לאבא עשור לפטירתו

עפר דרורי 27.12.2023 19:46
אבא, יוסי דרורי ב 1951

אבא, יוסי דרורי ב 1951


במהלך הנבירה שלי באלפי מסמכים מצהיבים בארכיון צה"ל מצאתי בהתרגשות רבה גם את שמך כאחר המומלצים לאות הצטיינות של שרות מצוין במערכה על ירושלים בתקופת המצור במלחמת העצמאות.אנחנו במלחמה איומה, מי היה מאמין, ממש ימים לאחר פריצתה התחילו להשוות בינה לבין מלחמת יום הכיפורים, בעיקר סמיכות התאריכים, 7 באוקטובר לעומת 6 באוקטובר, "חמישים שנה ההבדל בתאריכים, ליקוי מאורות מודיעיני והפתעה נוראית לצידה".

ואני שרק סיימתי לפני מספר חודשים מחקר על מלחמת העצמאות שאפילו עוד לא הספקתי לדווח לך עליה, ראיתי דמיון מצמרר בין המלחמה הנוכחית לבין מלחמת העצמאות שאני חושב שהייתה המלחמה הכי משמעותית שלך בחייך וכנראה גם הנוראית במלחמות ישראל בארצו. כאשר שמעתי בבית הכנסת ביום שמיני עצרת מאחת המתפללות שהערבים כבשו שבעה יישובים יהודיים התקשיתי להאמין. כיבוש יישוב יהודי אזרחי ע"י ערבים? כזו לא הייתה לנו 75 שנים, רק במלחמת העצמאות כבשו הערבים יישובים יהודיים, איך זה יתכן? עברו שעות מעטות והבנו שאלו לא רק שבעה יישובים אלא כמעט כל היישובים בעוטף עשרה יישובים, מחנות צה"ל ועוד. גם המידע שהתפרסם על עוצמת האכזריות שהפגינו מחבלי החמאס הזכירה אירועים שקרו במלחמת העצמאות. בנושאים אחרים התנהגות הברברית והאכזרית של אנשי החמאס עלתה על כל מה שחווינו בארץ לעתים גם בשואה.

נזכרתי בדבריך לאורך שנים כי המנהיגות הישראלית לא מבינה את התרבות הערבית, את המנטליות שלה ובגלל זו עושים טעויות רבות בהתנהלות מולם. אתה היית איש מתון ולא מתלהם וגם את מה שאמרת, אמרת מתוך ניסיון של עשרות שנים במגע עם ערבים, בידיעת שפתם, וביחסי חברות אתם. כתבת מכתבים למקבלי החלטות אבל מענה לא קבלת. בארץ אין שומעים למי שיודע, המנהיגים חושבים שהם יודעים הכל והתוצאות קשות.

לפני כמה חודשים סיימתי מחקר על אותות הגבורה במלחמת העצמאות, בניגוד לרווח לא היו רק 12 גיבורים שזכו באות "גיבור ישראל" מצאתי במחקר כי היו כ-1200 גיבורים שעברו וועדה מטכלית והם נבחרו לקבל אחד משבע אותות הצטיינות וגבורה שנקבעו אז. כל 1190 הגיבורים נדחו ברגע האחרון ע"י בן גוריון שחשש מזילות האותות אם יהיו רבים שיקבלו אותם. זו הייתה טעות קשה ביותר שעשתה עוול נוראי כלפי אותם 1190 ובני משפחותיהם. במהלך הנבירה שלי באלפי מסמכים מצהיבים בארכיון צה"ל מצאתי בהתרגשות רבה גם את שמך כאחר המומלצים לאות הצטיינות של שרות מצוין במערכה על ירושלים בתקופת המצור. זה היה מפתיע עבורי אבל גם לא מפתיע בהיכרותי את רצינותך והתמסרותך המקצועית בכל חייך. גם אתה שייך לאותה קבוצה נבחרת שבנבחרת שנבחרה ע"י וועדה צהלית לקבלת אות הצטיינות וגבורה, מתוך כמאה אלף חיילים במלחמה, הומלצו אלפים בודדים ע"י מפקדיהם ומתוכם נבחרו רק כ- 1200 חיילים לקבל אות. גם אתה לא זכית לקבל את האות בגלל החלטתו של בן גוריון ואני עושה מאמצים כדי לתקן עוול זה לכל הקבוצה הנבחרת המומלצת הזו. הלוואי ואזכה לגרום לתיקון העוול ע"י המדינה והצבא.

את עבודת הדוקטורט הקדשתי לכם במילים אלו:

מחקר זה מוקדש לכבודם ולזכרם של לוחמי מלחמת העצמאות, בהם הוריי היקרים יוסף ואהובה דרורי ז"ל, שבזכותם קמה לנו מדינה .

כמו כן הוקדשה העבודה לאשתי אורית, לבניי יונתן ותומר, כלותיי עינת ורחל אליזה ולתשעת נכדיי האהובים, מי ייתן והשלום והשלווה יהיו נחלתם כבוגרים. חתמתי את הדברים בתקווה לשלום אבל התקווה הזו נראית עתה בעת המלחמה לא ריאלית מתמיד. לפני כשבוע עלינו לקברה של יהודית אמא של אורית ושנינו אורית ואני מבלי שנדברנו מראש אמרנו שאנו שמחים שיהודית לא חוותה את יום המלחמה הראשון על אכזריותו. המלחמה עוררה אצלי שאלות קשות של אמונה שעדיין אין לי תשובות עליהן, אולי אתה ואמא שעברתם קטסטרופות קיומיות לאומיות עוד בטרם קמה המדינה הייתם יכולים להסביר ולהניח את דעתי.

נוח בשלום על משכבך יחד עם אמא ותהא נשמתכם צרורה בצרור החיים.

 

 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה