילדותו של אבא שהייתה הרבה לפני קום המדינה לא ניתנה לו ולאחיו הזדמנות ללימודים מסודרים כמו היום. אבא נשלח עם אחיו התאום משה ל-"דורש ציון" שהיה מעין תלמוד תורה להשכלה יסודית אבל מעבר לכך לא הייתה בידי המשפחה האפשרות להשכלה רחבה יותר וגם היה פחות מקובל במשפחות ברוכות ילדים שהילדים ילמדו על גיל מאוחר ולא יעזרו בפרנסת המשפחה. חלק מההשכלה אבא למד בבית ספר מקצועי ולצד חוש טכני מאוד מפותח וכשרון מעולה הוא הפך למכונאי במוסך פורד בירושלים בשכונת ממילא, אותה שכונה ובה המרכז המסחרי שפורעים ערבים שרפו ב-2 בדצמבר 1947 כתגובה להחלטת החלוקה של האו"ם, מאז אגב לא השתנה דבר, התפרעויות אלימות כנגד יהודים בכל עת שנעשה לתחושתם של הערבים מעשה של אי צדק כלפיהם.

במוסך אבא למד לדבר באופן חלקי גרמנית מבעל המוסך כמו גם ערבית מהשכנים והיה מהאנשים הבודדים שהכרתי שדיבר (גם אם בצורה חלקית), ערבית ואידיש, שתי קצוות תרבותיים בחברה שלנו. אבא היה אדם מאוד סקרן ובעל רצון עז ללמוד ולהתפתח. אני זוכר שבשנות החמישים עוד בטרם הלכתי לבית הספר, את אבא וחבריו שהיו נפגשים אצלנו בחצר הבית ברחוב אוסישקין בירושלים ולומדים לבגרות. אני ישבתי על רצפת המרפסת ושיחקתי ומדי פעם היו מתייחסים אלי בצחוקים.

לימים אבא המשיך והשתלם במקצועות שהיו קרובים לליבו כמו ציוד הנדסי מכני, ציוד לסלילת כבישים ועוד. במסגרת זו נשלח בשנת 1966 לארה"ב במלגה של האו"ם לחצי שנה שם למד על ציוד חדשני שרק פותח בדגש על סלילת כבישים. הוא השתתף בלימודים עיוניים וכמובן בסיורים רבים באתרי סלילת כבישים ברחבי ארה"ב. כאשר חזר לארץ הוא הפך לבר סמכא בנושא ודאג באמצעות מכרזי קבלנים לדרוש שימוש בציוד מתקדם שחלקו טרם נראה בארץ. הדרישות שלו הביאו למהפכה בתחום סלילת הכבישים באותן שנים בהם נסללו כבישי מפתח בארץ כמו כביש מספר 1 לירושלים, כבישים בצפון, פרוד עמיהוד, כבישים בבקעה, בגב ההר (כביש אלון) וכביש ים המלח.

לאחר שנים ולאחר שניהל בפועל את כל הציוד המכני ההנדסי במע"צ שבזמנו הייתה יחידה ממשלתית ענקית עם אלפים רבים של עובדים ומאות כלים הנדסיים והייתה אחראית על כל הבנייה הציבורית במדינה, כבישים, בניינים ועוד. הוצע לאבא לגשת למכרז פורמלי של מהנדס ציוד מכני ראשי. למנהליו אשר הגישו אותו למכרז זה היה רק טבעי, הוא בפועל מילא את התפקיד, נחשב למומחה מספר 1 בתחום בארץ והנה התברר כי איגוד המהנדסים התנגד בנחרצות שאת המשרה הזו ימלא אדם שאין לו הכשרה פורמלית של מהנדס. אני זוכר את אבא מספר לנו את הדברים ועוד ציין כי הוא החליט להישאר לא מעורב במאבק. היה צדק בטענה של ארגון המהנדסים כי אכן לא הייתה לו הכשרה פורמלית של מהנדס, מאידך לא היה שני לו בידע בתחום. אני זוכר שאבא לימד מספר קורסים בטכניון בחיפה בהזמנת המוסד מתוך ידיעה שיש לו מה לתרום מקצועית. סופו של דבר הוא קיבל את התפקיד ומילא אותו במקצועיות ובהצלחה שנים רבות.

לימים אבא יצא להשתלמויות נוספות באנגליה, בשבדיה ובעוד מקומות, מבחינתו היה חשוב לא לדרוך במקום אלא להרחיב ידע ולהתקדם מקצועית בכל דרך אפשרית.

לצד היותו אוטודידקט אבא היה בעל חוש ההמצאה מאוד מפותח וזכה במספר רב של פרסי ייעול על המצאות שונות שחלקן אף יושמו בחברות ענק בחוץ לארץ, כמו שיפור כף של מפלסת שיושם בחברת קטרפילר האמריקנית, או שיפור במנגנון ההידוק של מכבשים ויברציוניים בחברת בומאג הגרמנית, כל התמלוגים הגיעו למדינה ואבא זכה לתעודות הערכה והיה שמח בחלקו.

גם לאחר שיצא לגמלאות אבא שקד על פיתוחים שונים, אחד מהם שאני זוכר היה פיתוח טבלאות לוטוס (אקסל של פעם) שביצעו חישוב של עלויות למכרזים ותחשיבים כלכליים אחרים.

יש עוד סיפורים רבים על תכונותיו או של אבא בהמצאות, למידה עצמית ועוד.

בזיכרונות הנעימים הללו ננוחם כאשר מתחתנו התנועה זורמת בכביש ירושלים תל אביב שאבא היה בן מבצעיו.


 

לאבא, יוסף דרורי, תשע שנים לפטירתו, ינואר 2023

אבא וחבריו לעבודה בשטח סלילת כביש

סרטון על מע"צ (באדיבות ערוץ ההיסטוריה) שהיה מרכז חייו הבוגרים של אבא יוסי דרורי

מעצ 2008.mpg from offer drori on Vimeo.הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה